Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk. Poszukiwacze zeszli do kanału, a ich oczom ukazał się podziemny system tuneli [ZDJĘCIA]

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Pracownicy Twierdzy Kłodzkiej wspólnie z warszawskim Klubem Speleologów z Warszawy eksplorowali w minionym tygodniu miejskie podziemia. Gdy zeszli jednym z  kanałów ich oczom ukazały się długie na kilkaset metrów tunele. Jednocześnie udało się odkryć ok. 30 nowych obiektów, które zostały już naniesione na mapy.
Pracownicy Twierdzy Kłodzkiej wspólnie z warszawskim Klubem Speleologów z Warszawy eksplorowali w minionym tygodniu miejskie podziemia. Gdy zeszli jednym z kanałów ich oczom ukazały się długie na kilkaset metrów tunele. Jednocześnie udało się odkryć ok. 30 nowych obiektów, które zostały już naniesione na mapy. Twierdza Kłodzko
Pracownicy Twierdzy Kłodzkiej wspólnie z warszawskim Klubem Speleologów z Warszawy eksplorowali w minionym tygodniu miejskie podziemia. Gdy zeszli jednym z kanałów ich oczom ukazały się długie na kilkaset metrów tunele. Jednocześnie udało się odkryć ok. 30 nowych obiektów, które zostały już naniesione na mapy.

Do eksploracji kłodzkich podziemi doszło w piątek, 8 kwietnia. Wtedy to na Dolny Śląsk przyjechali członkowie Klubu Speleologów z Warszawy.

- Kolejne pokolenie miłośników podziemi chciało nawiązać do dawnych badań i jeszcze raz pojawić się w naszym mieście. Trzeba było znaleźć im misję do wykonania, bo po co włazić w miejsca, które już bardzo dobrze znamy… - informują pracownicy Twierdzy Kłodzkiej. - Zeszliśmy do podziemi związanych z naszą fortyfikacją przecinających ul. Dusznicką, park i ul. Traugutta i najprawdopodobniej ciągnących się dalej pod parkiem przy ul. Traugutta - dodają.

Dawne fortyfikacje miasta, podobnie jak Twierdza Główna, posiadały tego typu korytarze. W odróżnieniu od olbrzymiego systemu Twierdzy Głównej, wejścia do nich znajdowały się na dnie miejskiej fosy.

Problem w tym, że pod koniec XIX wieku umocnienia miasta zostały rozebrane, a fosy całkowicie zasypane. Wydawałoby się, że dostęp do tych tuneli stał się przez to niemożliwy (obecnie w miejscu dawnej fosy przebiegają ulice R. Traugutta i Z. Czarnego). Na szczęście jeden z korytarzy wchodzących w skład małego systemu został zachowany i jest cały czas używany jako kanał!

Eksploratorzy opuścili się na dno studzienki liczącej sobie 8 metrów głębokości.

Na dnie zastaliśmy zachowaną w dobrym stanie galerię kontrminerską pamiętającą jeszcze czasy Starego Fryca (poł. XVIII w). Udało się też znaleźć wejście do kolejnej galerii stokowej. Korytarz ten ma długość 163 m i biegnie pod obecnym parkiem przy ul. Traugutta, kierując się dalej (mniej więcej pod fontanną) w stronę ul. F. Szarego. Chodnik ten posiadał liczne odnogi, całkowicie nietypowe sklepienie, dobrze zachowaną posadzkę oraz wejścia do kolejnych czterech odnóg (gałęzi) - wyliczają pracownicy Twierdzy Kłodzkiej.

We wspomnianym tunelu badacze znaleźli wejścia do następnych dwóch galerii (nr IV i nr V). Eksploracja podziemi trwała w sumie 4 godz.

Teraz, już oficjalnie możemy was poinformować, że spośród ok. 1 km chodników kontrminerskich broniących dawniej miasta, aż połowa zachowała się do obecnych czasów – i to w nie najgorszym stanie! - mówią eksploratorzy

W trakcie badań terenowych udało się odnaleźć i udokumentować ok. 30 obiektów, które naniesione zostały na plan i fachowo obfotografowane.

Do najciekawszych z nich niewątpliwie należały:

  • niespotykane w innych tunelach twierdzy, wyryte w piaskowcu podpisy komór minerskich,
  • dawne wyjście do blokhauzu,
  • podpisy-cecha kamieniarska,
  • rzeźbione elementy kamieniarki w przebiegającym dalej kanale burzowym (prawdopodobnie pozostałość po rozbiórce Bastionu Czeskiego).
Pracownicy Twierdzy Kłodzkiej wspólnie z warszawskim Klubem Speleologów z Warszawy eksplorowali w minionym tygodniu miejskie podziemia. Gdy zeszli jednym z  kanałów ich oczom ukazały się długie na kilkaset metrów tunele. Jednocześnie udało się odkryć ok. 30 nowych obiektów, które zostały już naniesione na mapy.

Dolny Śląsk. Poszukiwacze zeszli do kanału, a ich oczom ukaz...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Dolny Śląsk. Poszukiwacze zeszli do kanału, a ich oczom ukazał się podziemny system tuneli [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska