Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokument „Wydarzenia Zielonogórskie 1960” - produkcja „Gazety Lubuskiej” - jedzie na 28. FilmFestival Cottbus

Redakcja
Dyrektor FilmFestival Cottbus Bernd Buder otrzymał od prezesa Oddziału Polska Press w Zielonej Górze Grzegorza Widenki nasze najnowsze wydawnictwo - album na temat „Wydarzeń Zielonogórskich 1960”
Dyrektor FilmFestival Cottbus Bernd Buder otrzymał od prezesa Oddziału Polska Press w Zielonej Górze Grzegorza Widenki nasze najnowsze wydawnictwo - album na temat „Wydarzeń Zielonogórskich 1960” Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Bernd Buder, dyrektor FilmFestival Cottbus, w poniedziałek, 11 czerwca 2018 r. odwiedził naszą redakcję w Zielonej Górze i poinformował o swojej decyzji prezesa Oddziału Polska Press - Grzegorza Widenkę.

FilmFestival Cottbus od początku swojego istnienia pokazuje najnowsze produkcje krajów Europy Wschodniej. Co roku, przez kilka dni listopada, w Cottbus (Chociebużu) na sześciu festiwalowych ekranach prezentowanych jest około 200 tytułów - w tym kilkadziesiąt premier światowych i niemieckich. Frekwencja wynosi ponad 20 tys. widzów!

Spory udział w tej panoramie X Muzy ma Polska: i jako temat, i jako znacząca kinematografia. Tylko w 2017 r. polskie produkcje zdominowały werdykt międzynarodowego jury (w sumie: 7 nagród!). M.in.: „Dzikie róże” Anny Jadowskiej zdobyły Grand Prix, a aktorka z tego filmu Marta Nieradkiewicz - laur za najlepszą rolę kobiecą. Mirosław Haniszewski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską w „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, a „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego wygrał Konkurs Kina Młodzieżowego U18.

FilmFestival Cottbus to także sekcje tematyczne. 28. edycja imprezy (6-11 listopada 2018 r.). skupia się między innymi na filmach, których tematyka dotyczy Śląska - regionu, którego mieszkańcy wyróżniają się unikatową śląską tożsamością i posługują się własnym językiem o charakterystycznej strukturze.

Ale Bernda Budera, dyrektora FilmFestival Cottbus zainteresował także fragment historii Zielonej Góry - protest mieszkańców w obronie Domu Katolickiego z 30 maja 1960 r., który przerodził się w bitwę z milicją. A na jej uczestników sprowadził dotkliwe szykany.
Dyr. Buder zdecydował się pokazać dokument wyprodukowany przez „GL” - „Wydarzenia Zielonogórskie 1960” podczas 28. edycji festiwalu. O czym poinformował w poniedziałek, 11 czerwca 2018 r. podczas spotkania z prezesem Oddziału Polska Press w Zielonej Górze - Grzegorzem Widenką w redakcji „GL” w Zielonej Górze.
- To bardzo dobrze udokumentowana historia - mówił B. Buder o walorach filmu „GL”.

„Wydarzenia Zielonogórskie 1960” na 9. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci - Gdynia 2017

Wyprodukowany przez „GL” i Polska Press Grupę film „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” w reżyserii Rafała Brylla prezentowany był na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym 3Kino w Pradze.
Dokument zdobył wyróżnienie jury Nagrody im. Janusza Krupskiego na 9. Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Przywracamy Pamięć 1939 - 1989 - Gdynia 2017.
Kilka razy był emitowany w TVP i TVP Historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska