Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dostał Srebrny Krzyż od prezydenta

(beb)
Krzysztof Wojciechowski od początku powstania Collegium Polonicum kieruje placówką, która jest wspólnym dzieckiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.
Krzysztof Wojciechowski od początku powstania Collegium Polonicum kieruje placówką, która jest wspólnym dzieckiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Beata Bielecka
Dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor słubickiego Collegium Polonicum został we wtorek odznaczony, przyznawanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wyróżnienie to otrzymał za zasługi na rzecz rozwoju nauki i współpracy transgranicznej z rąk wojewody lubuskiego Jerzego Ostrouch.

K. Wojciechowski od 1991 roku działa na polsko-niemieckim pograniczu. Uczestniczył w zakładaniu Viadriny, a w 1994 Viadrina i UAM w Poznaniu powierzyły mu zorganizowanie wspólnej placówki, Collegium Polonicum w Słubicach. Administruje nią do dzisiaj.

W 2002 roku zainicjował powstanie Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, która w międzyczasie stała się jedną z największych lubuskich organizacji pozarządowych. W 2004 roku założył we Frankfurcie nad Odrą stowarzyszenie "My Life - erzählte Zeitgeschichte e.V.", które w 2007 roku otrzymało wyróżnienie prezydenta RFN "Ort im Land der Ideen".

Stowarzyszenie zajmuje się pojednaniem między narodami przez szerzenie kultury opowieści biograficznej. K. Wojciechowski jest autorem ok. 90 publikacji naukowych, popularnonaukowych i eseistycznych. Jest m.in. autorem książki "Moi kochani Niemcy". Ma żonę Monikę i czworo dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska