Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Do kiedy będą zamknięte granice Polski? Rząd znowu wydłużył kontrole graniczne. Będą obowiązywały co najmniej do 12 czerwca [9.06.2020]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Zamknięte granice to ogromne utrudnienia m. in. dla mieszkańców pogranicza, którzy pracują na terenie Niemiec.
Zamknięte granice to ogromne utrudnienia m. in. dla mieszkańców pogranicza, którzy pracują na terenie Niemiec. Aleksandra Pazda
Kiedy będą otwarte polskie granice? - to pytanie zadają sobie teraz tysiące osób. Zamknięte granice to ogromne komplikacje m.in. dla mieszkańców pogranicza, którzy pracują na terenie Niemiec. Polski rząd zdecydował się otworzyć granice dla pracowników i uczniów transgranicznych od poniedziałku, 4 maja. Rząd zdecydował też o utrzymaniu kontroli granicznych do 12 czerwca.
 • Rząd zapowiada, że kontrole na granicach potrwają co najmniej do 12 czerwca 2020 r.
 • W trudnej sytuacji byli do tej pory uczniowie i pracownicy transgraniczni, którzy mieszkają w Polsce i uczą się lub pracują w kraju sąsiednim.
 • Pracownicy pogranicza domagali się otwarcia granic dla małego ruchu granicznego. Po przekroczeniu granicy musieli przechodzić obowiązkową kwarantannę
 • 30 kwietnia na stronie rządowej pojawił się projekt rozporządzenia, mówiący o zniesieniu obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla mieszkańców pogranicza
 • Od 4 maja pracownicy transgraniczni mogą przekraczać granicę bez obowiązkowej kwarantanny. Nie dotyczy to jednak osób, które wykonują zawody medyczne

Pracownicy medyczni bez kwarantanny

Za nami kolejna zmiana w przepisach. Przy powrocie do Polski do obowiązkowej kwarantanny nie trafiają m.in. przedstawiciele zawodów medycznych i opiekunowie uczących się dzieci

Granice zamknięte do 12 czerwca

W środę, 13 maja, poinformowano o przedłużeniu kontroli granicznych o kolejnych 30 dni. Oznacza to, że granice Polski będą zamknięte do 12 czerwca. Taką decyzję podjął polski rząd.

Komisja Europejska chce wydłużenia kontroli granicznych

Komisja Europejska wezwała 8 maja br. państwa członkowskie należące do strefy Schengen oraz państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia o kolejne 30 dni, czyli do 15 czerwca, ograniczenia dotyczącego innych niż niezbędne podróży do UE.

KE zauważa, że niektóre państwa członkowskie UE oraz państwa stowarzyszone w ramach Schengen podejmują pierwsze kroki w kierunku złagodzenia środków służących zwalczaniu rozprzestrzeniania się pandemii, jednak sytuacja jest nadal niestabilna – zarówno w Europie, jak i na świecie. Wymaga ona kontynuowania działań na granicach zewnętrznych w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby za pośrednictwem podróży do UE.

Znoszenie ograniczeń podróży powinno odbywać się etapami: jak podkreślono we wspólnym europejskim planie działania prowadzącym do zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się COVID-19, kontrole na granicach wewnętrznych należy znosić stopniowo i w sposób skoordynowany. Znoszenie ograniczeń na granicach zewnętrznych odbędzie się w kolejnym etapie.

Jak tłumaczy Komisja Europejska: ograniczenie podróży i wezwanie do jego przedłużenia ma zastosowanie do „obszaru UE+”, który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen (w tym Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię) oraz cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), czyli łącznie 30 państw. Komisja wzywa do kontynuacji skoordynowanego podejścia do przedłużenia ograniczenia, ponieważ działania na granicach zewnętrznych będą skuteczne tylko wówczas, gdy będą wdrażane przez wszystkie państwa członkowskie UE i państwa strefy Schengen na wszystkich granicach w tych samych terminach i w jednolity sposób.

- Komisja będzie nadal wspierać państwa członkowskie we wdrażaniu ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE, w tym poprzez regularne wideokonferencje z ministrami spraw wewnętrznych. Konieczność ewentualnego kolejnego przedłużenia ograniczeń dotyczących podróży po dniu 15 czerwca 2020 r. będzie trzeba ponownie ocenić na podstawie dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej - czytamy w oficjalnym komunikacie.
*źródło: Komisja Europejska

Zamknięte granice, kontrole do 13 maja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało nowelizację rozporządzenia dotyczącą kontroli na granicy wewnętrznej. Kontrola zostaje przedłużona do 13 maja br. "Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 10 dni - od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach" - przekazał w komunikacie wydział prasowy MSWiA.

30 kwietnia o godzinie 8.15 na stronie rządowej gov.pl pojawił się nowy projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W punkcie 3 pojawił się zapis dotyczący uczniów i pracowników transgranicznych, a dokładniej zniesienia dla nich obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

,, Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej:
 1. w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
 2. przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Osoby, o których mowa w ust. 3, przekraczając granicę państwową dokumentują Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w państwie sąsiadującym"

- czytamy w rozporządzeniu.

Uwagi można przesyłać na adres [email protected] do piątku 1 maja 2020 r. do godz. 12:00.

Obowiązek kwarantanny przedłużony "do odwołania"

Obowiązek kwarantanny dla osób, które wjeżdżają do Polski, miał obowiązywać do 26 kwietnia. Taka informacja cały czas widnieje na stronie internetowej rządu. W nocy z niedzieli na poniedziałek rozporządzenie rządu miało stracić ważności. Obowiązek odbywania kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski przedłużono do odwołania. To fatalne wieści dla pracowników transgranicznych. Co więcej, w środę, 29 kwietnia, w czasie konferencji prasowej premier nie powiedział ani słowa o luzowaniu obostrzeń w ruchu przygranicznym. Premier mówił wtedy o drugim etapie odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń.

lubuskie
 • Zakażonych114 408
  + 740
 • Zmarło2 736
  + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Co z pracownikami transgranicznymi?

Jak informują źródła rządowe, w minionym tygodniu zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który przeanalizował problem pracowników transgranicznych. Pracownikom chodzi o to, żeby byli zwolnieni z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Czy tak się stanie? Nikt nie przekazał jeszcze oficjalnych informacji na ten temat.

Do kiedy będą kontrole na granicach?

Przypomnijmy też, że premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że wydłużony zostanie termin, do kiedy na granicach Polski będą prowadzone kontrole graniczne. Wydłużony zostanie też czas obowiązywania rozporządzenia, na mocy którego do Polski można wjechać tylko w ściśle wydzielonych miejscach. Zasady te miały obowiązywać do 3 maja, prawdopodobnie zostaną wydłużone do połowy czerwca.

Czy rząd planuje otwarcie polskich granic?

Premier Mateusz Morawiecki o zamkniętych granicach Polski mówił m. in. w czwartek, 16 kwietnia, w czasie konferencji prasowej. Premier nie pozostawia złudzeń - granice pozostaną zamknięte. - Nie jest planowane otwarcie polskich granic. Z całą pewnością będziemy utrzymywali termin co najmniej do 3 maja - podkreśla premier. Morawiecki dodał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadziła sanitarne kontrole graniczne. - Doprowadziliśmy do bardzo znaczącego ograniczenia ruchu przez polskie granice. Epidemiolodzy i eksperci z całego świata to teraz bardzo chwalą - twierdzi Mateusz Morawiecki.

Nie jest planowane otwarcie polskich granic. Z całą pewnością będziemy utrzymywali termin co najmniej do 13 maja

Kwarantanna pomaga uniknąć zakażeń?

M. Morawiecki twierdzi, że kwarantanna dla takich osób, to trudny dylemat do rozwiązania. Zdaniem premiera są setki tysięcy mieszkańców powiatów przygranicznych, którzy bardzo obawiają się osób, jeżdżących do Niemiec czy Czech.

- Tam poziom zakażeń na sto tysięcy mieszkańców jest znacząco wyższy niż w Polsce. W Czechach jest to dwa i pół razy więcej, w Niemczech kilka razy więcej - tłumaczy Mateusz Morawiecki.

Jego zdaniem, żeby uniknąć podnoszenia ryzyka zakażeń, musi obowiązywać kwarantanna dla osób przyjeżdżających, czy przylatujących zza granicy.

Granice Polski będą zamknięte co najmniej do 13 maja 2020 r.

- O ile nie zaistnieją bardzo optymistyczne okoliczności w najbliższych dwóch tygodniach, to chcemy te sanitarne kontrole graniczne oraz obostrzenia graniczne utrzymać - zapowiada premier. Jego zdaniem kontrole pomogły w rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w Polsce.

Kontrole na granicach i obowiązek kwarantanny

Przypomnijmy, że według wprowadzonych przez polski rząd obostrzeń, wszystkie osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy muszą przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Nie dotyczy to kierowców zawodowych. Obostrzenia dotknęły jednak osób, które pracują na terenie Niemiec, a mieszkają w Polsce. Osoby te nie mogą dojeżdżać do pracy, setki z nich zostały z dnia na dzień pozostawieni bez środków do życia, niektórzy zostali zwolnieni z pracy.

lubuskie
 • Zakażonych114 408
  + 740
 • Zmarło2 736
  + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

KIEDY GRANICE ZOSTANĄ OTWARTE? PRACOWNICY PROTESTUJĄ

Protest mieszkańców na przejściu granicznym w Gubinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska