Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 2 tysiące złotych do emerytury. Te osoby mogą teraz liczyć na dodatkowe pieniądze

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Emerytura nie wyklucza otrzymywania dodatkowego świadczenia postojowego. Wiele osób pobierających emeryturę może dzięki temu zyskać nawet 2 tys. złotych!
Emerytura nie wyklucza otrzymywania dodatkowego świadczenia postojowego. Wiele osób pobierających emeryturę może dzięki temu zyskać nawet 2 tys. złotych! Pixabay
Emerytura nie wyklucza otrzymywania dodatkowego świadczenia postojowego. Wiele osób pobierających emeryturę może dzięki temu zyskać nawet 2 tys. złotych! Zobacz, kto może liczyć na dodatkowe pieniądze.

Emeryci, którzy są zatrudnieni jednocześnie w oparciu o umowę cywilnoprawną (umowę o dzieło lub umowę zlecenie) mogą otrzymać ponad 2 tysiące złotych. Wystarczy spełnić kilka warunków.

2 tys. złotych dla emerytów. Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

Osoby pobierające emeryturę mogą się ubiegać o przyznanie świadczenia postojowego. Świadczenie to dotyczy umów zawartych przed 1 kwietnia 2020 roku i jest przyznawane, gdy dana osoba nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, ubiegający się o świadczenie emeryt musi wykazać, że z winy spowodowanego pandemią przestoju w prowadzeniu działalności nie może wykonywać umowy cywilnoprawnej.

Sprawdź koniecznie

Ważna jest także wysokość przychodów z ostatnich miesięcy. Jeśli w miesiącu przed złożeniem wniosku o świadczenie postojowe wysokość przychodów nie przekroczyła 1299,99 zł, to świadczenie przysługuje osobie emerytowanej w wysokości sumy wynagrodzeń z wykonywanych wtedy umów - czytamy na Biznesinfo.pl

Przychód z umowy cywilnoprawnej nie może także przekroczyć "kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku" - wyjaśnia portal rządowy.

Świadczenie postojowe można otrzymać maksymalnie trzy razy. Aby ponowne zostało przyznanie świadczenie postojowe, należy złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Wciąż można składać także wnioski o świadczenia za wcześniejsze miesiące - marzec, kwiecień czy maj.

Emeryci mogą zyskać dodatkowo 2080 zł ze świadczenia postojowego, jeśli:

  • rozpoczęli prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 r. i nie zawiesili działalności, a przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc przed miesiącem, w którym złożyli wniosek o świadczenie postojowe był o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu, który uzyskali w miesiącu poprzedzającym;
  • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r., ale zawiesili ją po 31 stycznia 2020 r;
  • nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł mogą zyskać emeryci, o ile:

  • rozliczają podatek kartą podatkową oraz są zwolnieni z opłacania podatku VAT;
  • nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Wypłata kolejnego świadczenia postojowego może nastąpić najwcześniej w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty poprzedniego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowe 2 tysiące złotych do emerytury. Te osoby mogą teraz liczyć na dodatkowe pieniądze - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska