Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w PRL-u. Święto plonów w małych PGR-ach i centralne obchody na Stadionie Dziesięciolecia. Tak dziękowano rolnikom

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Dożynki w PRL-u. Sierpień to czas żniw i zbierania plonów. W całej Polsce odbywają się dożynki. Podczas tradycyjnego święta plonów dziękowano rolnikom za trud. PRL nie zerwał z wielowiekową tradycją. Byli starostowie dożynkowi, chleb, którym częstowano uczestników i tradycyjne korowody dożynkowe.

Dożynki w małych PGR-ach i centralne obchody na Stadionie Dziesięciolecia

Dożynki to wielowiekowa polska tradycja, której korzenie sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Podczas święta plonów dziękowano rolnikom za ich trud, a sami rolnicy dziękowali za plony, modląc się o przychylne lata.

W czasach PRL-u nie zerwano z tą tradycją. Dożynki odbywały się w wielu wsiach i małych miastach. Często organizowano je na terenie ówczesnych PGR-ów. Państwo, które starało się wszystko scentralizować, organizowało również obchody centralne, które gościły na Stadionie Dziesięciolecia.

Gromadziły one tłumy, a rolnicy i inni uczestnicy dożynek wchodzili na stadion w strojach ludowych niczym uczestnicy igrzysk olimpijskich.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA DOŻYNEK W PRL

Przed nami tegoroczne obchody święta plonów. Najważniejsze uroczystości będą miały miejsce w sołectwie Niewiesze, w gminie Rudziniec w powiecie gliwickim, gdzie odbędą się Dożynki Wojewódzkie i na Jasnej Górze, gdzie na początku września odbędą się Dożynki Jasnogórskie z udziałem władz państwowych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska