Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dość złego prawa w Polsce!

Jakub Nowak 68 387 52 87 [email protected]
Sylwia Friedel
- Co roku nasze gminy tracą setki tysięcy złotych z powodu nieprzemyślanych ustaw. To odbija się na naszych mieszkańcach i zwyczajnie nas zadłuża - mówią samorządowcy. Postanowili pójść więc do Trybunału Konstytucyjnego...

Czy w powiecie nowosolskim rozpocznie się legislacyjna... rewolucja? Osiem gmin z tego terenu szykuje się do złożenia szeregu skarg do Trybunału Konstytucyjnego, które mają tak naprawdę znaczenie dla wszystkich samorządów w Polsce.
O co chodzi? W wielkim skrócie o złe prawo, które od lat zrzuca na gminy nowe zadania, bez wskazania źródeł ich finansowania. Włodarze powiedzieli więc w końcu: dość!
- Rząd co chwilę zrzuca na nas kolejne zadania zlecone, nie dając jednocześnie żadnych pieniędzy, aby je sfinansować. To wbrew konstytucji - mówi burmistrz Bytomia Odrz., Jacek Sauter. Jego gmina przegłosowała już uchwałę, w sprawie wystąpienia do Trybunału z wnioskiem o kontrolę konstytucyjności prawa. Wcześniej, w grudniu, zrobiła to już m.in. Nowa Sól, w piątek dołączył do nich Kożuchów. W sumie w inicjatywę włączą się wszystkie samorządy w powiecie nowosolskim.

Przypomnijmy: sprawa nie jest nowa, całe postępowanie toczy się tak naprawdę od około dwóch lat. Inicjatywa wyszła od Zrzeszenia Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Lubuskiego.
- Co roku nasze gminy tracą setki tysięcy złotych z powodu nieprzemyślanych ustaw. To odbija się na naszych mieszkańcach i zwyczajnie nas zadłuża - opowiada J. Sauter. Dlatego od dawna przygotowywaliśmy się do wystąpienia z wnioskiem do Trybunału - zaznacza.
Zrzeszenie około półtora roku temu wynajęło więc jedną z największych polskich kancelarii prawnych "Domański Zakrzewski Palinka". To właśnie ona pomaga gminom przejść przez całą skomplikowaną procedurę i ona, w ich imieniu złoży wspomniane skargi.

Trzeba jednak zaznaczyć, że sprawa nie jest prosta. Po pierwsze, złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wiąże się z ogromnym nakładem pracy. - Nasi skarbnicy ręcznie musieli cofnąć się do poszczególnych rachunków, by móc przedstawić odpowiednie wyliczenia. To trwało. Musimy jednak udowodnić, ile konkretnie straciliśmy przez złe prawo - opowiada burmistrz Bytomia Odrz. Po drugie, wniosek trzeba złożyć "z głową". - Śp. prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej, który od początku nas wspierał, sugerował nam, że wniosek do Trybunału będzie miał sens tylko wówczas, gdy pójdziemy szerszą ławą. Zebraliśmy więc przedstawicieli różnych samorządów: od gminy wiejskiej, poprzez miasteczka, większe miasto i powiat. Wszystko po to, by udowodnić, że wspomniane ustawy, z którymi się nie zgadzamy, mają destrukcyjny wpływ na budżet każdego - od małej gminy po duży powiat - tłumaczy J. Sauter.

- Sprawa ciągnie się już dość długo, jest naprawdę bardzo skomplikowana pod względem prawnym. Śp. profesor Kulesza był osobą, która spajała to wszystko, miała dla nas naprawdę ogromny autorytet - mówi także Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli oraz szef Zrzeszenia, które rozpoczęło całą akcję. - To dzięki niemu odważyliśmy się na tak śmiały krok, jakim jest wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego - zaznacza.
Czy sam wierzy w wygraną?
- Nawet, jeśli przegramy, ale uda nam się zahamować ten proces, związany z tworzeniem nieprzemyślanych ustaw, to myślę, że będzie to nasz spory sukces - odpowiada W. Tyszkiewicz. Dziś nie chce się wypowiadać szerzej w sprawie, ponieważ, jak tłumaczy, wniosek do Trybunału nie został jeszcze skierowany.

Trzeba jednak zaznaczyć, że naszym gminom kibicuje tak naprawdę cała Polska, ponieważ orzeczenie Trybunału, będzie dotyczyło wszystkich.
Jak zaznacza jednak J. Sauter, samorządom nie chodzi wcale o żaden "skok na kasę". - Nie zależy nam na tym, aby państwo polskie oddawało teraz gminom stracone miliony czy miliardy, chodzi o to, aby w końcu zmieniło się podejście tych, którzy nami rządzą. Zależy nam głównie na tym, aby Trybunał Konstytucyjny zmusił w końcu ustawodawcę do poważnego traktowania prawa, które przecież sam tworzy - tłumaczy J. Sauter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska