Dobra informacja z kościoła św. Antoniego w Nowej Soli. Uda się uratować zabytkowy instrument

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kościół św. Antoniego powstał w 1839 r. Tyle samo lat mają organy.
Kościół św. Antoniego powstał w 1839 r. Tyle samo lat mają organy. Arch. Gazety Lubuskiej
– W tej chwili nasze organy nie grają. Uszkodzony jest miech. Jego naprawa będzie pierwszym etapem renowacji organów – podkreśla o. Kazimierz Golec, proboszcz parafii pw. św. Antoniego. Udało się zebrać pieniądze na początek prac.

Zamiast dźwięku zabytkowych organów podczas mszy w kościele pw. św. Antoniego grają organy elektroniczne, ale wiadomo, że to nie to samo. Starania braci z zakonu kapucynów o ratowanie instrumentu przynoszą skutek. Udało się otrzymać dofinansowanie z dwóch źródeł na pierwszy etap prac, koniecznych dla ratowania organów, które pojawiły się w świątyni w roku jej wybudowania. Niestety uszkodzony miech uniemożliwił korzystanie z nich.
Naprawa miecha będzie pierwszym etapem renowacji, który pozwoli na uruchomienie organów. – Jeżeli będzie możliwość, będą kolejne etapy remontu – mówi proboszcz o. Kazimierz Golec.

Jeżeli będzie możliwość, będą kolejne etapy remontu.

Współfinansowanie renowacji organów

– Udało nam się pozyskać pieniądze z województwa lubuskiego z konkursu na prace restauratorskie. Przy takim montażu finansowym udało nam się zbilansować budżet, z czego bardzo się cieszę. Ten projekt zaczyna proces starań o dofinansowanie następnych zadań, które ten kościół w następnych latach będzie potrzebował – mówi radna województwa lubuskiego Beata Kulczycka, która rekomendowała wniosek do dofinansowania.
Umowę na dofinansowanie remontu organów podpisał z proboszczem parafii o. Kazimierzem Golcem wicemarszałek Łukasz Porycki.

Łączny koszt remontu to ponad 80 tysięcy złotych, z czego 35 tysięcy wyniesie dofinansowanie z województwa, 45 tysięcy dofinansowanie z budżetu miasta Nowa Sól (w ramach dofinansowania do remontu obiektów wpisanych do rejestru zabytków), a pozostała kwota będzie wkładem własnym parafii.

Wierzę, że już niebawem parafianie usłyszą ich brzmienie.

– Od 2010 roku pomagamy mieszkańcom, instytucjom w remontach zabytków. Łącznie wspólnie wyremontowaliśmy już przeszło 80 wspaniałych obiektów, które odzyskały blask. W tym roku jednym z projektów jest właśnie remont organów. Wierzę, że już niebawem parafianie usłyszą ich brzmienie – mówi prezydent Milewski.

Z historii kościoła pw. św. Antoniego w Nowej Soli

Obecny kościół nosi wezwanie św. Antoniego, wcześniej św. Trójcy. Powstał w 1839 r. "Po przejęciu świątyni przez katolików usunięto ołtarz ambonowy, wykonano witraże i posadzki oraz pomalowano wnętrze. Z historycznego wyposażenia świątyni zachowała się stolarka okienna (okna krosnowe i skrzynkowe) i drzwiowa (zewnętrzne i wewnętrzne drzwi ramowo-płycinowe z dekoracją geometryczną), empory wraz organami L. Hartiga i ławkami, chrzcielnica oraz dzwon z 1936 r." - dowiadujemy się z portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
więcej o historii kościoła można przeczytać tutaj: Nowa Sól - wpis kościoła pw. św. Antoniego do rejestru zabytków

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Nowa Sól wczoraj - to facebookowa grupa, dzięki której poznaliśmy powojenne miasto

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie