Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Grzegorz Biszczanik przywraca pamięć o Elise Pollak. Krawcowa z Grünbergu w liście do Hitlera upomniała się o Żydów. Została zamordowana

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
17 kwietnia 2019 r. Premiera książki „Nieznane twarze Zielonej Góry” dr. Grzegorza Biszczanika, połączona z otwarciem wystawy fotografii Władysława Czulaka w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
17 kwietnia 2019 r. Premiera książki „Nieznane twarze Zielonej Góry” dr. Grzegorza Biszczanika, połączona z otwarciem wystawy fotografii Władysława Czulaka w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Znów dostałem lekcję historii… Dr Grzegorz Biszczanik nie oszczędza… moich nóg. W zeszłym roku biegałem po Zielonej Górze - zadzierając głowę – by dostrzec na fasadach postacie, maski i maszkarony opisane przez niego w książce „Nieznane twarze Zielonej Góry”.

Teraz, pod koniec stycznia 2020 r., dr Grzegorz Biszczanik - historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry - kazał mi skręcić z ul. Dąbrowskiego, którą zwykle zmierzam do redakcji – w ul. Rymarską. Nie, nie po to, żebym zachwycił się bogato zdobioną willą jakiegoś sukiennika, producenta wagonów czy winiarza.

Stanąłem w pobliżu domu, wskazanego przez dra Biszczanika, ze spuszczoną głową… W skromnym budyneczku mieszkała z rodziną przed drugą wojną światową – urodzona w Grünbergu w 1884 r. - Elise Pollak.

Jak ustalił Grzegorz Biszczanik, bogobojna krawcowa wysłała list do Adolfa Hitlera, w którym napisała, aby ten „Zechciał pozostawić Żydów w spokoju, gdyż Bóg powiedział „Kto was dotyka, dotyka źrenicy mojego oka”.
W odpowiedzi, rodacy Elise, wykorzystując nazistowskie prawo i fakt, iż niedomagała wcześniej psychicznie, wysłali kobietę na „leczenie”. Gdzie matkę sześciorga dzieci zamordowali.

Tutaj cały artykuł dra Grzegorza Biszczanika o Elise Pollak

Elise Pollak nie ma grobu. Naszej pamięci przywraca ją wstrząsający artykuł dra Biszczanika na uniwersyteckim portalu wzielonej.pl.
Może by zielonogórscy radni – zamiast lustrować nam rzeźbę chłopca z konikiem (o rzekomo hitlerowskim pochodzeniu…) na Winnym Wzgórzu – zechcieli upamiętnić Niemkę Elise Pollak, mieszkankę dawnej Zielonej Góry.

Premiera książki dra Grzegorza Biszczanika „Nieznane twarze Zielonej Góry” w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska