Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe finanse. Jak zimą tracimy pieniądze?

(oprac. ika)
Zimą tracimy więcej pieniędzy
Zimą tracimy więcej pieniędzy
Zima to czas, kiedy domowe finanse są szczególnie narażone na obciążenia. Niskie temperatury i opady śniegu wymagają zwiększonych nakładów na utrzymanie mieszkań i samochodów.

Czytaj też: Inwestycje w regionie. Są pozwolenia i pieniądze na dokończenie autostrady A2Wielu z nas przeraża zwiększone zużycie paliwa w samochodach, konieczność zakupu opon zimowych. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na ciepłą odzież, obuwie, leki, wyjazd na narty, imprezę sylwestrową… To tylko część kosztów w zimowych miesiącach, które sprawiają, że w portfelu zieje pustką. Oj, da nam się zima we znaki.

Na co tracimy najwięcej pieniędzy i jak przetrwać zimowy czas bez wplątywania się w spiralę zadłużenia?

1. Jednym z najważniejszych zimowych wydatków jest ogrzewanie i energia. Według danych Eurostatu opłaty z nimi związane stanowią aż 55 proc. kosztów utrzymania nieruchomości w Polsce. Zwiększone zużycie energii cieplnej sprawia, że rachunki w tych miesiącach mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych miesięcznie!

Najbardziej odczuć to mogą mieszkańcy bloków z wielkiej płyty, w których brakuje termoizolacji. Wzrostu można się także spodziewać w opłatach za energię elektryczną – dni są bowiem krótsze, a wieczory Polacy chętniej spędzają w domu przed telewizorem.

2. Zimą trzeba się też liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z wymianą części garderoby. Dosyć szybko w tym okresie niszczy się obuwie. Ciepła kurtka, swetry i rękawiczki to także wydatek co najmniej kilkuset złotych.

Na ciepłej odzieży nie należy zbytnio oszczędzać, bo ma nas ona chronić przed mrozem, a co się z tym wiąże chorobami. W tym czasie jesteśmy bowiem szczególnie podatni na wirusy. Kwoty jakie wydajemy na leki, wzmacniające oraz te, które bierzemy już w przypadku choroby nie należą do małych.

3. Zima nie jest także łaskawa dla kierowców. Nie dość, że warunki utrudniają jazdę, to jeszcze muszą się oni liczyć ze sporymi, dodatkowymi kosztami. Na początek trzeba wymienić opony. Sama wymiana to koszt kilkudziesięciu złotych, nie mówiąc już o oponach – od kilkuset do ponad tysiąca (na szczęście jest to wydatek raz na parę lat).

Ogrzewanie i korki na drogach powodują także zwiększone spalanie benzyny, średnio od 1 do 2 litrów więcej na 100 km. Zima to też czas, w którym samochody narażone są bardziej na kolizje niż zwykle. Ubezpieczyciele co roku w miesiącach zimowych odnotowują o kilkadziesiąt procent więcej zgłoszeń niż w pozostałym okresie.

JAK PRZETRWAĆ ZIMĘ FINANSOWO?

Czytaj też: Są pieniądze na szerokopasmowy internet1 Zimą miesięczne wydatki mogą zwiększyć się o kilkaset złotych. Jest to więc spore obciążenie dla domowych finansów.

2. Aby przetrwać ten ciężki czas, dobrze już wcześniej systematycznie odkładać pewne drobne kwoty. Tak naprawdę dobrze o tym pomyśleć już tuż po wakacjach, bo zima jest bardzo wymagająca pod względem finansowym. I ciągle coś...

3. Większość zimowych wydatków można na szczęście przewidzieć - wymianę opon, zakup cieplejszej odzieży itp. Dlatego o następnej zimie pomyśl już teraz - na rozpoczętych właśnie wyprzedażach kupisz zimowe ciuchy i buty o połowę taniej. Za rok będą jak znalazł!

4. Zimą może się też pojawić wiele innych nieoczekiwanych wydatków - potrzebne dodatkowe pieniądze na ogrzewanie, awaria samochodu w zimowych warunkach itp. Warto więc dysponować pewną poduszką bezpieczeństwa, czyli pulą środków na takie niezaplanowane wydarzenia.

Czytaj też: Zmiany w prawie w 2011 roku. Ważne dla tych, którzy grają na giełdzie PRZYKŁADOWE DODATKOWE WYDATKI, JAKIE PONOSIMY W CIĄGU TRZECH ZIMOWYCH MIESIĘCY Przykładowe wydatki (średnie koszty)

Ogrzewanie: 600

Odzież zimowa: 300

Obuwie: 150

Leki: 50

Zakup opon zimowych: 800

Wymiana opon: 70

Benzyna: 80

RAZEM: 2.050 zł

Źródło: opracowanie własne Związku Firm Doradztwa Finansowego

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska