Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do gimnazjalistów przyjechała Akademia Techniki

Leszek Kalinowski
Agata Sobotka patrzy przez polaryzator na żarówkę, która się... ściemnia
Agata Sobotka patrzy przez polaryzator na żarówkę, która się... ściemnia fot. Wojciech Waloch
Technika po latach powraca do szkół. Choć nie ma pracowni, w których można by jej nauczać. Dlatego takie akcje jak wczorajsza Akademia Techniki pomagają uczniom oswoić się z zupełnie nowym dla nich przedmiotem.

Według nowej podstawy programowej gimnazjaliści powinni mieć przedmiot - technikę. Nieważne, w której klasie, ale uczyć się jej muszą. W tym roku niewiele szkół zdecydowało się na wprowadzenie tych zajęć. Powód? Brak pracowni.
- Kiedyś mieliśmy tu pracownie, warsztaty. Obowiązkowe były zajęcia praktyczno-techniczne. Ale potem zlikwidowano je na rzecz informatyki - mówi dyrektor gimnazjum nr 3 Elżbieta Terajewicz. - Teraz staramy się zdobyć wyposażenie, by w przyszłym roku uruchomić nauczanie techniki. Na razie jednak staramy się korzystać z innych form, by przybliżyć uczniom te zagadnienia.

Stąd np. wczorajsza wizyta w ,,trójce" Akademii Techniki. Do szkoły przyjechali jej przedstawiciele Michał Waltański i Piotr Figat, którzy przeprowadzając doświadczenia starali się dać odpowiedzi m.in. na pytania: Co łączy falę meksykańską z falą elektromagnetyczną? Dlaczego telefon włożony do metalowej puszki traci zasięg? Co się stanie, gdy podłączymy ciekłe kryształy do prądu?

- Takie zajęcia są super! Człowiek więcej zapamiętuje, gdy coś widzi i sam przeprowadzi eksperymenty - mówi uczeń Dawid Orchowski. Podobnie uważają Joanna Jagielska i Sara Pełka. Nic dziwnego, według tzw. "piramidy zapamiętywania" każdy z nas zachowuje w umyśle jedynie 10 proc. z tego, co czyta i aż 90 proc. z tego, co robi samodzielnie. Dlatego, Akademia Techniki proponuje doświadczenia a nie wykłady.

- W ramach programu wyjaśniamy, w sposób zrozumiały i ciekawy, zachodzące zjawiska fizyczne i chemiczne w nowoczesnych sprzętach, takich jak mikrofalówka lub telewizor LCD - dodają przedstawiciele Akademii Techniki, będącej wspólnym projektem firmy Samsung Electronics Polska i Centrum Nauki Kopernik. Udział w programie jest dla szkół bezpłatny. Organizatorzy mają nadzieję, że uczniowie polubią matematykę, fizykę, chemię, a potem będą wybierać techniczne kierunki studiów. I nie zabraknie nam fachowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska