MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek solidarnościowy. Chcesz dostać pieniądze? Musisz się pospieszyć!

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Aby otrzymać dodatek solidarnościowy, należy podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.
Aby otrzymać dodatek solidarnościowy, należy podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. archiwum GL
Jeszcze tylko do końca sierpnia można składać wnioski o dodatek solidarnościowy. Mogą to zrobić osoby, które z powodu COVID-19 straciły pracę.
  • Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?
  • Ile wynosi świadczenie i kiedy zostanie wypłacone?
  • Jak wnioskować o dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy: kiedy zostanie wypłacony?

Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć tylko do 31 sierpnia 2020 roku. Należy pamiętać, że świadczenie zostanie przyznane najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek. To oznacza, że osoby, które złożą wniosek w sierpniu, będą mogły otrzymać wsparcie tylko za ten miesiąc.

Lubuskie oddziały ZUS wypłaciły do tej pory ponad 4,6 tys. dodatków na kwotę przeszło 6 mln zł

Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

Wnioski o dodatek solidarnościowy mogą składać osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Aby otrzymać wsparcie, należy także podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.

- Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego powoduje jednak zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji – informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Ile wynosi dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł. Za osobę, która go pobiera, ZUS opłaca składkę emerytalną i rentową, a także zdrowotną. Składki nie pomniejszają jednak wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. Kwota dodatku jest więc wypłacana w całości.

Jak wnioskować o dodatek solidarnościowy?

O świadczenie można wnioskować wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu lub odmowie prawa do dodatku solidarnościowego będą dostępne także na PUE ZUS.

W ramach dodatku solidarnościowego oddział ZUS w Gorzowie Wlkp. wypłacił do tej pory ponad 2,3 mln zł, natomiast oddział w Zielonej Górze przeszło 3,8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska