Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynkowe przygotowania

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
W Podłej Górze po raz pierwszy organizują święto plonów.

W minionym tygodniu odwiedziliśmy wieś Podła Góra w gminie Skąpe, która w tym roku będzie gospodarzem dożynek gminnych. W niedzielę, 28 sierpnia o godz. 10.30 ruszy korowód dożynkowy, który zmierzać będzie do parku wiejskiego, gdzie zostanie odprawione nabożeństwo dożynkowe. Po części obrzędowej zaprezentuje się zespół śpiewaczy „Błękit” z Ołoboku, wystąpią przedszkolaki i uczniowie szkoły w Międzylesiu. W czasie imprezy będzie spotkanie z policyjną drogówką, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych. Na zakończenie zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni.

Tradycyjnie komisja wybierze najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Niestety, docierają do nas smutne informacje, że wiele sołectw odstępuje od plecenia wieńca. W Podłej Górze za to wieniec jest już prawie gotowy, trzeba tylko zamontować koronę - krzyż z chlebem. Konstrukcja jest pokaźna. Katarzyna Oleszczuk i Agnieszka Lewandowska pracują przy wieńcu codziennie, od kilku tygodni. - Mamy wprawę, wyplatamy sezonowo wianki adwentowe - przyznają kobiety. - Codziennie mamy inną wizję naszego wieńca. Było już tak, że rozplatałyśmy dwa ramiona - śmieją się gospodynie.

Wieniec będzie tradycyjny, z sześciu zbóż. - Prosiłyśmy rolników w kilku miejscowościach, żeby nam pozwolili ciąć zboża. Stelaż wykonał nam Stanisław Roszak, wzór wybrałyśmy zaraz po zeszłorocznych dożynkach. W tym roku są pełniejsze kłosy, najpiękniejsza jest pszenica. Plecenie wymaga dużo pracy, mamy pokaleczone ręce, pęcherze - opowiadają niezrażone trudnościami Kasia i Agnieszka.

Wieniec to nie jedyny obowiązek ciążący na organizatorach dożynek w Podłej Górze. - Zbieramy fanty na konkurs Los Szczęścia, będą ciekawe nagrody - zapowiada sołtys Marek Kontek. - Na naszym stoisku będziemy podawać pierogi ruskie i z mięsem oraz pajdę chleba. Mamy pół godziny zarezerwowane w programie na występ naszych dzieci. Na zakończenie będzie pokaz fajerwerków.

Na tak dużą imprezę ważne jest jeszcze udekorowanie wsi. - Szmatki do ubierania kukieł zbieramy od dwóch miesięcy - przyznają kobiety. - Snopki już są, będziemy robić dekoracje.

Tak więc przygotowania w Podłej Górze idą pełną parą. Należy dodać, że dożynki w tej miejscowości są organizowane po raz pierwszy w jej powojennych dziejach. - To popegeerowska wioska, nigdy takiej uroczystości tu nie mieliśmy. Chcemy pokazać, że tu też żyją ludzie, którzy potrafią coś zrobić.

Ważna informacja dla zmotoryzowanych, otóż 28 sierpnia w godz. 10.30 - 11.00 w miejscowości Podła Góra zamknięta będzie droga powiatowa nr 1158F, od skrzyżowania do kapliczki, z powodu przemarszu korowodu dożynkowego.
My zaś przypominamy o konkursie na Najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który wybiorą czytelnicy tygodnika Dzień za Dniem. Nagrodzimy trzy wieńce, które zdobędą najwięcej Waszych głosów. Przysyłajcie nam już teraz zdjęcia swoich wieńców!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska