Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś pismo od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i nie wiesz, co to oznacza? Wyjaśniamy, jak przebiega takie postępowanie

Katarzyna Borek
Katarzyna Borek
Brak pieniędzy, nawet z przyczyn losowych, nie stanowi przeszkody do prowadzenia egzekucji. Komornik nie może badać okoliczności stojących u podstaw wydania wyroku. Powód braku spłaty nie ma znaczenia
Brak pieniędzy, nawet z przyczyn losowych, nie stanowi przeszkody do prowadzenia egzekucji. Komornik nie może badać okoliczności stojących u podstaw wydania wyroku. Powód braku spłaty nie ma znaczenia 123rf
Dostałeś pismo od komornika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i nie wiesz, co to dla ciebie oznacza? Wyjaśniamy, jak przebiega takie postępowanie!

Podstawowym zadaniem komornika jest prowadzenie egzekucji sądowej. W jej ramach - przy zastosowaniu określonych środków prawnych przymusu - komornik dąży do ściągnięcia z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Na przykład dla banku, któremu nie spłaca kredytu mieszkaniowego.
Na początek podkreślmy: postępowanie komornicze to finał sprawy dłużnika, nie początek.

Kiedy przedawnią się twoje długi? Jest nowy, skrócony ogólny termin przedawnienia długów! [DŁUGI, ZMIANY]

Zapamiętaj! Zanim niespłaconym długiem zajmie się komornik, sprawa trafia najpierw do sądu.

Sąd po przeprowadzeniu postępowania wydaje tytuł egzekucyjny, który, co do zasady, powinien mieć nadaną klazulę wykonalności.

To tytuł wykonawczy jest podstawą egzekucji,czyli ściągania długu

Tytuł ten to urzędowy dokument. Potwierdza istnienie i zakres kwalifikującego się do egzekucji roszczenia wierzyciela. Nakazuje dłużnikowi określone zachowanie się, na przykład spłatę zasądzonej kwoty.

Tytuł wykonawczy powinien dokładnie precyzować świadczenie, które ma być spełnione, oraz osobę wierzyciela i dłużnika.

Zapamiętaj! Tytuł wykonawczy sąd wydaje w postępowaniu rozpoznawczym, które poprzedza postępowanie egzekucyjne.

Wniosek wierzyciela

Gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy, to on decyduje, czy skierować sprawę dalej - do komornika, składając do niego stosowny wniosek.

Zapamiętaj! To wniosek wierzyciela uruchamia postępowanie egzekucyjne komornika. On sam nie może podejmować czynności egzekucyjnych bez złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji oraz ważnego tytułu wykonawczego.

Komornik jest więc realizatorem postępowania egzekucyjnego, ale działa według wniosku wierzyciela.

Co dzieje się dalej

Egzekucja to przymus, bo polega na przymusowym zajęciu składników majątku dłużnika.

1. Egzekucja komornicza zaczyna się od tego, że komornik sądowy zawiadamia dłużnika o wszczęciu postępowania.
Informuje go, między innymi, o tym na rzecz kogo odzyskiwany jest dług, z jakiego tytułu, w jakiej kwocie oraz z jakich składników majątku.

2. Potem komornik ustala wysokość oraz składowe majątku dłużnika.

3. Następnie zajmuje, na przykład wynagrodzenie dłużnika.

Zależnie od treści wniosku wierzyciela komornik może zająć takie składniki majątku, jak: nieruchomości (czyli na przykład mieszkanie, dom), ruchomości (jak samochód, sprzęt RTV, AGD), zarobki, emerytura, inne prawa majątkowe (akcje, udziały), oszczędności na koncie w banku.

Komornik może zająć składniki majątku, a następnie sprzedać w trybie publicznej licytacji ruchomości, prawa majątkowe i nieruchomości - zgodnie z żądaniem wierzyciela.

W toku postępowania egzekucyjnego stosuje środki przymusu, aby móc wykonać swoje obowiązki. Są to jednak środki określone przepisami prawa.

Czy komornika da się powstrzymać, jak obiecują w reklamach? Czy muszę wpuścić windykatora do domu? [PRAWNIK WYJAŚNIA]

Nie ma co dyskutować

Dłużnicy często są przekonani, że jeśli ich zdaniem nie są winni powstania zadłużenia, komornik powinien umorzyć wszczęte przeciwko nim postępowanie egzekucyjne. Tłumaczą mu, na przykład, że wydany tytuł wykonawczy jest niesprawiedliwy, że byli tylko poręczycielami, że właśnie stracili pracę itd. Takie roz¬mowy z komornikiem nie odniosą jednak skutku, bo on nie bada zasadności długu. Działa na podstawie tytułu wykonawczego. Z punktu widzenia egzekucji, której podstawą jest ten tytuł, powód braku spłaty należności nie ma żadnego znaczenia. Komornik nie może badać okoliczności stojących u podstaw wydania wyroku, jak i rozstrzygać o zgłoszonym przez dłużnika zarzucie spłaty należności. Ta zasada działa nawet wtedy, gdy zobowiązanie nigdy nie istniało albo dłużnik je spłacił przed czy po wydaniu wyroku albo po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Dłużnik ma możliwość obrony przed egzekucją - ale tylko w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego w osobnym postępowaniu przed sądem.

Dla dłużnika: gdzie szukać informacji o prawach

Prawa, ale też obowiązki dłużnika w toczącym się postępowaniu egzekucyjnym określa szczegółowo ustawa Kodeks postępowania cywilnego (KPC).

Komornik nie może udzielać porad prawnych, co wynika z obowiązku prowadzenia postępowania w sposób obiektywny i bezstronny. Ma jednak obowiązek pouczyć strony o przysługujących im środkach zaskarżenia.

Nie ma jednego schematu prowadzenia egzekucji

Sposób i tryb, w jakim jest prowadzona, wynika ze złożonego przez wierzyciela wniosku i obowiązujących przepisów. Warto jednak wiedzieć, że w toku postępowania egzekucyjnego i wierzyciel, i dłużnik mogą składać propozycje, by usprawnić lub ograniczyć uciążliwość tego postępowania. Odbywa się to jednak w ramach wniosków składanych przez strony i ich rozpatrywania przez komornika, a nie bezpośrednich negocjacji z nim.
Komornik nie ma uprawnień do prowadzenia negocjacji z dłużnikiem.

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji przez komornika

Przy pierwszej czynności egzekucyjnej komornik doręcza dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, podając treść tytułu wykonawczego oraz określając sposób egzekucji. Z korespondencji od komornika dłużnik powinien się dowiedzieć:
* kto i na jakiej podstawie dochodzi należności;
* jaka jest wysokość dochodzonego roszczenia;
* z jakich składników majątku będzie prowadzone postępowanie;
* na jakim etapie jest obecnie postępowanie egzekucyjne; oraz
* poznać pouczenia (mówią prawach, ale i obowiązkach).

Często postępowanie sądowe, na mocy którego zostaje wydany tytuł wykonawczy, toczy się bez wiedzy dłużnika. Wtedy o tym, że wierzyciel wniósł wniosek o rozpoczęcie egzekucji, dłużnik dowiaduje się dopiero z wezwania do zapłaty, dlatego odbierajmy korespondencję od komornika, by móc zacząć działać.

Źródło: Krajowa Rada Komornicza, materiały własne
Konsultacja: Marcin Szczepański, komornik sądowy

WIDEO: Uważaj! Skuteczna egzekucja komornicza może pozostawić cię z niczym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska