Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Donald Trump o konferencji z Władimirem Putinem w Helsinkach: "Przejęzyczyłem się"

Kazimierz Sikorski AIP
AP/EASTNEWS
Nie słabnie fala krytyki w USA za niesławny udział Donalda Trumpa na konferencji prasowej w Helsinkach, na której wystąpił z Władimirem Putinem. Pojawiły się głosy, że Trump nie był jeszcze tak blisko wszczęcia impeachmentu, a do jego krytyków dołączył były wiceprezydent Joe Biden.

Ten ostatni zastrzegł, że robi odstępstwo od zasady, że liderzy amerykańscy nie krytykują za granicą swych następców. Przebywający w Kolumbii Biden mówił, że postawa Donalda Trumpa w Helsinkach była “poniżej urzędu prezydenta USA”.

Zdaniem Bidena prezydent wyrządził ogromne szkody Ameryce w świecie. "Nigdy czegoś podobnego nie widziałem" - dodał, mając na myśli przyjęcie na wiarę słów Putina, że Rosja nie ingerowała w amerykańskie wybory w 2016 r. wbrew ustaleniem służb specjalnych Stanów Zjednoczonych. Biden dodał też, że jest dumny z tego, iż niektórzy z jego kolegów z Partii Republikańskiej (sam jest Demokratą) wyrazili podobne obawy, co do skandalicznego zachowania prezydenta Trumpa w stolicy Finlandii.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Fala krytyki pod adresem Trumpa po spotkaniu z Putinem

W Helsinkach Trump powiedział, że nie widzi powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 na jego korzyść. Stało to wj sprzeczności z wnioskami kontrwywiadu USA. Trump bronił swojego stanowiska później, pytany, komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma prawo wierzyć obu stronom.

Jeszcze dosadniej o wystąpieniu w Helsinkach prezydenta USA wyraził się republikański senator John McCain, który nazwał je „jednym z najbardziej haniebnych spektakli z udziałem amerykańskiego prezydenta w historii”, a szczyt nazwał „tragiczną pomyłką”.

Z kolei przywódca demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer dodał, że teraz Donald Trump usiłuje „wykręcić się”” ze swej wypowiedzi na temat ingerencji Rosji w wybory, bo nie miał odwagi przeciwstawić się Putinowiu w Helsinkach.

Trump wyjaśniał, że w Helsinkach się... przejęzyczył. Chciał powiedzieć, iż nie widział powodu, dla którego to nie Rosja ingerowała w wybory w USA. Zapewnił, że jego administracja będzie działała agresywnie, by odeprzeć próby ingerencji w wybory w tym roku.
Czołówka amerykańskich polityków nie chce odpuścić Trumpowi i domaga się przesłuchania osób z najbliższego otoczenia Trumpa, które były z nim na helsińskim szczycie. Chodzi m.in. o sekretarza stanu USA i doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.

John O. Brennan, który w latach 2013-2017 był dyrektorem CIA twierdzi, że wystąpieniem na konferencji w Helsinkach, Donald Trump zasłużył na impeachment. To procedura, która może amerykańskiego prezydenta pozbawić zajmowanego stanowiska,
Takiego zdania jest działająca w Irlandii i Wielkiej Brytanii znana firma bookmacherska Paddy Power. Jej zdaniem możliwość pozbawienia władzy Trumpa wzrosła po Helsinkach z 8:1 do 2:1, jak podaje Yahoo News. Jednocześnie, wedle tego samego źródła możliwość wszczęcia wobec prezydenta USA impeachmentu w tym roku wzrosła z 12:1 do 8:1.

Reblikański polityk z Kalifornii Eric Swalwell, członek komisji senackiej sędziowskiej studzi nastroje. Jego zdaniem jest za wcześnie mówić o impeachmencie. Najpierw, jak wyjaśnia musi być być dochodzenie, które potwierdziłoby, że prezydent USA popełnił przestępstwo, a na rozpoczęcie procedury odwołania go z urzędu musieliby wyrazić zgodę Republikanie i Demokraci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Donald Trump o konferencji z Władimirem Putinem w Helsinkach: "Przejęzyczyłem się" - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska