Zamiast dźwięku zabytkowych organów podczas mszy w kościele pw. św. Antoniego grają organy elektroniczne, ale wiadomo, że to nie to samo. Starania braci z zakonu kapucynów o ratowanie instrumentu przynoszą skutek. Udało się otrzymać dofinansowanie z dwóch źródeł na pierwszy etap prac, koniecznych dla ratowania organów, które pojawiły się w świątyni w roku jej wybudowania. Niestety uszkodzony miech uniemożliwił korzystanie z nich.
Naprawa miecha będzie pierwszym etapem renowacji, który pozwoli na uruchomienie organów. – Jeżeli będzie możliwość, będą kolejne etapy remontu – mówi proboszcz o. Kazimierz Golec.
Jeżeli będzie możliwość, będą kolejne etapy remontu.
Współfinansowanie renowacji organów
– Udało nam się pozyskać pieniądze z województwa lubuskiego z konkursu na prace restauratorskie. Przy takim montażu finansowym udało nam się zbilansować budżet, z czego bardzo się cieszę. Ten projekt zaczyna proces starań o dofinansowanie następnych zadań, które ten kościół w następnych latach będzie potrzebował – mówi radna województwa lubuskiego Beata Kulczycka, która rekomendowała wniosek do dofinansowania.
Umowę na dofinansowanie remontu organów podpisał z proboszczem parafii o. Kazimierzem Golcem wicemarszałek Łukasz Porycki.
Łączny koszt remontu to ponad 80 tysięcy złotych, z czego 35 tysięcy wyniesie dofinansowanie z województwa, 45 tysięcy dofinansowanie z budżetu miasta Nowa Sól (w ramach dofinansowania do remontu obiektów wpisanych do rejestru zabytków), a pozostała kwota będzie wkładem własnym parafii.
Wierzę, że już niebawem parafianie usłyszą ich brzmienie.
– Od 2010 roku pomagamy mieszkańcom, instytucjom w remontach zabytków. Łącznie wspólnie wyremontowaliśmy już przeszło 80 wspaniałych obiektów, które odzyskały blask. W tym roku jednym z projektów jest właśnie remont organów. Wierzę, że już niebawem parafianie usłyszą ich brzmienie – mówi prezydent Milewski.
Z historii kościoła pw. św. Antoniego w Nowej Soli
Obecny kościół nosi wezwanie św. Antoniego, wcześniej św. Trójcy. Powstał w 1839 r. "Po przejęciu świątyni przez katolików usunięto ołtarz ambonowy, wykonano witraże i posadzki oraz pomalowano wnętrze. Z historycznego wyposażenia świątyni zachowała się stolarka okienna (okna krosnowe i skrzynkowe) i drzwiowa (zewnętrzne i wewnętrzne drzwi ramowo-płycinowe z dekoracją geometryczną), empory wraz organami L. Hartiga i ławkami, chrzcielnica oraz dzwon z 1936 r." - dowiadujemy się z portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
więcej o historii kościoła można przeczytać tutaj: Nowa Sól - wpis kościoła pw. św. Antoniego do rejestru zabytków
ZOBACZ TEŻ WIDEO: Nowa Sól wczoraj - to facebookowa grupa, dzięki której poznaliśmy powojenne miasto
Polub nas na fb
Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?