Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Województwa Lubuskiego 2016 w Parku Mużakowskim?

oprac. (paw)
Niektórzy twierdzą, że tytuł dla lubuskiego geoparku jest porównywalny z wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Niektórzy twierdzą, że tytuł dla lubuskiego geoparku jest porównywalny z wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dariusz Chajewski
Jak wykorzystać potencjał turystyczny Parku Mużakowskiego? O tym rozmawiała marszałek lubuska Elżbieta Polak z burmistrzem Łęknicy Piotrem Kuliniakiem. Łęknica to jedyna gmina w Polsce, która na swoim terenie ma dwie atrakcje sygnowane przez UNESCO.

Podczas spotkania pojawił się pomysł, żeby tegoroczne Dni Województwa Lubuskiego odbyły się właśnie na polsko-niemieckim pograniczu w Parku Mużakowskim w dniu odebrania Certyfikatu UNESCO .

Marszałek Polak zadeklarowała włączenie Parku do regionalnego projektu promocji turystycznej i współtworzenia z gminą turystycznego centrum informacyjnego.

Geopark Łuk Mużakowa w 2015 roku został opatrzony znakiem UNESCO. W Paryżu odbyła się sesja Ogólnej Konferencji UNESCO, podczas której wyróżniono najwspanialsze geoparki świata, które należą do sieci geoparków europejskich i światowych. Na obszarze Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” wytyczona została ścieżka pod nazwą Dawna Kopalnia Babina, idealnie wykorzystująca wyjątkowe w skali kraju walory do rozwoju geoturystyki.

Uroczyste przekazanie certyfikatu poświadczającego przynależność do tak znakomitego grona odbędzie się pod koniec maja tego roku.

Zobaczcie także: Łuk Mużakowa to dzieło lodowca. I człowieka... łapcie razem z nami geologicznego bakcyla!

Czym zachwyca Łęknica? Zobaczcie film

Geopark, którego częścią jest ścieżka, zajmuje teren jednej z najlepiej ukształtowanych moren czołowych w Europie Środkowej – przepięknego Łuku Mużakowskiego. Ponadto w XIX i XX wieku był to obszar wyjątkowo intensywnej działalności wydobywczej węgla brunatnego, czego efektem jest największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne”, czyli około 110 zbiorników pokopalnianych, których wody mają różną barwę, zależną od składu chemicznego. Rejon Łuku Mużakowskiego umożliwia obejrzenie wielu stanowisk geologicznych, w tym odsłoniętych trzeciorzędowych warstw ziemi, głazów narzutowych, wydm śródlądowych, źródlisk wód żelazowo-siarkowych oraz wychodni węgla brunatnego. Przypomnijmy, że od 2004 r. na innej prestiżowej liście UNESCO, światowego dziedzictwa, figuruje już Park Mużakowski. Polska część parku zarządzana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W ostatnich latach Park odwiedza coraz więcej turystów.

Jak twierdzą fachowcy ten tytuł dla lubuskiego geoparku jest porównywalny z wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Łuk Mużakowa trafił na listę UNESCO [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydencjonalnym leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau. Wschodnia część leży po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica. Powierzchnia całego założenia wynosi 728 ha, części zachodniej - 206 ha, części wschodniej - 522 ha. Park leży na zróżnicowanym wyskościowo terenie moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowa. Jest to klasyczny park krajobrazowy, jedno z czołowych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej XIX w. Inicjatorem budowy parku, jak i jego twórcą był książe Hermann von Pückler-Muskau, właściciel dóbr Muskau, literat, a zarazem propagator i teoretyk ogrodnictwa krajobrazowego.

Plus.GazetaLubuska.pl - mamy wiele do dodania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska