Dramat na południu kraju. Powódź zbiera śmiertelne żniwo. Warszawa czeka na wielką wodę. Odra przybiera.

(boch) (wool) (IAR) (decha)
Wiadomo o pięciu śmiertelnych ofiarach powodzi w Małopolsce, na Śląsku podczas akcji ratunkowej na zawał serca zmarł strażak. Czoło fali dotarło już do Warszawy - informuje Marianna Sasim z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W tej chwili poziom Wisły osiągnął już 560 cm. Rzeka przybiera kilkanaście cm na godzinę. Najwyższy poziom osiągnie w piątek po południu. Wodowskazy mają wtedy pokazać 750 cm.

W lubuskiem jest coraz gorzej. Wojciech Pawłowski z Cigacic z niepokojem obserwuje jak Odra zajmuje jego ogródek.
- Wczoraj zaznaczyłem patykiem linię wody, czyli w ciągu jednego woda przesunęła się o jakieś 70 cm. - opowiada. Wraz z żoną nie mogą pogodzić się z tym, że władza nic nie robi, aby ochronić ich przed kaprysami rzeki. Słyszą tylko obietnice przed wyborami.
- I znów nie będzie pomidorów - pointuje.

Zdaniem Waldemara Kaaka z wydziału zarządzania kryzysowego wojewody lubuskiego Odra nie powinna nas zaskoczyć. W Lubuskiem nie jest już rzeką górska, ma się gdzie rozlać.
- W 1997 roku były przepełnione lewostronne dopływy Odry - dodaje Kaak. - Oczywiście wodę będziemy musieli przejąć, pojawi się na międzywałach, ale nie spodziewamy się przesiąków. Warta może kaprysić za sprawą tzw. cofki wód Odry.

- Właśnie jesteśmy po szczegółowym przeglądzie wałów i raport będzie niebawem - mówi kierownik słubickiego inspektoratu Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Paweł Kisielewski. - Słubice chroni jeden wał. Po modernizacji w 1997 r. jest w dobrym stanie. Dwa wały biegną od Świecka do Rybocic.

Pierwszy nie budzi zastrzeżeń. Nie można tego powiedzieć o drugim.
W poniedziałek Odra przekroczyła w Nowej Soli stan alarmowy. Gdy sięgnie 4,8 metra zamknięta będzie droga do wsi Stany. Spodziewać się tego można jutro. Gdy rzeka powędruje powyżej 5,5 m przeleje się przez drogę do Przyborowa. Nowe wały chronią Kiełcz, Starą Wieś, a południową część miasta ściana przeciwpowodziowa. Paradoksalnie dziś na budowę nowego odcinka wałów w Bytomiu Odrzańskim miał wejść wykonawca...

Według informacji resortu spraw wewnętrznych, trudna sytuacja powodziowa występuje w pięciu województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim. Jednak prognoza pogody synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na kolejne dni jest optymistyczna.
W Małopolsce w 21 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie. Zamknięte są mosty Dębnicki i Nowohucki. Sytuacja na zachodzie regionu jest dramatyczna. W gminie Brzeszcze zalanych jest 300 domów.

Do niektórych można dotrzeć tylko łodziami. Część mieszkańców nie ma prądu ani dostępu do wody pitnej. W województwie podkarpackim najgorsza sytuacja jest w okolicach Tarnobrzega, w tym w Wielowsi - południowej część Tarnobrzega, gdzie przerwany został wał wiślany. Zostały zalane miejscowości: Sielec, Zakrzów i Dzików. Na Śląsku ewakuowano łącznie około 1.400 osób. Zalanych jest prawie 5 tys. obiektów, nieprzejezdnych 168 dróg, uszkodzonych 113 wałów. Bieruń zalewa rzeka Gostynka, która przerwała wały przeciwpowodziowe.

W Czechowicach Dziedzicach ewakuowano 200 osób. Trudna sytuacja jest w okolicach Poraja. Przepełniony jest zbiornik retencyjny Poraj na Warcie. Zagrożone zalaniem są okoliczne wioski, a także Częstochowa.

Jak dziś informuje tvn24.pl sytuacja na południu kraju zaczyna się poprawiać. Przez Opole przeszła fala kulminacyjna. Wisła w Krakowie nadal jest wysoka, ale opada. Przed powodzią ochroniono hutę szkła w Sandomierzu. Sytuacja stabilizuje się w okolicach Nowego Korczyna. Wysoka woda zagraża Warszawie.

Warszawa jest przygotowana na przyjęcie fali kulminacyjnej. Jak informuje wp.pl, fala ma dotrzeć do stolicy w piątek po południu. Takiego poziomu Wisły w rejonie stolicy nie odnotowano od 160 lat.
Stolica jest przygotowana na falę powodziową o wysokości ośmiu metrów, prognozowana jest fala poniżej tego poziomu. Dopiero przekroczenie 800 cm może być groźne dla stolicy - dodał. Według najnowszych prognoz, stan wody w Warszawie osiągnie wysokość 750 cm.

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pajac
W dniu 20.05.2010 o 22:47, szalony0511 napisał:

Człowieku jesteś poważny?


Nie masz lustra?
s
szalony0511
W dniu 20.05.2010 o 22:48, Gość napisał:



Co ten śmiech oznacza,uważam brak odruchów człowieczeństwa.
G
Gość
W dniu 20.05.2010 o 22:47, szalony0511 napisał:

Człowieku jesteś poważny?



NIE PODWAŻAJ AUTORYTETU SOLTYSA! JA GO ZNAM
s
szalony0511
W dniu 20.05.2010 o 14:15, sołtys gorzowa napisał:

Mie powódź nie grożna.Onegdaj kupiłem mojej Starej Brodzisławie (de domo Kobyłko)parem gumofilców numer 42 i jak nas zaleje na Krótkiej róg Kobylogórskiejto wsiadam mojej starej na baranai jedziem w miasto na browara p.o. sołtysa kobylej góry



Człowieku jesteś poważny?
s
szalony0511
W dniu 20.05.2010 o 19:28, ~gość~ napisał:

Panie Pawłowski,nie myśl pan o pomidorach tylko tylko o tym ,by nie miał pan merta wody w mieszkaniu.Prawdziwej powodzi to pan jeszcze nie przezył.



Dobra rada,a wysyp pomidorów będzie po 15.07.2010r.
s
szalony0511
W dniu 20.05.2010 o 11:35, zielony napisał:

Na podkarpaciu w wielu miejscach ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczania domów. Mimo to, ludzie budują się na terenach zalewowych. Już w zeszłym roku był reportaż w którejś z telewizji o ludziach, którzy albo się tam dopiero wybudowali, albo kończyli budowę i pomimo, że nie było powodzi - zalało ich. Właściciel jednego z domów na pytanie dziennikarza, dlaczego wybudował tu dom wiedząc, że to tereny zalewowe odpowiedział rezolutnie, że "kocha to miejsce" a że wydano mu zezwolenie, to się wybudował. Narzekał przy okazji, że nie chcą mu domu ubezpieczyć... hehe Ludzie są jacyś tacy... dziwni?



Poniekąd ludzie są niekiedy sami sobie winni.
s
szalony0511
W dniu 20.05.2010 o 11:30, moczykij napisał:

NIE CIERPIĘ JARKA Natomiast tego który napisał powyżej chyba zacznę lubić Gdy widzę nowo budowane domy między Krępą a Odrą też mam podobne przemyślenia jak powyżej jaro.Ubezpieczyciele dla takich kaskaderów budowlanych powinni mieć z*** stawki...



Napisz,jakie widzisz rozwiązanie?
s
szalony0511
W dniu 20.05.2010 o 09:54, daga napisał:

ja mam pytane do dziennikarzy prasowych i telewizyjnych. Czy możecie zacząć chodzić koło tematu zabezpieczeń ich stanu i tego co zostało zrobione przed zagrożeniem powodziowym a nie jak ono juz jest. Trzeba może by wsiąść w auto i pojeździć po miejscowościach i nie pytać gmin i urzedów miasta ale ludzi bo oni prawdę powiedzą. Ale nie po co teraz tylko robicie mapę gdzie i o ile jest stan alarmowy podniesiony i macie juz zrobiony artykuł. Naprawdę dochodzę do wniosku, że wy to tylko czekacie aż ktoś przyniesie wam temat i juz najlepiej napisany artykuł. Tylko male poprawki zmianki, podpis i gotowe. Czas może ruszyć sie i pogadać z tymi którzy byli zalani i zapytać co zrobiono aby się już to nie wydarzyło lub nie na taką skale. U nas wojsko wywaliło wały zalało około 20 domów. No bo przecież lepiej zalać wiochę niż Gubin. A wały nie ruszone od powodzi w 1997 roku w d...e maja. Nic, nic nie robią a wy widze bierzecie z nich przykład. A szkoda



Prawda,ale również i wina mieszkańców,którzy w wyborach decydują o miejscowej władzy.
100-knięty

Metropolita krakowski prosi o opiekę świętego Stanisława. "Jego relikwie umieściliśmy - jak to czyniliśmy w przeszłości - na wieży Katedry, błagając o wstawiennictwo i opiekę" - treść listu kardynała cytuje Onet.pl.

"W ostatnich dniach dotknęła nasz region klęska powodzi, która zniszczyła częściowo lub całkowicie domy, a niekiedy dorobek całego życia wielu naszych braci i sióstr. Zagrożony był także Kraków, a szczególnie zabytkowe Śródmieście, Nowa Huta i wiele miejscowości położonych wzdłuż Wisły i jej dopływów. W tych dramatycznych chwilach zanosiliśmy gorącą i ufną modlitwę do miłosiernego Boga, aby przyniósł nam ratunek i pociechę" - pisze w liście metropolita krakowski.

"Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, a zwłaszcza strażakom, wojsku i różnym służbom, którzy pomagają zagrożonym i poszkodowanym, bronią ludzi i ich mienia" - pisze Stanisław Dziwisz.

Lepiej późno niż wcale.Będzie dobrze.

~gość~

Panie Pawłowski,nie myśl pan o pomidorach tylko tylko o tym ,by nie miał pan merta wody w mieszkaniu.Prawdziwej powodzi to pan jeszcze nie przezył.

j
jaro

Ja tam czytam BRAWO bo tam opisują życie takich pokemonów jak Ty lili W ten sposób staram się zrozumieć Ciebie i współczuć Ci Jedynie to mi i reszcie społeczeństwa pozostało. I wnioskuję do NFZ o całkowitą refundacje na leki powstrzymujące postępowanie Pokemonizmu u ludzi Twojego pokroju. A co do usunięcia twojego postu to podam Ci przypuszczalny powód jego usunięcia. To nie cenzura lecz szykanowanie instytucji publicznej jaką jest szkoła Kto wie może jesteś z konkurencyjnej szkoły i chcesz przejąć uczniów ?? Ale sądzę ,że nie jesteś z konkurencji twój prymitywny post wskazuje ,że do działu marketingu jakiej kol wiek firmy byś się nie nadawała Pozdrawiam i polecam się na przyszłość gdybyś jeszcze miała jakieś pytania na które nie znasz odpowiedzi i przez to spać nie możesz Na bezsenne wieczory polecam BRAWO

~lili~
W dniu 20.05.2010 o 14:41, jaro napisał:

Do "LILI" & "lili" czy Tobie się tematy nie pokiełbasiły ?? Weź się ogarnij I napisz w tej sprawie list do Kasi z BRAWA to może Ci pomoże


nie nie pokiełbasiły mi się tematy tempaku zablokowali moją wypowiedz to napisałam na innych forach ze LUBUSKA WPROWADZA CENZURE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I NIE CZYTAM BRAWA JAK TY WYROSŁAM JUŻ DAWNO Z TEGO W PORÓWNANIU DO CIEBIE
r
rafał

co to za bzdury ......jaki kiełcz jaka ochrona.....przecież nowy wał nawet do kiełcza nie doszedł kończy sie na wysokości ul. przyszłości .....nie ma mowy zeby kiełcz nie został zalany....wiem bo mieszkam na ul przyszłości.....ktos za to beknie....

j
jaro

Do "LILI" & "lili" czy Tobie się tematy nie pokiełbasiły ?? Weź się ogarnij I napisz w tej sprawie list do Kasi z BRAWA to może Ci pomoże

s
sołtys gorzowa

Mie powódź nie grożna.

Onegdaj kupiłem mojej Starej Brodzisławie (de domo Kobyłko)

parem gumofilców numer 42

i jak nas zaleje na Krótkiej róg Kobylogórskiej

to wsiadam mojej starej na barana

i jedziem w miasto na browara

p.o. sołtysa kobylej góry

Dodaj ogłoszenie