Dramat polskich siatkarzy w PŚ. Przegrali z Włochami [WIDEO]

Paweł Hochstim; wideo: Press Focus/x-news
Press Focus/x-news
Biało-czerwoni po dziesięciu zwycięstwach w Japonii w środę, 23 września przegrali w Tokio z Włochami 1:3. Prawdopodobnie nie wywalczą też olimpijskiej kwalifikacji z tego turnieju, choć teoretyczna szansa jeszcze jest. By tak się stało, w ostatnim meczu turnieju, który rozpocznie się o godz. 10.40 polskiego czasu Argentyna musi wygrać – obojętnie w jakim stosunku – ze Stanami Zjednoczonymi.

Od samego początku atmosfera była nerwowa. – Nie gadajcie z nimi – już na samym początku krzyczał do swoich kolegów Bartosz Kurek. Wiadomo, że Włosi to mistrzowie prowokacji pod siatką, ale biało-czerwoni też potrafią nieźle zdenerwować rywali.
Ten turniej miał trzy świetnie grające drużyny i jedna z nich musiała odpaść. Już pierwszy set pokazał, że walka będzie niezwykle ostra. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, choć częściej wygrywali Włosi. Biało-czerwoni w środkowej fazie seta mieli chwile radości po kapitalnych zagrywkach Mateusza Bieńka, a w końcówce, po ataku Michała Kubiaka, wygrywali jeszcze 22:21. Niestety, w decydujących piłkach więcej zimnej krwi zachowali Włosi, a zwłaszcza naturalizowany Kubańczyk Osmany Juantorena, który skończył dwie ostatnie piłki.

Gdy na początku drugiego seta po bloku na Kurku Włosi prowadzili 5:2, sytuacja stała się bardzo niepokojąca. Ale Polacy znów potrafili się poderwać, do remisu doprowadził Kubiak, a chwilę później asa zaserwował Piotr Nowakowski. Najbardziej nerwowo było w końcowej fazie tego seta, a w częstym użyciu był system challenge, z którego zwycięsko wychodzili Polacy. A seta zakończył podwójny blok Kubiaka i Bieńka na Juantorenie.

Od gry na igrzyskach Polaków dzielił już tylko jeden set. I tę trzecią partię polski zespół rozpoczął świetnie, od znakomitych zagrywek i zmuszenia włoskiego trenera do wzięcia pierwszej przerwy już przy stanie 6:3. Wydawało się, że biało-czerwoni się rozpędzili, ale nic z tego. Włosi wyszli na prowadzenie już przed pierwszą przerwą techniczną, a do drugiej powiększyli przewagę do czterech punktów. Pogoń Polaków była nieskuteczna, dwa razy tylko zbliżyli się do rywali na dwa punkty.

By realnie myśleć o awansie na igrzyska Polacy musieli wygrać kolejną partię. Po szóstym (!) asie serwisowym Bieńka prowadzili 3:2, ale później ton gry nadawali Włosi, którzy byli pierwszym zespołem w turnieju radzącym sobie z atakami Bartosza Kurka. Po bloku Juantoreny na Kurku włoski zespół prowadził 10:6. Na chwilę przewagę rywali dobrymi zagrywkami zmniejszył Kubiak (10:11), ale po chwili znów było 13:16. Trener Stephane Antiga próbował wszystkiego, wprowadził na chwilę Grzegorza Łomacza, ale rozpędzonych Włochów nie zatrzymał.
Jeśli Amerykanie wygrają z Argentyną, o olimpijską kwalifikację Polacy walczyć będą na początku stycznia 2016 roku w Berlinie.

Polska – Włochy 1:3 (24:26, 25:22, 22:25, 19:25)
Polska: Drzyzga, Kubiak, Bieniek, Kurek, Buszek, Nowakowski, Zatorski (libero) oraz Konarski, Mika, Kłos, Łomacz. Trener: Stephane Antiga.
Włochy: Gianelli, Juantorena, Buti, Zaytsev, Lanza, Piano, Colaci (libero) oraz Vettori, Sottile. Trener: Gianlorenzo Blengini.