Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga Łęgowo-Klępsk. Mieszkańcy twierdzą: niezbędna modernizacja

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Mieszkańcy Łęgowa i Klępska walczą o modernizację odcinka drogi, która łączy obie miejscowości. Droga pełni niezwykle ważną funkcję w regionie. W przypadku kolizji, czy wypadku, mającego miejsce na DK32, właśnie to miejsce stanowi objazd.

Spotkanie w sprawie modernizacji drogi

W sprawie wsparcia mieszkańców w walce o modernizację czterokilometrowego odcinka drogi w realizowanym w Łęgowie programie „Interwencje” Radia Zachód, z redaktorem Piotrem Kuśnierzem spotkali się: mieszkańcy Łęgowa, Marcin Górzny - zastępca Burmistrza Sulechowa, Krzysztof Kasza – sołtys Łęgowa, Magdalena Mikulska-Jaroszkiewicz – sołtys Klępska, Mirosław Andrasiak – członek zarządu powiatu zielonogórskiego, Ryszard Górnicki – radny powiatu zielonogórskiego oraz Jerzy Materna – poseł na Sejm RP.
Sołtys Łęgowa – Krzysztof Kasza zaznaczył, że wykonano już pierwszy etap modernizacji i niezbędne jest wdrożenie kolejnych punktów – między innymi odcinka z Łęgowa do Klępska. Podkreślił, że istotne jest bezpieczeństwo mieszkańców i – jak to ujął - dostęp do cywilizacji.

Droga jest drogą powiatową, w kompetencji Zarządu Powiatu

Radny powiatu Ryszard Górnicki zaznaczył, że projekt budowy drogi do Łęgowa przez Klępsk powstał już w 2006 roku, ale jej pierwotna szerokość została zmieniona w fazie projektowania. Zaznaczył, że w tej szerokości droga nie powinna funkcjonować. Dodał, że na obecnej, dobrej podbudowie można tą drogę poprawić – jest to kwestia metra asfaltu z obu stron. Powołał się na możliwości „Polskiego Ładu” i poddał propozycję zrewidowania obecnego stanu drogi poprzez złożenie wspólnego projektu gmin.
Mirosław Andrasiak – członek zarządu powiatu zielonogórskiego podkreślił, że jest dokumentacja projektowa, opiewająca na kwotę siedem i pół miliona. Zaznaczył, że potrzebne jest dofinansowanie, w wysokości około osiemdziesięciu procent, gdyż powiat nie dysponuje takimi środkami. Podkreślił, że od roku 2018 powiat bezskutecznie aplikował czterokrotnie do różnych źródeł finansowania. Teraz dokumentacja będzie składana w kolejnej, edycji „Polskiego Ładu”.

Jerzy Materna – poseł na Sejm RP zaznaczył, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia przede wszystkim na zrównoważony rozwój i ma nadzieję na zrealizowanie tego typu zadań właśnie ze środków „Polskiego Ładu”, tym bardziej że niektóre projekty dofinansowywane są nawet w wysokości dziewięćdziesięciu pięciu procent.

- Ja szczególnie zobowiązuję się do tego, żeby jak najszybciej ta inwestycja została zrealizowana – powiedział poseł i dodał, że potrzeb jest bardzo dużo. Zaznaczył też, że „Polski Ład” daje najwięcej możliwości dofinansowania i warto postawić na pozyskiwanie środków właśnie z tego programu.

WIDEO: „Na rozstajach dróg, gdzie przydrożny Chrystus stał”, czyli niesamowita historia stojących przy drogach kapliczek i krzyży, aparatem malowana

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska