Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dowódca żołnierzy z Międzyrzecza wizytował litewską brygadę "Żelaznych Wilków"

Dariusz Brożek
Podczas wizyty w brygadzie "Żelaznych Wilków” gen. bryg. S. Wojciechowski ( w środku) zapoznał się z uzbrojeniem litewskich żołnierzy.
Podczas wizyty w brygadzie "Żelaznych Wilków” gen. bryg. S. Wojciechowski ( w środku) zapoznał się z uzbrojeniem litewskich żołnierzy. Fot. Archiwum 17. WBZ
Od stycznia gen. bryg. Sławomir Wojciechowski dowodzi Grupa Bojową Unii Europejskiej. Przed kilkoma dniami lustrował litewską brygadę, która wchodzi w skład GBUE.

Podczas oficjalnej wizyty na Litwie dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomir Wojciechowski spotkał się w Wilnie z ministrem obrony narodowej tego państwa Sauliusem Gasiūnasem oraz z szefem litewskiego Sztabu Generalnego, gen. bryg. Algisem Vaičeliūnasem, Następnie udał się do miejscowości Rukla, gdzie stacjonuje Zmechanizowana Brygada Piechoty "Żelaznych Wilków". (Motorized Infantry Brigade "Iron Wolf“).

Dowódca brygady, pułkownik Vilmantas Tamošaitis zapoznał naszego generała z historią jednostki, jej zadaniami oraz sprzętem i uzbrojeniem żołnierzy brygady "Żelaznego Wilka". Następnie dowódca "Wielkiej Błękitnej Siedemnastki" udał się z oficjalną wizytą do dowództwa Wojsk Lądowych Litwy (WLL) w Wilnie, gdzie spotkał się z gen. bryg. Jonasem Vytautas Žukasem, dowódcą litewskich wojsk lądowych.

W ostatnim dniu wizyty, gen. bryg. Wojciechowski przebywał na ćwiczeniach batalionu piechoty zmotoryzowanej, którego żołnierze wchodzą w skład międzynarodowego komponentu GB UE.

GB UE kończy swój półroczny dyżur bojowy pod unijną flagą. Składa się z pododdziałów Litwy, Łotwy, Niemiec i Słowacji, a przede wszystkim z Polski. Jej rdzeniem są żołnierze dowodzonej przez gen. bryg. S. Wojciechowskiego 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna, wspierani przez pododdziały powietrzne i morskie oraz inne wyspecjalizowane jednostki, m.in. inżynieryjne, obrony przeciwlotniczej, wywiadowcze i medyczne.

Grupy Bojowe Europejskich Sił Szybkiego Reagowania mogą przede wszystkim brać udział w operacjach zarządzania kryzysowego, w tym przywracania pokoju i stabilizacji sytuacji po konfliktach zbrojnych. W krótkim czasie są zdolne przemieścić się we wskazany region i wykonywać powierzone zadania w promieniu 6000 km od Brukseli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska