Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do nawadniania, czyli nabór 2020 na modernizację w obszarze "e" ze zmianami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna 21 lutego 2020 r. drugi nabór w utworzonym rok temu obszarze e modernizacji gospodarstw, który skupia się na inwestycjach w nawadnianie. Poprzednio złożone wnioski jeszcze czekają na rozstrzygnięcia.

Bezśnieżna zima, niewielkie opady deszczu i długoterminowe prognozy wskazujące na suchą wiosnę i lato - nie napawają rolników optymizmem. Znów przyjdzie zmagać się z niedoborem wody w glebie i walką o plony. Nawadnianie staje się koniecznością.

Modernizacja z naciskiem na dostarczanie wody roślinom

Pierwszy nabór wniosków przeprowadzono między 25 września a 22 listopada 2019. Już wtedy agencja zapowiadała, że okresy przyjmowania wniosków dotyczących nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie. Tak tez się dzieje. Kolejne nabory są planowane przez ARiMR na lipiec i październik 2020 roku.

- W zakończonym naborze na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych" w obszarze nawadniania do 11 lutego 2020 r. do ARiMR wpłynęły 622 wnioski o przyznanie pomocy. Obecnie wszystkie złożone wnioski znajdują się na etapie weryfikacji - podaje nam Agnieszka Grzybowska z Biura Prasowego ARiMR. Dopiero za zakończeniu weryfikacji agencja będzie mogła stwierdzić, co sprawiło rolnikom najwięcej trudności.

Dopłacą do nawadniania. W naborze 2020 kilka zmian

Mimo trwających prac związanych z poprzednim naborem, w tym planowanym między 21 lutego a 20 kwietnia naborze pojawi się kilka zmian. Opisuje je dla nas agencja:

"Zaktualizowano i wprowadzono nowe regulacje dotyczące „dokumentów preselekcyjnych” oraz załączników wymaganych do złożenia wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy. Zmiany te związane są m.in. z nowelizacją przepisów ustawy Prawo wodne, z których wynika, że nie wszystkie inwestycje dotyczące wykonania ujęcia wody albo poboru wody będą wymagały wydania pozwolenia wodnoprawnego albo przyjęcia zgłoszenia wodnoprawnego.

To też może Cię też zainteresować

„Dokumenty preselekcyjne” tj.: pozwolenie wodnoprawne na budowę ujęcia wód podziemnych (powierzchniowych) lub na pobór wód podziemnych (powierzchniowych) i decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych, które składane są wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy, mogą, ale nie muszą, być decyzjami ostatecznymi.

Ponadto, w przypadku wykonania ujęć wód podziemnych niewymagających sporządzania projektu geologicznego, beneficjent powinien złożyć opinię sporządzaną przez osobę posiadającą kwalifikacje w zawodzie geolog, w zakresie czynności polegających na wykonywaniu, dozorowaniu i kierowaniu pracami geologicznymi, w kategorii IV lub V, określone w ustawie Prawo geologiczne i górnicze.

Doprecyzowano również przepisy rozporządzenia w zakresie kolejności przysługiwania pomocy, która ustalana jest m.in. na podstawie danych zawartych we wskazanych dokumentach dołączonych do wniosku o przyznanie pomocy w dniu złożenia tego wniosku".

Nawadnianie w gospodarstwie. Na co rolnik może dostać pieniądze?

Wsparcie w formie refundacji można otrzymać w kwocie do 100 tys. zł. Podlega jej 50% kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60% w przypadku młodego rolnika). W działaniu celem jest dofinansowanie inwestycji w 3 kategoriach:

  • ulepszające już istniejące instalacje nawadniające;
  • powiększające obszar nawadniania;
  • jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Piszemy o tym szerzej tutaj:

To też może Cię też zainteresować

I choć dziś sytuacja wydaje się nam katastrofalna, okazuje się, że jeszcze gorzej było jesienią ubiegłego roku. Wówczas w Jeziorze Pakoskim zanotowano najniższy stan wody.

Susza na Kujawach. Bardzo niski stan wody w Jeziorze Pakoski...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do nawadniania, czyli nabór 2020 na modernizację w obszarze "e" ze zmianami - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska