Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego minister finansów chce wiedzieć więcej niż Google i Facebook?

Redakcja
SXC
Minister Szczurek podpisał porozumienie, które w praktyce oznacza sprzedaż danych polskich podatników międzynarodowym instytucjom ściągającym podatki z innych państw.

Umowa zakłada wymianę informacji podatkowych oraz wprowadzenie skutecznych narzędzi przeciwdziałających transgranicznym oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania (tzw. Competent Authority Agreement, CAA). W praktyce to sprzedaż danych polskich podatników międzynarodowym instytucjom ściągającym podatki z innych państw.

- Porozumienie zakłada wdrożenie w państwach-sygnatariuszach standardu AEOI (Automatic Exchange of Information), który zobowiązuje do raportowania o działaniach finansowych nierezydentów. Cel wdrożenia porozumienia jest jeden uzyskanie możliwie dużo informacji na temat działań, jakie obywatel podejmuje poza obszarem swojej rezydencji - tłumaczy Piotr Szulczewski, analityk portalu Bankier.pl.

Informacje, które przekazywane będą automatycznie między organami różnych państw, mogą pozwalać m.in. na ściganie mandatów podatkowych lub dotyczyć istotnych informacji o majątku niezbędnym do prowadzenia postępowania egzekucyjnego przez fiskusa.

Zobacz na POMORSKA.pl: Mateusz Szczurek o PKB: Cieszymy się z wyniku, liczymy na więcej [wideo]

Raportowanie odbywać się ma bez konieczności uzyskiwania zgody sądów poszczególnych państw. Transparentność, czyli przejrzystość działań na terytorium innych krajów, zapewniać ma szeroki katalog organów i instytucji, które zobowiązane będą przekazywać wymagane dane. Zobowiązanymi będą nie tylko banki, ale również inne instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, podmioty zarządzające inwestycjami czy fundusze powiernicze.

- Osoby fizyczne wpłacają dwukrotnie więcej podatku dochodowego niż firmy, m.in. właśnie wskutek unikania przez nich opodatkowania w różnych rajach podatkowych. Uszczelnienie systemu niekoniecznie musi się przełożyć na wzrost dochodów polskiego budżetu. Pamiętajmy, że Polska też jest atrakcyjna pod względem podatkowym dla firm i osób z państw z wyższymi obciążeniami. Niewykluczone, że na międzynarodowej wymianie informacji na początku trochę stracimy, chociaż w dłuższym okresie będzie to korzystne dla całej UE - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankiera.pl. 

Źródło: Bankier.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego minister finansów chce wiedzieć więcej niż Google i Facebook? - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska