Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze znamy, a jednak nie do końca. Warto zobaczyć mniej znane miejsca - radzą Czytelnicy

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Krajobrazy z wędrówki na Kamień Wysoki i po Szklarskiej Porębie Średniej
Krajobrazy z wędrówki na Kamień Wysoki i po Szklarskiej Porębie Średniej Michał Kalinowski
Mimo pandemii koronawirusa chcemy wypoczywać, zwiedzać, czuć wakacje. Wielu z nas nie decyduje się jednak na dalekie podróże. Jedziemy więc po raz kolejny w dobrze znane nam, niedalekie od miejsca zamieszkania, miejsca. Wydaje się nam, że wszystko już po kilka razy zwiedzaliśmy. A jednak zawsze można odkryć coś nowego.

Jarosław Habryś z Zielonej Góry planował wakacje w Chorwacji. Rodzina jednak bała się wyjechać, obawiając się np. wprowadzenia kwarantanny. No to zielonogórzanie postanowili spędzić wolny czas w Szklarskiej Porębie.

Wiele razy w tym samym miejscu, a jednak można zobaczyć coś nowego

- W Karkonoszach i samej Szklarskiej Porębie byliśmy dziesiątki jak nie setki razy. Wiele weekendów czy urlopów spędziliśmy w tej miejscowości. Zwykle kojarzy się nam ona z główną ulicą miasta, wodospadami Szklarka i Kamieńczyk, Halą Szrenicką, Szrenicą, hutą szkła Julia, Chatą Walońską, Chybotkiem itd. - opowiada Kinga Habryś. - Aż tu nagle w tym roku odkryliśmy, że wcale tak dobrze nie znamy miasta, wędrując przez lata utartymi szlakami turystycznymi.
Zielonogórzanie bowiem zwiedzili miasto z innej strony, tej mniej znanej turystycznie. I weszli czerwonym szlakiem na Wysoki Kamień. Trasa łatwa - adresowana dla rodzin z dziećmi.

Piękne widoki z tarasu i szczytu Kamienia Wysokiego

Szklarska Poręba to nie tylko Karkonosze, ale to także Góry Izerskie. I warto wędrować nie tylko na Szrenicę. W Górach Izerskich znajdziemy wiele urokliwych tras jak właśnie ta na Kamień Wysoki.
Musimy dotrzeć na osiedle Podgórze, tu z drogi asfaltowej skręcamy w lewo i po 100 metrach odnajdujemy oznaczenia kierujące nas na Wysoki Kamień. Skręcamy w prawo i idziemy pod górę w stronę lasu. Nie musimy wiele przejść, by dotrzeć do punktu widokowego Trzy Kultury Złoty Widok. Z tarasu widzimy Kotlinę Jeleniogórską oraz większą część karkonoskich szczytów.
Ale prawdziwie piękne widoki będziemy oglądać ze szczytu. Trasa choć pod górę jest w miarę łatwa i pokonują ją rodziny z małymi dziećmi. Przecinają ją trasy rowerowe.

Schronisko i kamienna wieża na szczycie

Jak opowiadają regionaliści na szczycie w roku 1837 na Wysokim Kamieniu wybudowano pierwsze schronisko, któremu wkrótce dobudowano drewnianą wieżę widokową. W 1882 r. budynek spłonął. Z czasem go odbudowano. Ale po drugiej wojnie światowej obiekt popadł w ruinę i w 1963 roku został rozebrany.
W 1996 roku teren po byłym schronisku zakupiła rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby, która postanowiła je odbudować i postawić kamienną wieżę. Tak też się dzieje. Inwestycja jest na ukończeniu. działa już sklepik.
Jak przyznają zielonogórzanie, cała rodzina na nowe odkryła okolice Szklarskiej Poręby i samo miasto... I tego życzy innym urlopowiczom.

ZOBACZ TEŻ

Amfiteatr w Ośnie Lubuskiem nad jeziorem Reczynek

W Polsce są tylko dwa takie amfiteatry, w tym jeden w Lubusk...

Tych charakterystycznych dla wschodniej części Polski miejsc nie może zabraknąć na wakacyjnej trasie podróży

Tam, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie i nie tylko. Zobacz kl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska