Dni Sulechowa: miasto pełne kultury

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
W czasie zeszłorocznego święta znakomity pokaz malarstwa w zborze, ale także prezentację teatralną przygotował artysta Andrzej Miliński
W czasie zeszłorocznego święta znakomity pokaz malarstwa w zborze, ale także prezentację teatralną przygotował artysta Andrzej Miliński fot. Archiwum SDK Sulechów
Udostępnij:
Od paru lat gród Sulecha tętni wydarzeniami kulturalnymi i to na poziomie wojewódzkim. O każdej porze roku można się wybrać na dobrą imprezę i nie zawieść się. - Życzę innym miastom takiego poziomu - mówi Mariusz Bieława.

Gdyby ktoś miał czas i zdrowie, i przejrzał roczne sprawozdanie z działalności kulturalnej z wrażenia mógłby się złapać za głowę. Zwykły, miejski domu kultury robi tyle imprez, ma tyle sekcji co jakaś wojewódzka placówka ...

- To prawda, dom kultury wziął rozpęd i działalność praktycznie trwa tu przez cały rok - mówi Tomasz Furtak, szef placówki. - U nas nie ma sezonów martwych, na przykład wakacyjnych, bo również wtedy jest przygotowana dwumiesięczna atrakcyjna oferta dla młodzieży, są zajęcia na miejscu, wycieczki.

Od początku roku poczynając, w miejskiej kulturze zawsze coś się dzieje. Choćby niepowtarzalna w skali województwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tylko z Sulechowa jedzie zawsze delegacja ze Zbigniewem Chyziakim i trafia do studia telewizyjnego w Warszawie, żeby tam machając transparentami reklamować miasto.

Wiosna to przygotowania do zakrojonych na wielką skalę imprez plenerowych. Wpierw mamy Wielką Majówkę, która jest przygotowaniem do Dni Sulechowa pod koniec miesiąca.

- Wielka Majówka rozmachem niewiele odbiega od Dni Sulechowa, zaś te Dni to właściwe tydzień, w czasie którego mamy bardzo wiele imprez, spotkań, koncertów - ciągnie T. Furtak. - Potem jest tradycyjnie flis odrzański w Cigacicach, doszła też bardzo fajna impreza pt. "Emigracja z Klępska do Australii", a od roku mamy wznowiony Festiwal Chopinowski.

Gwiazdy w zborze

Dodatkowo bieżący rok jest wielkim świętem F. Chopina. Jesienią zatem festiwal znów się odbędzie, głównie jako polsko-niemieckie warsztaty muzyczne. Udział zapowiedział m.in. Leszek Możdżer.

- Od czasu jak został oddany do użytku zbór, w kulturze nieustannie coś się dzieje, praktycznie raz w miesiącu jestem na jakimś koncercie, wystawie - uważa Mariusz Bieława i dodaje: - Życzę innym miastom takiego poziomu życia kulturalnego, jaki jest u nas.

- Jest naprawdę dużo imprez i co ważne, są bardzo ciekawe - sugeruje Janina Szłyk z Klępska. Twierdzi, iż wiele w tym zasługi dyr. Furtaka, za kadencji którego doszło do rozkręcenia życia kulturalnego. Podobną opinię ma Andrzej Kowalski. - Kto wie, może dzięki funkcjonowaniu zboru, w którym modne stało się "bywanie" na imprezach, wystawach ludzie w mieście mniej przeklinają? - zastanawia się. - A przecież wkrótce zostanie oddany do użytku zamek, kolejna placówka kulturalna...

- Co miesiąc w sali widowiskowej zboru występują prawdziwe gwiazdy, które bardzo sobie chwalą obiekt i warunki akustyczne sali - cieszy się Furtak. Koncerty przyciągają melomanów z ościennych miast. Występują topowe kabarety, gwiazdy jazzu, goszczą wykonawcy Festiwalu Muzyki nad Odrą, gdzie Sulechów jest partnerem dla Zielonej Góry, Słubic, Frankfurtu, Cottbus i Berlina. Jesienią odbywa się międzynarodowy Euroweekend, a w zawsze październiku tydzień literacki i ogólnopolski konkurs literacki ,,O wachlarz Wilhelminy".

- Tym bardziej należy docenić pracę tak małego, acz zwartego i kompetentnego zespołu fachowców - podkreśla zaangażowanie swoich pracowników pan Tomasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Niech każdy robi swoje, a i powodzianom też trzeba nieść pomoc, ale na razie jeszcze nie jest aż tak źle, aby odwoływać koncerty, robić panikę i siać postrach. Służby na wałach cały czas ciężko pracują.
S
Sulechowianin
Dwa tygodnie temu się powódź zaczęła i co nagle jak stan alarmowy przekroczył 400cm to trzeba na ostatnią chwile worki z piaskiem napełniać
G
Gość
W dniu 26.05.2010 o 13:10, ~gość~ napisał:

Ot cały Sulechów ze swoimi władzami pokazuje swe oblicze. Część gminy dosięga tragedia powodziowa, a tu bawmy się w DNI Sulechowa. Ci mieszkańcy wsi sulechowskich sami walczą z powodzią i zabezpieczaniem wałów od kilku dni, a władze tylko uspokajają. Robią dobrą minę do złej gry. Ci ludzie są już z pewnością przemęczeni, a ja jako sulechowianin czekam tylko na hasło władz, by włączyć się im do pomocy. A tu zero żadnej organizacji. Póki co, bawmy się sulechowianie, wszak nas nie zalejePomyśl, zanim coś napiszesz! Dni Miasta organizowane są na conajmniej pół roku naprzód. Uważasz, że władze powinny przed ustalaniem terminu udać się do wróżki, żeby przewidzieć czy się nic nie wydarzy? A moze powinni odwołać obchody, choć związani są umowami ze wszystkimi zespołami, wykonawcami i narazić się (gminę) na kary ujęte w umowach?
G
Gość
Różni ludzie, instytucje, służby pomagają powodzianom, którzy oczywiście sami muszą obecnie włożyć najwięcej pracy w zabezpieczenie mienia, ale nie są sami. Nie rób kolego z powodzi polityki i nie wrzócaj wszystkiego do jednego worka. Co mają Dni Miasta do powodzi, mamy się umartwiać? Sam chętnie pomogę i pośrednio już to zrobiłem, ale bez demagogii.
G
Gość
W dniu 26.05.2010 o 13:10, ~gość~ napisał:

Ot cały Sulechów ze swoimi władzami pokazuje swe oblicze. Część gminy dosięga tragedia powodziowa, a tu bawmy się w DNI Sulechowa. Ci mieszkańcy wsi sulechowskich sami walczą z powodzią i zabezpieczaniem wałów od kilku dni, a władze tylko uspokajają. Robią dobrą minę do złej gry. Ci ludzie są już z pewnością przemęczeni, a ja jako sulechowianin czekam tylko na hasło władz, by włączyć się im do pomocy. A tu zero żadnej organizacji. Póki co, bawmy się sulechowianie, wszak nas nie zaleje


Trzeba byc absolutnym ignorantem, aby pisać takie słowa. Jeżeli brak Panu wyobraźni, to informuję, że organizacja Dni Sulechowa to przedsięwzięcie wielomiesięczne i trudno takowe odwołać, a i odwołanie nie obniży lustra wody. Po drugie kłamstwo Pana lubi, czy też osobę, bo osoba stara się nie zauważać, że władze lokalne i powiatowe cały czas są z mieszkańcami podtopionych domów, terenów i cały czas monitorują stan wody i koordynaują działania służb.
~ROMAN~
TAka władza w Sulechowie Andrasiak, Odważny, JArecka. Miało być rondo i co i gó.. Poprzednie rondo koło biedronki też po terminie. Tak Ci pomogą, pod siebie - to narobią. Biora pieniądze za nic!!!!! Brawo klaszczemy im mieszkańcy Sulechowa!!!!!!!!!!!
p
ptasio
Też z kolegami pomożemy, tylko gdzie się zgłosić? Mógłby ktoś nas zawieźć na pomorsko lub brody?
~gość~
Ot cały Sulechów ze swoimi władzami pokazuje swe oblicze. Część gminy dosięga tragedia powodziowa, a tu bawmy się w DNI Sulechowa. Ci mieszkańcy wsi sulechowskich sami walczą z powodzią i zabezpieczaniem wałów od kilku dni, a władze tylko uspokajają. Robią dobrą minę do złej gry. Ci ludzie są już z pewnością przemęczeni, a ja jako sulechowianin czekam tylko na hasło władz, by włączyć się im do pomocy. A tu zero żadnej organizacji. Póki co, bawmy się sulechowianie, wszak nas nie zaleje
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie