Do kiedy będą zamknięte granice Polski? Rząd znowu wydłużył kontrole graniczne. Będą obowiązywały co najmniej do 12 czerwca [9.06.2020]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Zamknięte granice to ogromne utrudnienia m. in. dla mieszkańców pogranicza, którzy pracują na terenie Niemiec.
Zamknięte granice to ogromne utrudnienia m. in. dla mieszkańców pogranicza, którzy pracują na terenie Niemiec. Aleksandra Pazda
Udostępnij:
Kiedy będą otwarte polskie granice? - to pytanie zadają sobie teraz tysiące osób. Zamknięte granice to ogromne komplikacje m.in. dla mieszkańców pogranicza, którzy pracują na terenie Niemiec. Polski rząd zdecydował się otworzyć granice dla pracowników i uczniów transgranicznych od poniedziałku, 4 maja. Rząd zdecydował też o utrzymaniu kontroli granicznych do 12 czerwca.
 • Rząd zapowiada, że kontrole na granicach potrwają co najmniej do 12 czerwca 2020 r.
 • W trudnej sytuacji byli do tej pory uczniowie i pracownicy transgraniczni, którzy mieszkają w Polsce i uczą się lub pracują w kraju sąsiednim.
 • Pracownicy pogranicza domagali się otwarcia granic dla małego ruchu granicznego. Po przekroczeniu granicy musieli przechodzić obowiązkową kwarantannę
 • 30 kwietnia na stronie rządowej pojawił się projekt rozporządzenia, mówiący o zniesieniu obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla mieszkańców pogranicza
 • Od 4 maja pracownicy transgraniczni mogą przekraczać granicę bez obowiązkowej kwarantanny. Nie dotyczy to jednak osób, które wykonują zawody medyczne

Pracownicy medyczni bez kwarantanny

Za nami kolejna zmiana w przepisach. Przy powrocie do Polski do obowiązkowej kwarantanny nie trafiają m.in. przedstawiciele zawodów medycznych i opiekunowie uczących się dzieci

Granice zamknięte do 12 czerwca

W środę, 13 maja, poinformowano o przedłużeniu kontroli granicznych o kolejnych 30 dni. Oznacza to, że granice Polski będą zamknięte do 12 czerwca. Taką decyzję podjął polski rząd.

Komisja Europejska chce wydłużenia kontroli granicznych

Komisja Europejska wezwała 8 maja br. państwa członkowskie należące do strefy Schengen oraz państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia o kolejne 30 dni, czyli do 15 czerwca, ograniczenia dotyczącego innych niż niezbędne podróży do UE.

KE zauważa, że niektóre państwa członkowskie UE oraz państwa stowarzyszone w ramach Schengen podejmują pierwsze kroki w kierunku złagodzenia środków służących zwalczaniu rozprzestrzeniania się pandemii, jednak sytuacja jest nadal niestabilna – zarówno w Europie, jak i na świecie. Wymaga ona kontynuowania działań na granicach zewnętrznych w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby za pośrednictwem podróży do UE.

Znoszenie ograniczeń podróży powinno odbywać się etapami: jak podkreślono we wspólnym europejskim planie działania prowadzącym do zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się COVID-19, kontrole na granicach wewnętrznych należy znosić stopniowo i w sposób skoordynowany. Znoszenie ograniczeń na granicach zewnętrznych odbędzie się w kolejnym etapie.

Jak tłumaczy Komisja Europejska: ograniczenie podróży i wezwanie do jego przedłużenia ma zastosowanie do „obszaru UE+”, który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen (w tym Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię) oraz cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), czyli łącznie 30 państw. Komisja wzywa do kontynuacji skoordynowanego podejścia do przedłużenia ograniczenia, ponieważ działania na granicach zewnętrznych będą skuteczne tylko wówczas, gdy będą wdrażane przez wszystkie państwa członkowskie UE i państwa strefy Schengen na wszystkich granicach w tych samych terminach i w jednolity sposób.

- Komisja będzie nadal wspierać państwa członkowskie we wdrażaniu ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE, w tym poprzez regularne wideokonferencje z ministrami spraw wewnętrznych. Konieczność ewentualnego kolejnego przedłużenia ograniczeń dotyczących podróży po dniu 15 czerwca 2020 r. będzie trzeba ponownie ocenić na podstawie dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej - czytamy w oficjalnym komunikacie.
*źródło: Komisja Europejska

Zamknięte granice, kontrole do 13 maja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało nowelizację rozporządzenia dotyczącą kontroli na granicy wewnętrznej. Kontrola zostaje przedłużona do 13 maja br. "Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 10 dni - od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach" - przekazał w komunikacie wydział prasowy MSWiA.

30 kwietnia o godzinie 8.15 na stronie rządowej gov.pl pojawił się nowy projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W punkcie 3 pojawił się zapis dotyczący uczniów i pracowników transgranicznych, a dokładniej zniesienia dla nich obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

,, Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej:
 1. w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
 2. przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Osoby, o których mowa w ust. 3, przekraczając granicę państwową dokumentują Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w państwie sąsiadującym"

- czytamy w rozporządzeniu.

Uwagi można przesyłać na adres [email protected] do piątku 1 maja 2020 r. do godz. 12:00.

Obowiązek kwarantanny przedłużony "do odwołania"

Obowiązek kwarantanny dla osób, które wjeżdżają do Polski, miał obowiązywać do 26 kwietnia. Taka informacja cały czas widnieje na stronie internetowej rządu. W nocy z niedzieli na poniedziałek rozporządzenie rządu miało stracić ważności. Obowiązek odbywania kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski przedłużono do odwołania. To fatalne wieści dla pracowników transgranicznych. Co więcej, w środę, 29 kwietnia, w czasie konferencji prasowej premier nie powiedział ani słowa o luzowaniu obostrzeń w ruchu przygranicznym. Premier mówił wtedy o drugim etapie odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń.

lubuskie
 • Zakażonych114 408
  + 740
 • Zmarło2 736
  + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Co z pracownikami transgranicznymi?

Jak informują źródła rządowe, w minionym tygodniu zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który przeanalizował problem pracowników transgranicznych. Pracownikom chodzi o to, żeby byli zwolnieni z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Czy tak się stanie? Nikt nie przekazał jeszcze oficjalnych informacji na ten temat.

Do kiedy będą kontrole na granicach?

Przypomnijmy też, że premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że wydłużony zostanie termin, do kiedy na granicach Polski będą prowadzone kontrole graniczne. Wydłużony zostanie też czas obowiązywania rozporządzenia, na mocy którego do Polski można wjechać tylko w ściśle wydzielonych miejscach. Zasady te miały obowiązywać do 3 maja, prawdopodobnie zostaną wydłużone do połowy czerwca.

Czy rząd planuje otwarcie polskich granic?

Premier Mateusz Morawiecki o zamkniętych granicach Polski mówił m. in. w czwartek, 16 kwietnia, w czasie konferencji prasowej. Premier nie pozostawia złudzeń - granice pozostaną zamknięte. - Nie jest planowane otwarcie polskich granic. Z całą pewnością będziemy utrzymywali termin co najmniej do 3 maja - podkreśla premier. Morawiecki dodał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadziła sanitarne kontrole graniczne. - Doprowadziliśmy do bardzo znaczącego ograniczenia ruchu przez polskie granice. Epidemiolodzy i eksperci z całego świata to teraz bardzo chwalą - twierdzi Mateusz Morawiecki.

Nie jest planowane otwarcie polskich granic. Z całą pewnością będziemy utrzymywali termin co najmniej do 13 maja

Kwarantanna pomaga uniknąć zakażeń?

M. Morawiecki twierdzi, że kwarantanna dla takich osób, to trudny dylemat do rozwiązania. Zdaniem premiera są setki tysięcy mieszkańców powiatów przygranicznych, którzy bardzo obawiają się osób, jeżdżących do Niemiec czy Czech.

- Tam poziom zakażeń na sto tysięcy mieszkańców jest znacząco wyższy niż w Polsce. W Czechach jest to dwa i pół razy więcej, w Niemczech kilka razy więcej - tłumaczy Mateusz Morawiecki.

Jego zdaniem, żeby uniknąć podnoszenia ryzyka zakażeń, musi obowiązywać kwarantanna dla osób przyjeżdżających, czy przylatujących zza granicy.

Granice Polski będą zamknięte co najmniej do 13 maja 2020 r.

- O ile nie zaistnieją bardzo optymistyczne okoliczności w najbliższych dwóch tygodniach, to chcemy te sanitarne kontrole graniczne oraz obostrzenia graniczne utrzymać - zapowiada premier. Jego zdaniem kontrole pomogły w rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w Polsce.

Kontrole na granicach i obowiązek kwarantanny

Przypomnijmy, że według wprowadzonych przez polski rząd obostrzeń, wszystkie osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy muszą przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Nie dotyczy to kierowców zawodowych. Obostrzenia dotknęły jednak osób, które pracują na terenie Niemiec, a mieszkają w Polsce. Osoby te nie mogą dojeżdżać do pracy, setki z nich zostały z dnia na dzień pozostawieni bez środków do życia, niektórzy zostali zwolnieni z pracy.

lubuskie
 • Zakażonych114 408
  + 740
 • Zmarło2 736
  + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

KIEDY GRANICE ZOSTANĄ OTWARTE? PRACOWNICY PROTESTUJĄ

Protest mieszkańców na przejściu granicznym w Gubinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Politycy w studiu i.PL krytykują wpis Sikorskiego o Nord Stream

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja również proszę o otwarcie granic dla wszystkich pracujących za granicą. Czekam, tylko, aż będzie możliwość zobaczenia się z bliskimi bez kwarantanny. Pracownicy transgraniczni, ale co z resztą? Mam nadzieję, że premier to uwzględni i to całkiem szybko, bo tak się dłużej nie da. Musimy walczyć z koronawirusem, ale nie zapominajmy przy tym o ludziach. W maseczce mogę chodzić nawet i 5 lat, ale kwarantanna? Tęsknię za bliskimi nie widzę ich już od lutego. To coś strasznego. Proszę 9 zniesienie kwarantanny dla wszystkich pracujących za granicą. Pracy teraz nie zmienię, bo to wszystko nie jest takie proste, ale za bliski tęsknię i chce ich zobaczyć

W
W

Pan Premier w zależności od kontekstu posługuje się różnymi statystykami proszę przeczytać sobie artykuł o wskaźniku R (rozprzestrzeniania się wirusa: https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-mozemy-zazdroscic-czechom-niemcom-i-austriakom-6505171901294721a.html

Skoro w Polsce wskaźnik R jest większy iż w Czechach i Niemczech (czyli łatwiej zarazić się koronawirusem w Polsce niż w tych dwóch krajach) to dlaczego nasz rząd otwiera w Polsce galeria handlowe, a nie otwiera granic dla pracowników przygranicza??? Czym się kieruje podejmując taką decyzję, sokoro pracownik w polskim zakładzie jest bardziej narażony niż w czeskim, czy też niemieckim. Jaka nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, ze sprzedaży towarów w galeriach będzie spływać 23% VAT, a z pensji pracowników przygranicznych korzyści (w postaci strumienia pieniędzy) państwo nie ma. Więc ci ludzie mogą zapomnieć o wsparciu i zrozumieniu. Łatwo również zauważyć dlaczego galeria handlowe a nie fryzjerzy, bo na usługi jest niższy VAT czyli mniejsza kasa do budżetu państwa. Jeżeli myślicie, że rząd przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu restrykcji bierze pod uwagę zdrowie publiczne, czy też sytuację gospodarczo - społeczną w kraju to bardzo się mylicie. Otwierają żłobki i przedszkola bo nie mają z czego wypłacać zasiłków dla rodziców, a nie że sytuacja na to pozwala.

K
Klaudia
29 kwietnia, 10:14, Czarny:

Na logiczne rozumowanie, czy nie lepiej jest wprowadzenie testów na granicy dla ludzi wracających z zagranicy (nawet odpłatnie) czy lepiej żeby wszyscy jechali na kwarantanne zbiorową niech państwo płaci za wyżywienie i lokalne które są udostępnione do tego celu, w tym kraju ludzie którzy mają władzę są chorzy, Jeszcze jedno pytanko,jaki jest odsetek chorych na coronavirus, 0.04%???

Popieram w pełni. Przecież można zrobić testy na granicy. Rząd? To jest Rząd? Wysłaliby wszystkich na kwarantannę i nic więcej. Nie potrafią zrobić niczego dla Polaków.

C
Czarny

Na logiczne rozumowanie, czy nie lepiej jest wprowadzenie testów na granicy dla ludzi wracających z zagranicy (nawet odpłatnie) czy lepiej żeby wszyscy jechali na kwarantanne zbiorową niech państwo płaci za wyżywienie i lokalne które są udostępnione do tego celu, w tym kraju ludzie którzy mają władzę są chorzy, Jeszcze jedno pytanko,jaki jest odsetek chorych na coronavirus, 0.04%???

G
Grabicak

Rząd chce naszego dobra. Problem w tym że nam tych dóbr już niewiele zostało. A tak już bez żartów - zamiast czekać na pomoc lub zamykać nasze firmy moglibyśmy płacić podatki i ZUSy. Pozwólcie nam tylko pracować. Nic więcej.

J
Joanna

Przeciez w strefie przygranicznej są znikome liczby zakażonych. Ludzie pracujący po drugiej stronie granicy jadą tylko do pracy i z powrotem. Nie robią sobie wycieczek krajoznawczych czy nie jadą robić zakupów. Nikomu nie życzę tego koszmaru,który teraz przeżywamy.

G
Gość

Biuro, w którym pracujemy, znajduje się 5 minut pieszo od mostu granicznego.

Kwarantanna? W jakim celu?

G
Gość

Rząd chce dobra, ale nie rozumie, że takimi działaniami krzywdzi jeszcze bardziej ludzi i rodziny. Tak długo nie może być. Mam nadzieję, że 3 maja to się już skończy i Polacy będą mogli pokonywać granice już normalnie.

x
xxwv

Nie wiem po co dodawać takie ustawione komentarze na dole. Jak chcecie, żeby to wiarygodnie wygladalo to nie piszcie wszystkiego tak perfekcyjnie ze znakami interpunkcyjnymi, dużymi literami itd. Na dodatek te ustawione nicki i oczywiście wszystkie komentarze wychwalające szanownego Pana Premiera.. wszystkie napisane mniej więcej w tym samym czasie. Brawo

J
JasDa

W dniu zamykania granic 27.03. był 1389 zarażonych 30.03. 2000 jakoś a teraz mamy ponad 9tysięcy. czy naprawdę myślicie że zamknięcie tej granicy coś zmieniło. szczególnie w lubuskim w którym jest najmniej zarażeń w całym kraju.

G
Gość

Nie mam nic przeciwko kontrolom granicznym ale niech pozwolą ludziom jeździć do pracy. Czym różni się praca w fabryce oddalonej od granicy mniej więcej 100km od tej w Polsce w takiej samej odległości? Przecież żaden człowiek nie jedzie do pracy po to żeby się zarazić i przywieźć wirusa do domu. Zagraniczne rządy tak samo jak Polski nakładają restrykcje a zakłady pracy robią wszystko żeby pracownicy ich zakładów byli bezpieczni. Dlatego nie widzę żadnych przeszkód ku temu aby otworzyć granice dla pracowników przygranicznych. Dlaczego mieliby rezygnować z dobrej pracy i pójść do mniej płatnej w Pl lub na zasiłek dla bezrobotnych z powodu braku pracy w kraju?

J
Jakub

Przede wszystkim proponuję patrzeć obiektywnie na sytuację i nie ufać bezgranicznie nikomu. Popatrzmy na liczby W zeszłym miesiącu zmarło 36 557 osób. Takie dane przekazało do Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Cyfryzacji. Liczba zgonów w marcu w porównaniu do marca zeszłego roku wzrosła o 213. Znacznie tragiczniejszy był marzec 2018 r., gdy zmarło aż 40 700 osób, czyli o 4 143 więcej niż w tym roku. Również w lutym 2018 r. liczba zgonów była wyższa niż w tym samym miesiącu w 2019 i 2020r.

Teraz proszę odpowiedzieć sobie na pytanie czy te liczby uzasadniają pozbawianie ludzi prawa do pracy, środków do życia lub zmuszają do ucieczki z kraju?

G
Gość

Chyba nikt nie myśli o rodzinach, które na tym teraz cierpią. Postawcie się na miejscu żony, męża, ojca, matki, dziecka. Większość nie widzi się już od marca czy nawet wcześniej. Tak ktoś powie, że przecież dla Polaków granice są otwarte... Tak, ale 14-dniowa kwarantanna rujnuje resztę. Przyjedziesz na kwarantannę do Polski to już później nie masz gdzie wracać do pracy. Za długi okres czasu, a czy Polska jest teraz wstanie zatrudnić te wszystkie osoby? Niestety nie! Jest to taki czas, kiedy to osoby pracujące w kraju są zwalniani, bo pracodawca nie ma możliwości utrzymać pracownika. Najbardziej zauważalne jest to wśród sprzedawców. Duże markety działają, ale zyski już nie te same ? Dlatego zanim Rząd podejmie jakąś decyzję proszę o solidne przemyślenia, bo koronawirus, koronawirusem, ale tak duże obstrzezenia niszczą rodziny i powoli psychikę człowieka.

Pozdrawiam

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie