Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokumenty w sieci internetowej

Krzysztof Koziołek
Załatwimy wszystko bez wychodzenia w domu, za pomocą komputera z dostępem do internetu.

Setka urzędników z magistratu już się ostro szkoli. Wszystko po to, aby niedługo wiedzieć wszystko o elektronicznym obiegu dokumentów, czyli tzw. regionalnej platformie cyfrowej.

Dzięki niemu będzie można wiele spraw - do tej pory załatwianych osobiście w urzędzie - załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Weźmy np. wniosek o pozwolenie na wycięcie drzewa. Dziś trzeba go złożyć w urzędzie, dzięki systemowi wystarczy kliknięcie myszki (po wypełnieniu na komputerze stosownego formularza).

Szybki dostęp
W każdej chwili będzie też można sprawdzić, na jakim etapie załatwiania jest sprawa (dla bezpieczeństwa trzeba będzie podać kod PIN, który nada magistrat). Dziś często trzeba się zrywać z pracy, aby przyjść specjalnie do urzędu - przez telefon się nie da, bo urzędnicy muszą mieć pewność, z kim rozmawiają.

.

System zacznie działać od września, do końca roku sprawy będą załatwiane dwutorowo: w wersji elektronicznej i papierowej, aby dać czas urzędnikom na jego wdrożenie. Niestety, na razie trzeba się będzie jednak najpierw zgłosić osobiście do urzędu, a dopiero potem sprawa powędruje "łączami". Dlaczego? Bo wciąż nie ma przepisów wykonawczych do ustawy o podpisie elektronicznym. Gdy się pojawią, będzie można działać tylko przez internet. - Gdy ustawa wejdzie w życie, my będziemy już gotowi - mówi sekretarz miasta Krzysztof Marciniec.

Czy istnieje groźba, że ktoś z zewnątrz włamie się do systemu? - Takie niebezpieczeństwo istnieje w każdym systemie włączonym do globalnej sieci. Ale naszym podstawowym zadaniem jest opracowanie takiego produktu, który da bezpieczeństwo klientom - odpowiada Paweł Starczewski z firmy Trol InterMedia, która wdraża system w Nowej Soli.

System uporządkuje

Zyskają też urzędnicy. Obieg dokumentów będzie bardziej uporządkowany, a papiery nieaktualne lub zbędne będą automatycznie eliminowane. - Zmiany wykluczą też bądź ograniczą przypadki zaginięcia dokumentów lub ich nieterminowe rozpatrzenie - dodaje K. Marciniec.

Tym, którzy nie będą chcieli - lub umieli - korzystać z drogi elektronicznej, pozostanie tradycyjny "papier".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska