Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego z tych zajęć dzieci nie wychodziły z czystymi rękami? Co się działo w Muzeum Ziemi Wschowskiej na wakacyjnych zajęciach? [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Lato w Muzeum Ziemi Wschowskiej
Lato w Muzeum Ziemi Wschowskiej Muzeum Ziemi Wschowskiej
Dobiegły końca wakacyjne zajęcia dla dzieci w ramach projektu „Małe muzeum pełne skarbów” w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Dzieciom bardzo się podobało.

- Jak co roku spotkaliśmy się na salach wystaw i edukacyjnym poddaszu z młodymi amatorami kreatywnych działań, aby pokazać im to, czego na co dzień nie widać, odkrywać muzealne tajemnice, rozmawiać o tym, jak opiekować się zabytkami i działać twórczo, inspirując się skarbami sztuki i kultury – relacjonuje Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

W warsztatach, które odbywały się przez trzy dni wzięła udział grupa 26 osób. Uczestnicy zobaczyli skarby muzeum, m.in. ręcznie wypisane stare księgi i dokumenty, odnajdując odpowiedź na pytanie kustosza muzeum Dariusza Czwojdraka: „Co nas odróżnia od innych?”

- Grupa doświadczyła też magii pióra, sosnowego patyczka i stalówki w czasie warsztatów kaligrafii z Izabelą Matuszewską. Dzieci po aktywnym wstępie wyciszały się i skupiały z kolejnym narzędziem w ręku. Drugiego dnia uczestnicy z opowieści pani dyrektor MZW Marty Małkus, która jest również historykiem sztuki, dowiedzieli się, co to jest sztuka cichego życia. Aby to muzealne doświadczenie zapamiętać każdy mógł wziąć do domu fragment muzealnej kolekcji martwych natur – w postaci miniaturowego, własnoręcznie ozdobionego obrazka – wyjaśnia Magdalena Birut. Archeolog muzeum Bartosz Tietz podzielił się z dziećmi tajemną wiedzą, jak ze znalezionych skorupek powstaje zrekonstruowane naczynie. Zainspirowani archeologiczną wystawą uczestnicy wzięli udział w warsztatach ceramiki, które poprowadziła Alina Kowalska z pracowni Niebieski Fartuch. – Te miłe spotkania można podsumować jednym zdaniem: nikt nie wychodził z Muzeum z czystymi rękami – uśmiecha się pani Magdalena.

Działania odbyły się w ramach projektu „Małe muzeum pełne skarbów – kreatywne warsztaty i przewodnik po Muzeum Ziemi Wschowskiej”, w programie Patriotyzm Jutra prowadzonym przez Muzeum Historii Polski. Wkład własny zapewnił Bank Spółdzielczy we Wschowie. Realizacja została objęta patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Zobacz wideo: Co małe madrąle wiedzą o pieniądzach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska