Dlaczego koncerty online są ważne i jak muzyka na żywo poprawia jakość naszego życia?

Materiał informacyjny SWISS KRONO
22. Koncert Noworoczny zadedykowano medykom. To przede wszystkim z myślą o nich zaśpiewali (od lewej): Andrzej Lampert, Anna Lasota, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka i Kuba Badach
Muzyka może zmienić nasz nastrój. Relaksujemy się nią, pobudzamy, wpadamy w melancholię, a czasem w jej towarzystwie czujemy się szczęśliwi. Dlaczego warto poddać się muzycznym taktom i posłuchać chociażby koncertu online?

Lubicie koncerty? My bardzo! Co prawda w dobie pandemii wiele wydarzeń kulturowych zostało odwołanych lub przeniesionych w przestrzeń wirtualną, jednak ten niesprzyjający czas kiedyś minie i znów odetchniemy pełną piersią korzystając z dobrego wypływu muzyki na nasze życie.

Musicie wiedzieć, że słuchanie muzyki to cała paleta zalet, nawet – jak się okazuje – prozdrowotnych. Jeśli więc spędziliście ostatnio trochę czasu w towarzystwie muzyki, np. słuchając Koncertu Noworocznego organizowanego przez SWISS KRONO, to mamy dla Was garść dobrych wiadomości:

Muzyka stanowi dziedzinę sztuki silnie związaną z biologiczną naturą człowieka. Może wywoływać różnego rodzaju emocje, może też pomóc dostrzec piękno – mówi psychoterapeutka integracyjna, dr Barbara Czardybon i dodaje: – Prezentacja bodźców muzycznych aktywizuje określone obszary mózgowe. Wpływ muzyki na organizm ludzki jest wielopłaszczyznowy.

Muzyka wpływa nie tylko na kondycję psychiczną człowieka, ale też na układy:

  • krążenia,
  • oddechowy,
  • wewnątrzwydzielniczy.

Dodatkowo wykazuje właściwości uzdrawiające. Muzykoterapia może wspomagać oraz uzupełniać tradycyjne metody leczenia: farmakoterapię lub psychoterapię. Z powodzeniem bywa wykorzystywana więc w profilaktyce zdrowia psychicznego, a także wleczeniu i rehabilitacji rozmaitych schorzeń.

Działanie muzyki jest oczywiście mniej swoiste niż działanie farmaceutyków. Wypada również pamiętać, że reakcja organizmu na ten sam utwór muzyczny może być zmienna oraz indywidualnie zróżnicowana.

Muzyka – dlaczego tak często towarzyszy człowiekowi?

Muzyka towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Dla wielu archaicznych cywilizacji to właśnie dźwięk był początkiem wszystkiego. Egipcjanie wierzyli w „kosmiczny śmiech”, inne ludy mówiły o „dźwięczącej sylabie” czy „krzyku Boga”.

W kulturze europejskiej za ojca muzyki uznaje się Pitagorasa, który przyczynił się do jej nadzwyczajnego prestiżu. Grecki filozof uważał nawet, że estetyczną przyjemność płynącą z muzycznych tonów, można opisać za pomocą matematycznych pojęć.

Pitagorasowi wyobraźni nie brakowało, toteż poszedł o krok dalej – uznał, że cały świat ma matematyczną naturę, a skoro tak, to można go uznać za olbrzymi instrument muzyczny, w którym ruch gwiazd i planet tworzy boską muzykę.

Koncepcję pitagorejskiej muzyki sfer przejął Johannes Kepler, który w swym dziele „Harmonia Światów” próbował wyjaśnić proporcje w świecie w kategoriach muzyki. W tym samym woluminie, astronom zawarł nawet zapis nutowy dźwięków wydawanych przez planety.

Muzykoterapia – czyli relaksujący wpływ muzyki

Choć termin “muzykoterapia” został ukuty w połowie XX wieku, to o zbawiennym wpływie muzyki wiedziano już bardzo dawno temu.

Starożytny lekarz, Hipokrates, stosował muzykę jako kojący nerwy zabieg leczniczy. O krok dalej poszli XIII-wieczni Arabowie, którzy budowali w szpitalach tzw. pokoje muzyczne, mające wywierać pozytywny wpływ na pacjentów.

Muzyka od wieków towarzyszyła człowiekowi, niosąc mu w niedoli pokrzepienie i nadzieję. Jej terapeutyczne właściwości znalazły szczególne zastosowanie po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to szpitale i ośrodki opieki nad weteranami zaczęli odwiedzać muzycy próbujący grą łagodzić emocjonalne traumy.

Muzyka może bowiem pozytywnie wpływać na stosunek dożycia oraz myślenie o przyszłości – mówi dr Czardybon i dodaje: – Oddziaływanie terapeutyczne muzyki może mieć charakter aktywizujący albo uspokajający.

Muzyka wpływa na stan pobudzenia psychomotorycznego, a także napięcie emocjonalne i mięśniowe. Muzyka pobudzająca emocje może wyzwolić zablokowaną energię. Nagrania muzyczne bywają wykorzystywane podczas treningów relaksacyjnych, stosowanych w celu uzyskania odprężenia, wyciszenia i relaksu.

Mogą to być odpowiednio dobrane dźwięki przyrody, ale też specjalnie skomponowane melodie. Relaksacyjne działanie muzyki można sprowadzić do przeciwdziałania przeżyciom i reakcjom związanym z napięciem mięśniowym, a także przeżywania stanów wewnętrznego rozluźnienia i uspokojenia – mówi dr Czardybon i kontynuuje:

Terapia muzyką może być stosowana w celu poprawienia jakości snu. Istnieją dowody na to, że w pewnych okolicznościach słuchanie muzyki może być nawet pomocne przy zmniejszaniu odczuwanego bólu o różnej etiologii.

Wpływ słuchania koncertów na zdrowie

Jerzy Waldorff powiedział kiedyś, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Rzecz to pewna, bowiem dźwięczne melodie uspokajają i relaksują poprawiając nastrój. Ale czy wiecie, że również udział w koncertach ma na nas zbawienny wpływ?

W grudniu 2020 roku magazyn National Geographic opublikował wyniki badań australijskich uczonych potwierdzające pozytywny wpływ muzyki słuchanej na koncercie.

W sprawozdaniu zaznaczono, że ludzie biorący udział w koncertach są bardziej odprężeni, wytrzymali na stresujące sytuacje i otwarci na nowe znajomości. Co więcej, są z reguły bardziej zadowoleni z życia niż ci, którzy unikają tego typu wydarzeń. Nie tylko australijskie wyniki badań potwierdzają pozytywny wpływ muzyki i koncertów.

W raporcie wydanym przez londyńską arenę koncertową O2 we współpracy z wykładowcą Uniwersytetu Goldsmith psychologiem Patrickiem Faganem, także znalazły się badania potwierdzające tezy badaczy z Australii.

Według Fagana, już 20-minutowe uczestnictwo w koncercie może zwiększyć nasze dobre samopoczucie o 21 procent, co jest świetnym wynikiem, mając na uwadze fakt, że ten sam czas spędzony na uprawianiu jogi zwiększa dobre samopoczucie zaledwie o10 procent.

Muzyka na żywo w czasie pandemii? Włącz koncert online

Koronawirus wymusił na organizatorach wydarzeń kulturalnych wdrożenie nowego rozwiązania – aktualnie większość koncertów czy spektakli teatralnych odbywa się bez publiczności oklaskującej na żywo artystów, a widowiska transmitowane są online.

Takie rozwiązanie zastosowali m.in. organizatorzy słynnego Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich: 1 stycznia w pustej Złotej Sali Musikverein, bez zachwytów i oklasków melomanów, wybrzmiała muzyka Straussa, której można było posłuchać m.in. online.

Podobne rozwiązanie wybrało SWISS KRONO – organizatorzy 22. Koncertu Noworocznego pt. „Niech kwitnie nadzieja w nas” zdecydowali się przenieść tegoroczne wydarzenie w przestrzeń wirtualną.

NASZ MAŁY-WIELKI KONCERT WIEDEŃSKI

29 stycznia w Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu przy muzycznym akompaniamencie zespołu Michała Jurkiewicza, wybrzmiały najpiękniejsze głosy polskiej estrady (zaśpiewali Anna Lasota, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki, Andrzej Lampert oraz Kuba Badach).

Ten rok był szczególny i postawił przed nami nowe zadania. Koncert planowaliśmy w sierpniu 2020 roku, w okresie, gdy pandemia słabła i liczyliśmy na rychłe jej zakończenie, przynajmniej w takim zakresie, że będziemy mogli koncert jak co roku zorganizować w żarskim kościele – mówi Jarosław Masina, rzecznik prasowy SWISS KRONO.

Niestety obowiązujące restrykcje uniemożliwiły nam formę tradycyjną, zatem sięgnęliśmy do nowych technologii. Zapadła decyzja o organizacji koncertu na żywo za pośrednictwem internetu i kanału YouTube. Wszakże artyści byli już umówieni, mieliśmy ustalone zasady współpracy z firmami od nagłośnienia i oświetlenia. Pozostało ustalić repertuar i poszukać miejsca, w którym będziemy mogli zorganizować koncert zachowując obowiązujące przepisy, a jednocześnie z odpowiednią infrastrukturą techniczną do nadawania strumieniowego w internecie - dodaje Jarosław Masina.

Wybór padł na Pałac w Żaganiu. Jak się okazało, organizacja koncertu online wcale do łatwych nie należała.

Szybko zorientowaliśmy się, że koncert online jest jak program telewizyjny i zupełnie inaczej należy się do tego przygotować. Przy tradycyjnych koncertach na widza działają tysiące bodźców takich jak: dźwięk, światło, aura miejsca, wspólne przeżywanie muzyki, udział na żywo z twórczością artysty. Koncert online wymaga odpowiedniej reżyserii, aby wszystkie te rzeczy przenieść do internetu i podobnie jak na żywo „zachwycić” słuchaczy – tłumaczy Masina.

Czy organizatorom udało się “zachwycić” publiczność? Z pewnością. I to nie tylko Lubuszan, bo dzięki transmisji koncertu online w wydarzeniu mogli wziąć udział miłośnicy muzyki z najdalszych zakątków świata. Transmisja online przyciągnęła przed ekrany monitorów aż 22- tysięczną widownię.

Muzyka, która wybrzmiała w Sali Kryształowej tchnęła w wielu z nas nadzieję i odrobinę radości. Ale ta muzyczna strawa pokrzepiła nie tylko serca słuchaczy.

Każdy koncert, nawet ten online, jest dla nas w czasach pandemii wielkim świętem i radością – przyznał po występie Jacek Wójcicki.

Materiał oryginalny: Dlaczego koncerty online są ważne i jak muzyka na żywo poprawia jakość naszego życia? - Gazeta Lubuska

Dodaj ogłoszenie