Długi i egzekucja komornicza. Co może komornik? Ile może zabrać? Wyjaśnia prawnik. Bezpłatne porady prawne dla Czytelników GL

Redakcja
Aby skorzystać z tej pomocy prawnej, trzeba wcześniej umówić na wizytę telefonicznie pod numerem 663 147 129 - wyłącznie w dniu poprzedzającym wizytę, to znaczy w każdy poniedziałek w godz. 9.00-10.00.
Aby skorzystać z tej pomocy prawnej, trzeba wcześniej umówić na wizytę telefonicznie pod numerem 663 147 129 - wyłącznie w dniu poprzedzającym wizytę, to znaczy w każdy poniedziałek w godz. 9.00-10.00. unsplash.com
Co może komornik? Ile może wynosić potrącenie? Zasady wylicza prawnik Hanna Kucharska, która specjalizuje się w sprawach związanych z zadłużeniami.

To może komornik

  1. Komornik może, co do zasady, podejmować u dłużnika czynności egzekucyjne jedynie w dni robocze i soboty, w godzinach 7.00-21.00. Po tej godzinie może kontynuować swoją czynność, ale tylko wówczas, gdy jej przerwanie (czynności niezakończonej do 21.00) mogłoby znacznie utrudnić egzekucję. Natomiast podjąć czynności - w sensie ich rozpoczęcia i prowadzenia - w porze nocnej (tzn. 21.00- 7.00) komornik może tylko w bardzo szczególnych, wyjątkowych sytuacjach. I tylko pod warunkiem, że wcześniej uzyska pisemną zgodę prezesa sądu rejonowego. Tę pisemną zgodę komornik musi pokazać dłużnikowi przed rozpoczęciem czynności.
  2. Tylko komornik może prowadzić przymusową egzekucję długu.
  3. Komornik musi zawiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji.
  4. Komornik musi umożliwić dłużnikowi swobodne przeglądanie akt sprawy egzekucyjnej, robienie notatek i fotokopii.
  5. Zanim komornik przystąpi do egzekucji na żądanie dłużnika, powinien pokazać mu oryginalny tytuł wykonawczy. To dokument urzędowy (z sądu/organu administracji), który stwierdza istnienie i zakres roszczenia, jakie nadaje się do egzekucji.
  6. Wszystkie czynności komornika wykonywane w tzw. terenie, czyli poza kancelarią (w tym licytacje komornicze) muszą być nagrywane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

Ile może zająć komornik

  • Wolne od egzekucji z rachunku bankowego są środki na poziomie 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie około 2.100 złotych netto (na rękę). Limit ten odnawia się każdego miesiąca. Zasada ta dotyczy jednak tylko kont osobistych, przy rachunkach firmowych kwota wolna od egzekucji nie istnieje! Kolejnym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy egzekucja dotyczy alimentów, bo wtedy z każdego rodzaju konta (i firmowego, i osobistego) do komornika przekazywane są wszystkie środki.
  • Od egzekucji wolne jest - niezależnie od innych ograniczeń – tzw. 500+ (świadczenie wychowawcze) oraz zasiłek rodzinny i świadczenia alimentacyjne.
  • Maksymalna wysokość zajęcia komorniczego dla osób zatrudnionych w oparciu umowy o pracę wynosi 50 proc. wynagrodzenia. Oznacza to, że jeżeli jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę, a masz wysoką pensję, komornik będzie mógł zająć tylko 50 proc. tego wynagrodzenia. Otrzymasz więc przelew wyższy niż 2.061zł.

Pomoc dla dłużników. Profesjonalne i bezpłatne porady prawne dla Czytelników GL!

Specjalnie dla Was od 16 lutego wznowiliśmy dyżury prawnik Hanny Kucharskiej. To specjalistka od spraw zadłużeń i szeroko pojętej tematyki radzenia sobie z długami (ale też spraw rodzinnych), z wieloletnim doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów dłużników. Możesz skorzystać z jej profesjonalnej porady zupełnie za darmo!

Bezpłatne porady prawne w zakresie zadłużeń (ale też spraw rodzinnych, jak alimenty czy rozwody) udzielane są w każdy wtorek. Są to dyżury osobiste - w godzinach 14.30- 16.00 przy ul. Boh. Westerplatte 9 (pok. 110, I piętro) w Zielonej Górze (budynek dawnej spółdzielni lekarskiej).

Aby skorzystać z tej pomocy prawnej, trzeba wcześniej umówić na wizytę telefonicznie pod numerem 663 147 129 - wyłącznie w dniu poprzedzającym wizytę, to znaczy w każdy poniedziałek w godz. 9.00-10.00.

WIDEO: Komornicy muszą zwrócić miliony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie