Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do lekarza rodzinnego powinniśmy mieć zaufanie

Sandra Soczewa
Janusz Skorumucha jest z-cą kierownika przychodni Medica w Gorzowie.
Janusz Skorumucha jest z-cą kierownika przychodni Medica w Gorzowie. Sandra Soczewa
Janusz Skorumucha jako kierownik gorzowskiej przychodni, ale też lekarz chorób wewnętrznych, podpowiada nam w kwestii lekarzy rodzinnych.

Czy przy wyborze lekarza rodzinnego powinniśmy sugerować się jego dodatkowymi specjalizacjami? Jeżeli np. chorujemy na nadciśnienie, to czy powinniśmy wybrać lekarza pierwszego kontaktu, który jest również kardiologiem?
To akurat jest rzadkie połączenie. Ale jeżeli będzie miał specjalizację z chorób wewnętrznych, to oczywiście jak najbardziej jest to wskazanie do tego, aby udać się do niego. Nadciśnienie jest jednostką chorobową, która może towarzyszyć innym schorzeniom. Głównie powinniśmy nastawiać się na lekarzy ze specjalizacją chorób wewnętrznych. Ważne jest też poszukiwanie pediatrów. To znakomite połączenie przy diagnostyce najmłodszych.

Dorośli też powinni zapisywać się do pediatrów?
Jeżeli cała rodzina należy do tego lekarza, to nie ma przeciwwskazań. Jeśli będzie działo się coś wykraczającego poza jego kompetencje, będzie chciał poszerzyć diagnostykę, to skieruje pacjenta na dalsze badania lub do specjalisty. Ale oczywiście ma pełne kwalifikacje, by poprowadzić też osoby dorosłe.

Jak jest z prowadzeniem całych rodzin przez jednego lekarza rodzinnego? Mówi się, że idea jest taka, aby prowadzili całe rodziny.
Taka jest idea i jest jak najbardziej słuszna. Jeżeli lekarz prowadzi całą rodzinę, to lepiej z tym środowiskiem współpracuje.

Ale nie zdarza się to za często.
Uważam, że to okres przejściowy. Niedługo pewnie całe rodziny będą należeć do jednego lekarza.

W jakim zakresie lekarz rodzinny ma nam pomóc? Jest od tego, aby konsultować nas ze specjalistami, czy od tego, żeby nas prowadzić i leczyć?
Lekarz rodzinny to taki przewodnik przez życie. Jego zadaniem jest utrzymanie pacjenta w maksymalnie dobrym stanie zdrowia, a specjaliści mu w tym pomagają. I tak to należy rozumieć. Jeżeli występuje problem diagnostyczny lub leczniczy, to wtedy się pacjenta konsultuje ze specjalistą.

Pacjenci chyba jednak trochę inaczej to widzą...?
Zdarza się, że zapisują się w kolejkę do lekarza specjalisty, przychodzą do rodzinnego i mówią: Proszę pana, jestem zapisana na taki dzień, proszę o skierowanie. Wtedy rola lekarza rodzinnego sprowadza się do roli pisarza recept. Powinno być odwrotnie. Jeżeli się zapisaliśmy do lekarza rodzinnego i obdarzamy go zaufaniem, to powinniśmy w oparciu o jego wiedzę i kompetencje dbać o swoje zdrowie.

Zobacz też: Do specjalisty ze skierowaniem. Wystawi je lekarz rodzinny

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska