MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dłużnicy w Lubuskiem. Jest ich prawie 100 tysięcy! Rekordzista ma aż 8,8 mln długu! Nigdzie nie ma tylu dłużników, co w Lubuskiem!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Za zaległe zobowiązania traktuje się raty kredytów oraz różne bieżące rachunki opóźnione o co najmniej 30 dni i wynoszące minimum 200 zł.
Za zaległe zobowiązania traktuje się raty kredytów oraz różne bieżące rachunki opóźnione o co najmniej 30 dni i wynoszące minimum 200 zł. 123 rf
Nigdzie nie ma tylu dłużników, co w Lubuskiem! Z ratami kredytowymi, opłacaniem czynszu czy rachunków telefonicznych zalegamy łącznie aż 2,3 mld zł! W czasie koronakryzysu ze spłatą może być ciężko.

- Ten wynik nie powinien być zaskoczeniem. Wyjściowa pozycja naszego regionu, czyli to, że swój majątek musieliśmy budować od zera, plus niskie dochody muszą dać taki efekt. Aspiracje mamy takie same, jak mieszkańcy innych województw. Skoro więc nie mamy tylu pieniędzy co inni, to mamy długi – mówi Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.
W przygotowanym właśnie przez BIG InfoMonitor raporcie o zadłużeniu Polaków nasze województwo – podobnie jak w poprzednich latach - pod względem liczby osób, które mają zaległe zobowiązania zajmuje pierwsze miejsce.

INFORMACJE O LUBUSKICH DŁUŻNIKACH:

Trwa głosowanie...

Czy jesteś zadowolony ze swoich zarobków?

Długi w Lubuskiem. Coo dziewiąty z nas to dłużnik

Za zaległe zobowiązania traktuje się raty kredytów oraz różne bieżące rachunki opóźnione o co najmniej 30 dni i wynoszące minimum 200 zł. A takich zobowiązań ma aż 118 Lubuszan na 1 tys. mieszkańców. Podobny wynik (117 na 1 tys. osób) mają w Zachodniopomrskiem. Najmniej dłużników jest w Podkarpackiem. Tam jest tylko 50 dłużników na 1 tys. mieszkańców.

Rekordzista w regionie zalega 8,8 mln zł

W statystykach dotyczących długów pocieszające może być to, że wysokość długów nie jest taka duża jak w innych regionach Polski. W tej „kategorii” liderem jest Mazowieckie, gdzie na jednego dłużnika przypada 38 321 zł. U nas średnie zadłużenie to 23 465 zł. Lubuski dłużnik-rekordzista ma prawie 8,8 mln zł zaległych zobowiązań. Jak podaje BIG InfoMinitor, taki dług ma na swoim koncie pewien 64-letni mężczyzna.

Zadłużenie Lubuszan wynosi 2,3 mld zł

Kolejna niedobra informacja? Nasze zadłużenie wciąż rośnie. Jeszcze w grudniu zeszłego roku wynosiło ono 2,25 mld zł. Na koniec marca było to 2,30 mld zł. W ciągu trzech miesięcy przybyło nam więc kolejnych 50 mln zł zobowiązań. To tak jakby każdy z Lubuszan przez kwartał narobił sobie kolejnych 50 zł długu.

Mamy prawie 100 tys. dłużników.

Rośnie też liczba samych dłużników. Na koniec 2019 r. było ich 96,9 tys. Na koniec marca długi miało już 98,2 tys. Lubuszan. W kontekście kryzysu wywołanego koronawirusem nie są to dobre wiadomości.

I jak to spłacić w kruzysie?!

- Nie będzie łatwo mierzyć się z konsekwencjami koronakryzysu. Część osób, niestety, dobre czasy dla gospodarki wykorzystała na zwiększenie wydatków i zadłużenia, a także, jak widac po statystykach, również zaległości – mówi Sławomir Grzelczak, prezes Big InfoMonitor. – Gospodarka wciąż jeszcze nie ruszyła na dobre. Ta sytuacja pociągnie za sobą wiele niespłaconych rat, rachunków i innych zobowiązań. Tym bardziej, że sześć na dziesięć osób jest zdania, że można usprawiedliwić niespłacanie zobowiązań. Dla niemal połowy osób, które tak uważają, niepłacenie uzasadnia właśnie utrata pracy lub części dochodów – dodaje S. Grzelczak.

- Nie będzie łatwo mierzyć się z konsekwencjami koronakryzysu. Część osób, niestety, dobre czasy dla gospodarki wykorzystała na zwiększenie wydatków i zadłużenia/

Na koniec marca przeciętne wynagrodzenie w Lubuskiem wyniosło 4541,7 zł i było wyższe w stosunku do lutego. To już jednak przeszłość. Koronawirus sprawił, że od ponad dwóch miesięcy wiele firm nie pracuje na pełnych obrotach, część – zwłaszcza tych najmniejszych – w ogóle stanęła. W kolejnych miesiącach średnie zarobki będą niższe. Kryzysu jeszcze w danych statystycznych za bardzo nie widać. Liczba ludzi tracących pracę bez wątpienia jednak rośnie. Na koniec marca w Lubuskiem było 19 838 bezrobotnych, a na koniec kwietnia – 21 613. Rzeczywisty obraz koronakryzysu zaczniemy poznawać dopiero pod koniec lata.

Czytaj również:
List Czytelnika: Kredytowy ból, czyli... gdy człowieka dług dopada

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska