Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja w poznańskim szpitalu. Prawie cały zespół neonatologów złożył wypowiedzenia. Co dalej z pacjentami i samym szpitalem?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Alicja Durka
Alicja Durka
Około 30 neonatologów z dwóch oddziałów Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu złożyło jednocześnie umowę o pracę. Co dalej ze szpitalem i jego pacjentami?
Około 30 neonatologów z dwóch oddziałów Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu złożyło jednocześnie umowę o pracę. Co dalej ze szpitalem i jego pacjentami? Łukasz Gdak/materiał ilustracyjny
Około 30 neonatologów z dwóch oddziałów Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu złożyło jednocześnie umowę o pracę. Co dalej ze szpitalem i jego pacjentami?

Neonatolodzy odeszli z pracy. Co dalej ze szpitalem na ul. Polnej?

W Klinice Neonatologii odbywa się rocznie około 200 najbardziej skomplikowanych zabiegów operacyjnych. We współpracy z okulistami Kliniki Okulistyki, Klinika Neonatologii pełni rolę ośrodka referencyjnego w leczeniu retinopatii wcześniaków. Odbywają się tu zabiegi ratujące wzrok noworodków z całego kraju. Kadra medyczna Kliniki ponadto zabezpiecza specjalistyczny transport noworodków między szpitalami w północnej części Wielkopolski.

- Nie każdy przechodząc po poznańskich Jeżycach, wie, że trzecie piętro charakterystycznego budynku na rogu ulic Polnej i Jackowskiego stanowi jednocześnie trzeci stopień opieki perinatalnej. Oznacza to, że możliwe są tu najbardziej zaawansowane procedury lecznicze, jakie stosowane są w świecie neonatologii, a pomoc, jaką może otrzymać tu dziecko, nie różni się niczym od najlepszych ośrodków w Nowym Jorku czy Paryżu

– mówi dr med. Łukasz Karpiński, przewodniczący Poznańskiego Związku Zawodowego Neonatologów.

Dodaje:

- Jednym z filarów takiego poziomu jest personel obu Klinik Neonatologii, tworzący największy w Polsce Oddział Intensywnej Terapii Noworodka. Od kilku miesięcy zespół klinik próbuje zwrócić uwagę na problemy, które mogą zachwiać dotychczasowym poziomem opieki. Obecnie, nie widząc innego wyjścia, zdecydowali się na krok ostateczny.

Zdaniem lekarzy w szpitalu od pewnego czasu nie dzieje się za dobrze. Medycy nie zgadzają się na zmianę sposobu zatrudnienia na umowy kontraktowe, które mogą według nich negatywnie wpłynąć na jakość opieki i sam personel, Ponadto mogą też wpłynąć na zmniejszenie ich wynagrodzeń. Jednocześnie zaznaczają, że są gotowi do rozmów z kierownictwem placówki.

Karpiński poinformował, że w wyniku fiaska trwających ponad dwa miesiące rozmów z dyrekcją Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego 30 czerwca tego roku cała grupa specjalistów neonatologów Kliniki Neonatologii i II Kliniki Neonatologii, największych oddziałów neonatologicznych, złożyła wypowiedzenie. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy do dnia 30 września bieżącego roku zespół pracuje w dotychczasowym systemie, zapewniając bezpieczeństwo dzieciom zdrowym i chorym.

- Złożone wypowiedzenia to desperacki krok. Lekarze mają nadzieję, że dzięki temu dyrekcja GPSK w Poznaniu zyska dodatkowe argumenty i podejmie intensywne rozmowy z przedstawicielami władz

– podkreśla Karpiński.

Lekarze Klinik Neonatologii 01 lipca 2022 roku skierowali pisma z informacją oraz apelem o wsparcie do Ministra Zdrowia dr. Adama Niedzielskiego; Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego, Pana Michała Zielińskiego Wojewodę Wielkopolskiego, Pana Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszkę Pachciarz oraz Małgorzatą Zadorożną Dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia.

Szpital deklaruje, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla lekarzy

Dyrekcja Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przekazuje, że o zakończeniu negocjacji z neonatologami, które trwały od 25 kwietnia dowiedzieli się z mediów. Trzy spośród czterech postulatów Związku miały zostać już spełnione, ale żądania finansowe są nierealne do spełnienia.

- Jak każdy szpital publiczny finansujemy swoją działalność w blisko 100% z funduszy NFZ. Środki przeznaczone na udzielanie świadczeń neonatologicznych musimy rozdzielić nie tylko na wszystkie grupy zawodowe, ale również na zakup niezwykle drogich leków i wyrobów medycznych oraz zakup i utrzymanie wyjątkowo kosztownej aparatury. Każdy produkt dla noworodka, szczególnie przedwcześnie urodzonego oznacza więcej zer na fakturze

- informuje dyrekcja szpitala.

Szpital informuje także, że aktualne wynagrodzenia 29 lekarzy neonatologów pochłaniają jedną czwartą wszystkich środków, które NFZ dedykuje neonatologii. Przeciętnie lekarz neonatolog obecnie zarabia w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym 23 tys. zł brutto miesięcznie.

Według informacji przekazanych przez szpital, lekarzom neonatologom zaproponowano 24-procentową podwyżkę, która nie została przyjęta. Dyrekcja miała też zaproponować umowy kontraktowe, przeznaczając na 29 kontraktów ponad 3 mln złotych w skali kwartału. Propozycja również została odrzucona.

- Doceniając najwyższej klasy profesjonalizm i zaangażowanie naszych neonatologów, chcielibyśmy spełnić oczekiwania finansowe tych pracowników, ale uznanie żądań przekraczających wielokrotnie stawki innych specjalistów zatrudnionych w naszym Szpitalu będzie niesprawiedliwe, niemoralne i doprowadzi do błyskawicznej niewypłacalności Szpitala. Oczekiwane podwyżki do kwot przekraczających 45 tys. brutto miesięcznie dla pojedynczego lekarza neonatologa (18,5 mln złotych w skali roku) sprawią, że Szpital na Polnej zostanie zamknięty

- dodaje dyrekcja.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Publikujemy listę leków wycofanych przez GIF, ich serie oraz datę produkcji. W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Sprawdź listę leków wycofanych z aptek --->

Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek w całej Polsce! GIF wycofu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska