Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Kozacy odcięli jeńcom stopy? Regionalista odkrył historyczną zagadkę [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
W sobotnie popołudnie salę przy ul. Zamkowej w Pszczewie wypełnił tłum mieszkańców. Magnesem było siedem referatów, przygotowanych i wygłoszonych przez naukowców, historyków i regionalistów ze stowarzyszenia „Z Pogranicza” kierowanego przez dr Karolinę Korendę-Gojdź. W organizacji sympozjum pomogli im pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, kierowanego przez Ewę Walkowską.
W sobotnie popołudnie salę przy ul. Zamkowej w Pszczewie wypełnił tłum mieszkańców. Magnesem było siedem referatów, przygotowanych i wygłoszonych przez naukowców, historyków i regionalistów ze stowarzyszenia „Z Pogranicza” kierowanego przez dr Karolinę Korendę-Gojdź. W organizacji sympozjum pomogli im pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, kierowanego przez Ewę Walkowską. Dariusz Brożek
Historia lubusko-wielkopolskiego pogranicza była tematem konferencji „Niespokojne Pogranicze”, która odbyła się w Pszczewie. Tematem jednego z referatów była mogiła, w której w 2015 r. ekshumowano resztki dziewięciu napoleońskich żołnierzy. Trzech z nich miało odcięte stopy...

W sobotnie popołudnie salę przy ul. Zamkowej w Pszczewie wypełnił tłum mieszkańców. Magnesem było siedem referatów, przygotowanych i wygłoszonych przez naukowców, historyków i regionalistów ze stowarzyszenia „Z Pogranicza” kierowanego przez dr Karolinę Korendę-Gojdź.

Konferencja była naukowym debiutem stowarzyszenia, które powstało zaledwie kilka tygodni temu. Debiutem bardzo udanym, czego dowodem były oklaski, którymi mieszkańcy nagradzali autorów poszczególnych referatów.

– Zajmujemy się szeroko pojętą historią obecnego pogranicza województw lubuskiego i wielkopolskiego – informuje przewodnicząca.

Mieszkający w Pszczewie Mateusz Górski przybliżył uczestnikom historię grobu napoleońskich żołnierzy, zamordowanych przez Kozaków w lutym 1813 r. Mogiłę ekshumowano w 2015 r, znaleziono w niej szczątki dziewięciu mężczyzn. Trzech z nich miało obcięte stopy. – Kozacy karali w ten sposób dezerterów. To jedna z hipotez – mówi autor.

Była równie piękna, co okrutna. Poznaj niezwykłą historię Barbary Brezianki

O mogiłach niemieckich żołnierzy i walkach prowadzonych w 1945 r. w okolicach Trzciela, Pszczewa i Lubikowa mówił dr Maksymilian Frąckowiak, podczas gdy regionalista z Międzyrzecza Andrzej Chmielewski opowiedział o swoich książkach z serii „Germania”, poświęconych krwawym wydarzeniom z tego okresu.

Odkrycie mogiły niemieckich żołnierzy koło Policka. Zobacz wideo

Nauczycielka z Pszczewa Katarzyna Sztuba Frąckowiak rozszyfrowała tablicę z szpitala psychiatrycznego w Międzyrzeczu-Obrzycach. Okazało się, że to lista poległych pracowników zakładów psychiatrycznych z dawnej prowincji poznańskiej. Referaty o rzekomych i prawdziwych upamiętnieniach walk w okolicach Międzychodu przygotowali natomiast Artur Paczesny z Międzychodu i Robert Jędrzejczak z Sierakowa.

Średniowieczny zamek w zimowej szacie. Zobacz zdjęcia

Przewodnicząca stowarzyszenia przybliżyła zebranym postać Józefa Walentego Furmanka - powstańca wielkopolskiego i śląskiego, podczas gdy Jerzy Nowicki poświecił swój referat Wlastimilówce - domu Ady i Wlastimila Hofmanów w Szklarskie Porębie.

Fotografik ożywił dawną Skwierzynie. Zobaczcie niesamowite zdjęcia

Stowarzyszenie przygotowuje się do obchodów setnej rocznicy podpisania traktatu wersalskiego, który miał ogromne znaczenie dla naszej historii. Wytyczył m.in. polsko-niemiecką granicę, która pokrywała się w dużym stopniu z obecną granicą woj. lubuskiego i wielkopolskiego.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska