Dodatek do czynszu

Grażyna Mazurek 0 68 324 88 18 [email protected]
- Osoba, która ma zaległości w opłatach czynszowych też może starać się o dodatek mieszkaniowy - mówi Jolanta Olasek, kierownik referatu dodatków mieszkaniowych z Urzędu Miasta Zielona Góra.
- Osoba, która ma zaległości w opłatach czynszowych też może starać się o dodatek mieszkaniowy - mówi Jolanta Olasek, kierownik referatu dodatków mieszkaniowych z Urzędu Miasta Zielona Góra. fot. Krzysztof Burda
Udostępnij:
Na pytania Czytelników na temat warunków uzyskania dodatku mieszkaniowego odpowiada Jolanta Olasek, kierownik referatu dodatków mieszkaniowych z Urzędu Miasta Zielona Góra.

* Jaki dochód uprawnia do dodatku mieszkaniowego?

- Jeśli gospodaruje pan sam - to 1.181,43 zł, a z rodziną - 843,88 zł.

* Za jaki okres mam przedstawić dochody, jeśli złożę wniosek w październiku?

- Należy wykazać dochody za trzy pełne miesiące poprzedzające datę złożenia wniosku. W tym przypadku: za lipiec, sierpień i wrzesień.

* Na jaki okres jest ustalany dodatek?

- Dodatek przyznaje się na sześć miesięcy następujących po miesiącu, w którym złożony jest wniosek. Zmiana sytuacji rodzinnej, dochodowej - nie ma wpływu na wysokość przyznanego na ten czas dodatku.
* Mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Nasza rodzina składa się z trzech osób. Żona jest na urlopie wychowawczym. Ja tylko pracuję. Mieszkanie ma 49 mkw. Nasz miesięczny dochód wynosi 2500 zł. Czy mogę starać się o dodatek?
- Dla trzyosobowej rodziny powierzchnia lokalu do celów ubiegania się o dodatek nie może przekroczyć 58,5 mkw. Z tym, że dodatek będzie naliczony na tzw. powierzchnię normatywną - 45 mkw. To znaczy, że wydatki na mieszkanie będące podstawą wyliczenia dodatku będą zmniejszone do powierzchni 45 mkw. Ponieważ pana mieszkanie ma 49 mkw - spełnia pan kryterium powierzchni. Druga sprawa to dochód. W przypadku trzyosobowej rodziny miesięczny dochód rodziny nie może przekroczyć 2531,64 zł brutto (843,88 zł x 3). Spełnia pan też kryterium dochodu.
Trzecie kryterium - tytuł prawny do mieszkania - też jest spełnione, bo ma pan mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Może pan więc złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

* Czy dodatek pokrywa całość kosztów utrzymania mieszkania?

- Nie. Wysokość dodatku uzależniona jest od dochodu rodziny i wysokości opłat za mieszkanie. Nie może jednak przekroczyć np. w Zielonej Górze - 90 proc. kwoty wydatków. W innych gminach może być np. 70 proc. i mniej. Nie wypłaca się dodatku, jeśli wyliczona kwota jest niższa niż 2 proc. najniższej emerytury, tj. obecnie - 13,50 zł (najniższa emerytura od 1 marca 2009 r. wynosi 675,10 zł).
* Zajmuję mieszkanie na podstawie umowy najmu od osoby fizycznej. Czy mogę ubiegać się o dodatek?
- Tak, jeśli spełnione zostaną trzy podstawowe kryteria: powierzchni lokalu, dochodu oraz tytułu prawnego, czyli - tutaj - posiadania umowy najmu.
Wydatki na mieszkanie przyjmuje się w takiej sytuacji do wysokości opłat, jakie ponosiłaby pani, gdyby wynajmowała mieszkanie komunalne. Zmniejsza się wydatki do stawki czynszu obowiązującej w gminie. Np. w Zielonej Górze maksymalna stawka wynosi 4,35 zł za 1 mkw.
* Zalegam z opłatami za czynsz. Czy w takich okolicznościach też mogę liczyć na dodatek?
- Jeśli po raz pierwszy ktoś ubiega się o dodatek mieszkaniowy, to zadłużenie nie ma znaczenia. Dopiero od momentu przyznania dodatku mieszkaniowego nie można zalegać z bieżącą zapłatą swojej części czynszu, czyli różnicy między opłatami a dodatkiem.

* Mam aktualnie przyznany dodatek. Kiedy mogę złożyć ponowny wniosek?

- Aby kontynuować wypłatę, kolejny wniosek należy złożyć w ostatnim miesiącu pobierania dodatku.

* Jak długo trwa załatwienie sprawy od momentu złożenia wniosku?

- Decyzję w sprawie przyznania dodatku wydaje się w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. W praktyce najczęściej trwa to do dwóch tygodni.

* Czy dodatek mieszkaniowy może być przekazany na moje osobiste konto?

- Nie. Dodatek mieszkaniowy przekazuje się wyłącznie na konto pobierającego opłaty za mieszkanie, tj. zarządcy. Jedynie ryczałt za brak co i ciepłej wody może być wypłacany do rąk wnioskodawcy, w kasie urzędu lub przekazany na konto osobiste wnioskodawcy.

* Pobieram dodatek mieszkaniowy. Niedawno podjęłam dobrze płatną pracę. Czy w takiej sytuacji muszę zrezygnować z przyznanego już dodatku?

- Nie, ponieważ w trakcie obowiązywania decyzji wszelkie zmiany nie mają wpływu na wydaną już decyzję.
- Nie, ponieważ w trakcie obowiązywania decyzji wszelkie zmiany nie mają wpływu na wydaną już decyzję.
* Czy przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy wlicza się do dochodu zasiłek rodzinny i dodatki do niego?
- Tak. W ustawie o dodatkach mieszkaniowych zostały wyszczególnione składniki, których nie wlicza się do dochodu i nie ma wśród nich zasiłku rodzinnego oraz dodatków do niego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie