Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta nalewka pomaga na problemy z pęcherzem, sercem i żołądkiem. Wypróbuj prosty babciny przepis na pyszną i zdrową żurawinówkę

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Domowa nalewka z żurawiny to pyszny trunek o licznych właściwościach leczniczych. Jest polecana m.in. przy problemach z pęcherzem moczowym. Żurawina wspiera także pracę serca i pomaga wyrównać poziom cholesterolu we krwi. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z jej zdrowotnych zalet. Zobacz, komu może zaszkodzić picie nalewki z żurawiny, a kto powinien po nią sięgać. Wypróbuj prosty przepis na żurawinówkę ze świeżych, bądź mrożonych owoców.

Spis treści

Butelka z nalewką
Planując nastawienie nalewki z żurawiny należy doliczyć 2 dni na zamrożenie owoców przed zalaniem ich alkoholem. ChamilleWhite/GettyImages

Przepis na prostą nalewkę z żurawiny ze świeżych, ale przemrożonych owoców

Owoce żurawiny zbiera się jesienią i jest to najlepszy czas na przygotowywanie trunków z tych niezwykle zdrowych owoców. Warto wybierać te zbierane po pierwszych przymrozkach, ponieważ tracą charakterystyczną cierpkość. Przechowywane w warunkach chłodniczych długo zachowują świeżość i jędrność.

Składniki do przygotowania żurawinówki:

  • 1 kg świeżych owoców żurawiny,
  • 1 litr spirytusu 70 proc. obj. alk.,
  • 500 ml wódki 40 lub 45 proc. obj. alk.,
  • 0,5 kg cukru,
  • ½ laski wanilii.

Przygotowanie nalewki z żurawiny:

  1. Owoce włożyć na dwa dni do zamrażalnika, a następnie rozmrozić i zmielić w maszynce lub zmiksować.
  2. Powstałą masę zalać spirytusem i wódką, dodać cukier i wanilię, wymieszać, zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce na co najmniej miesiąc. Co kilka dni lekko potrząsnąć słojem.
  3. Przecedzić i odcisnąć owce, a następnie przefiltrować płyn i rozlać go do butelek.
  4. Zamknąć je szczelnie i pozostawić w chłodnym, ciemnym miejscu na ok. 3 miesiące. Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Nalewkę można także przygotować bez zamrażania owoców, zalewając żurawinę w słoju litrem spirytusu i odstawiając na dwa tygodnie. Po zlaniu owoce należy utrzeć w makutrze i dokładnie odcisnąć. Następnie połączyć obydwa płyny i dosłodzić syropem powstałym ze szklanki wody i szklanki cukru.

Dla zachowania właściwości leczniczych nalewki nie powinno się jej pić w ilości większej niż 25 ml na dobę.

Żurawina – właściwości. To prawdziwa skarbnica witaminy C!

W 100 gramach surowych owoców niesłodzonej żurawiny znajdziemy zaledwie 46 kcal oraz:

  • 0,4 grama białka,
  • 12,2 grama węglowodanów,
  • 4 gramy cukru,
  • 4,6 grama błonnika,
  • 0,1 grama tłuszczu.

Żurawina ceniona jest za obecność dużej ilości kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Jest on przeciwutleniaczem niezbędnym do utrzymania zdrowej kondycji skóry, mięśni i kości. Te drobne owoce obfitują także w mangan, który ma wpływ na wzrost, metabolizm i układu antyoksydacyjny organizmu. Znajdziemy w nich również witaminy E i K1 oraz miedź.

Żurawina jest bogatym źródłem różnych bioaktywnych związków roślinnych. Niektóre z nich, takie jak proantocyjanidyny typu A, mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu układu moczowego.

Zawarte w niej substancje aktywne pomagają jednocześnie w zwalczaniu infekcji bakterią E. coli i zwiększają obecność Bacteroidaceae, zdrowej bakterii jelitowej, która zdaniem naukowców wspiera prawidłowe działanie układu trawiennego.

Na co pomaga nalewka z żurawiny?

Wśród głównych właściwości zdrowotnych żurawiny wymienia się zmniejszanie stanu zapalnego oraz ograniczanie zdolności bakterii do przyklejania się do błon śluzowych układu moczowego i żołądka. Prowadzi to do zmniejszania liczby bakterii przechowywanych w pęcherzu i przewodzie pokarmowym, które mogą prowadzić do zapaleń tych układów.

Jak pokazują badania, produkty żurawinowe, mogą pomagać w zapobieganiu nawrotom zapalenia układu moczowego u kobiet z historią ZUM (zakażenia układu moczowego), osób starszych, przebywających w domach opieki oraz u zdrowych dzieci.

Picie nalewki z żurawiny może być więc pomoce przy bakteryjnych infekcjach układu moczowego – pomaga w skuteczny wypłukiwaniu patogenów i zmniejsza ich zdolność do przebywania w naszym organizmie.

Działanie bakteriobójcze żurawiany znajduje swoje zastosowanie także przy hamowaniu rozwoju zakażenia Helicobacterem pylori, czyli bakterią zwiększającą ryzyko rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Spożywanie niewielkich ilości trunki może również pomóc w utrzymaniu zdrowej pracy serca i regulowaniu poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości przeciwzapalnych polifenoli żurawina usprawnia przepływ krwi i zapobiega utlenianiu się cholesterolu LDL, a tym samym rozwojowi miażdżycy.

Kto powinien unikać spożywania żurawiny i jej przetworów?

Spożywanie żurawiny nie jest wskazane osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, ponieważ związki zawarte w owocach mogą zaburzyć wpływ warfaryny na organizm, co może prowadzić do wystąpienia krwotoku. Owoce mają wysoką zawartość szczawianów dlatego, borykający się z kamicą nerkową powinni skonsultować się z lekarzem przed spożywaniem większej ilości żurawiny i jej przetworów.

Nalewka z żurawiny nie jest polecana także dla:

  • osób uczulonych na alkohol lub żurawinę,
  • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  • nieletnich,
  • osób będących po rozległych zabiegach operacyjnych,
  • chorych w trakcie leczenia nowotworowego za pomocą chemioterapii i radioterapii,
  • pacjentów przyjmujących leki wchodzące w interakcje z alkoholem.

Źródła:

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ta nalewka pomaga na problemy z pęcherzem, sercem i żołądkiem. Wypróbuj prosty babciny przepis na pyszną i zdrową żurawinówkę - Strona Zdrowia

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska