Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastyczne podwyżki cen piwa. W Polsce może kosztować nawet 13 złotych więcej! Skąd takie ceny?

(red.)
Pixabay
Ceny piwa w Polsce mają poszybować w górę! A to za sprawą upałów, które bezpośrednio wpływają na jakość plonów jęczmienia, co z kolei przełoży się na cenę piwa. W Polsce piwo może stać się trunkiem luksusowym, bowiem wedle szacunków jego cena może wzrosnąć nawet o 377 proc.

Jak podaje Bussines Insider Polska, raport opublikowany w Nature Plants ukazuje zależność między coraz większymi suszami, a plonami jęczmienia, które wykorzystywane jest w produkcji piwa. Jeśli suszę będą postępować, to szacuje się, że produkcja jęczmienia zmniejszy się od 3 do nawet 17 proc.

Zobacz również: Pierwsze na świecie waginalne piwo powstało w Polsce. "Pijąc je, czujesz wieź z piękną kobietą"

Źródło:RUPTLY

Jest to bardzo zła wiadomość dla państw, które słyną z ważenia piwa. Szacuje się, że w Polsce, w najgorszym scenariuszu, ceny tego trunku mogą wzrosnąć o nawet 13 złotych! W wizjach bardziej optymistycznych jest to wzrost kosztów rzędu 2,5 zł.

Susza w 2018 roku przyczyniła się do strat liczonych w miliardzie złotych. We wrześniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyceniło straty na 3,6 mln złotych. Żywioł dotknął 130 tys. gospodarstw niszcząc przy tym 3,5 mln hektarów upraw.

Jeśli ceny piwa pójdą w górę, to jego spożycie na świecie może spaść nawet o 16 proc. W Czechach, gdzie rocznie wypija się średnio 274 butelki piwa, spadek spowodowany zmianą klimatu będzie oznaczał 81 wypitych butelek mniej. W Polsce spożycie ma zmniejszyć się o ok. 30 proc - podaje Business Insider.

Efekt cieplarniany to naturalne zjawisko polegające na odbijaniu części docierającego do ziemi promieniowania słonecznego przez jej powierzchnię. Promieniowanie to trafia do ziemskiej atmosfery, skąd ponownie odbijane jest w kierunku powierzchni ziemi – w rezultacie ziemia ogrzewana jest nie tylko przez promieniowanie docierające do niej bezpośrednio, ale także przez promieniowanie odbite. Efekt cieplarniany jest niezbędnym warunkiem życia. Gdyby go nie było, to średnia temperatura na naszym globie wynosiłaby ok. minus 18 stopni C.

Według ekologów działalność przemysłowa człowieka powoduje, że w ziemskiej atmosferze koncentruje się znacznie więcej gazów, takich jak CO2, niż wynikałoby to z naturalnych procesów. Gazy te powodują nasilenie się efektu cieplarnianego – z powodu ich obecności w atmosferze więcej promieniowania odbijane jest w kierunku ziemi, a to z kolei powoduje zbyt szybkie podnoszenie się średniej temperatury i ocieplenie klimatu.

Aby jednak zmniejszyć występowanie długich i częstych susz, powodzi i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych do 2030 roku trzeba zmniejszyć ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla o 45 proc., a do 2050 roku do zera.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

To nie UFO! Takie budowle znajdziemy w lubuskich lasach!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska