Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do akcji "STOP DOPALACZOM" dołączają kolejne gminy

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Akcja społeczna przeciw dopalaczom nie zwalnia tempa! Do inicjatywy organizowanej przez "Gazetę Lubuską" dołączają kolejne gminy. Uczniowie z Górzycy, Ośna Lubuskiego, Rzepina oraz Słubic powiedzieli stanowcze NIE śmiercionośnym substancjom jakimi niewątpliwie są dopalacze. Do rąk młodzieży trafi wkrótce komiks edukacyjny „Mocarz”, którego nazwa nie jest przypadkowa. Tak samo bowiem nazywa się popularny dopalacz, którego toksyczne związki działają silniej od marihuany czy haszyszu.

- Na pewno wiele dają pogadanki i spotkania w szkołach, podczas których uczniowie dowiadują się o skutkach zażywania owych substancji. Jednakże oprócz suchego wykładu dobrym pomysłem jest także obrazkowe przedstawienie tego narastającego, społecznego problemu. Dlatego mam nadzieję, że forma komiksowych kadrów, z którymi młodzi ludzie mają często do czynienia sprawi, że dwa razy pomyślą, zanim sięgną po „Mocarza”, „Kosiora” czy inną tego typu zabójczą substancję – podkreśla starosta słubicki, Marcin Jabłoński. - Można śmiało stwierdzić, że dopalacze to dziś jeden z mroczniejszych aspektów życia młodych ludzi. Dopalacze czy narkotyki: efekt podobny – silne uzależnienie, halucynacje oraz omamy, które prowadzą zażywające je osoby nie tylko do psychicznego i fizycznego wyniszczenia, ale także do czynów przestępczych, z zabójstwami włącznie. Dlatego też powiat chętnie przystąpił do akcji informującej o zagrożeniach związanych z tym problemem – dodaje Marcin Jabłoński.

Z kolei Sabina Matkowska, pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów społecznych w gminie Słubice, komentuje:
-Gmina Słubice włączyła się do akcji „Mocarz”, by zintensyfikować oddziaływania profilaktyczne skierowane do młodych ludzi, którzy interesują się substancjami psychoaktywnymi, eksperymentują z nimi lub też już są na etapie ich używania. Wierzymy, że przystąpienie do akcji, która będzie medialnie rozpropagowana, przyczyni się do większego zaangażowania wszystkich grup odbiorców zaplanowanych przez nas działań. Liczymy na udział młodzieży, rodziców oraz nauczycieli, by wspólnie obalać mity związane z dopalaczami. W ramach kampanii będziemy rozmawiać na temat właściwości uzależniających, efektów używania dopalaczy, jak i legalności tych środków. Ponadto podczas spotkań poruszymy tematy związane z przyczynami sięgania po te substancje, bo wyzwania, które niesie rzeczywistość i chęć sprostania im stają się pułapką. Młodzi ludzie dzięki dopalaczom chcą szybciej, więcej i wydajniej pracować lub uczyć się, łatwiej nawiązywać kontakty, pozbywając się lęku czy zmęczenia nie biorą pod uwagę tego, że wiąże się z tym ogromne ryzyko i niezwykle dotkliwe konsekwencje zdrowotne, osobiste, rodzinne i społeczne.
Warto pamiętać, że od dopalaczy, podobnie jak od narkotyków, można się bardzo łatwo uzależnić i zamiast zostać kowalem własnego losu, kontrolę nad naszym życiem i ciałem przekazujemy ciemnym mocarzom - dopalaczom, którym służyć mogą jedynie jednostki słabe, nie mające sił, by stawić czoło rzeczywistości.

Wymagania dzisiejszego świata są niezwykle wysokie - ci, którzy nie radzą sobie z wyzwaniami, poddają się i szukają złudnej pomocy w rozmaitych środkach psychoaktywnych. Niejednego, który padł ofiarą dopalaczy, uwiodła myśl o chwilowym zerwaniu z rzeczywistością. Mocarz działa podobnie – wywołuje halucynacje, depresje, błogostan, euforię i bardzo szybko uzależnia. Dopalacze sprawiają, że świetna zabawa może zamienić się w koszmar. Zanim jednak człowiek zdąży zareagować, wspomniany koszmar wypełnia go od wewnątrz i przeistacza się w dramat, który doprowadzić może do tragedii.

-W ubiegłym roku w naszej gminie mieliśmy niestety okazję poznać, jak tragiczne w skutkach jest zażywanie dopalaczy. Młody człowiek po ich spożyciu zmarł, dlatego też jesteśmy przekonani, że trzeba od najwcześniejszych lat edukować podatną na takie zagrożenia młodzież. Mamy nadzieję, że komiks „Mocarz” będzie przystępną dla młodzieży formą przekazywania informacji i dzięki temu uda się uświadomić uczniom, jakie ryzyko związane jest z dopalaczami oraz przybliżyć konsekwencje wynikające z ich zażywania – mówi Robert Stolarski, wójt gminy Górzyca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska