Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga bitwa z meszkami

ARTUR ROSIAK
Dziś rozpoczyna się druga tura walki z meszkami. Tym razem zaatakujemy je naraz z lądu i powietrza środkiem Simulin. Całe opryski będą nas kosztować 200 tys. zł, ale już po pierwszej ,,bitwie" ilość kąsających owadów w mieście znacznie zmalała. Decyzję o walce z meszkami podjął Zarząd Miasta już w ubiegłym roku. Od pierwszych ciepłych dni wynajęty przez magistrat naukowiec prowadził monitoring miejsc, w których lęgną się owady.
Mobilizacja

Doktor Katarzyna Rydzanicz z Uniwersytetu Wrocławskiego szkoliła miejskich urzędników, jak walczyć z meszkami. Szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego ppłk Jan Figura opracował strategię walki z uciążliwymi owadami. Miasto ogłosiło przetarg na powietrzne i naziemne opryski terenów zielonych i zbiorników wodnych. Pierwsza ,,bitwa" odbyła się w drugiej połowie maja. Pięć firm opryskiwało wszystkie parki, łąki i zieleńce, a helikopter rozpylał truciznę nad zbiornikami wodnymi. Użyto środka trebon, nieszkodliwego dla ludzi, a atakującego dorosłe meszki i komary. Teraz zostanie zastosowany środek simulin, wpuszczany do wody, zabijający larwy szkodliwych owadów. Ta trucizna ma czwartą klasę toksyczności, co oznacza, że jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt, a jedynie spryskane nią rośliny mają kilkudniową karencję (wyjątkiem są zboża, na które obowiązuje 21-dniowa karencja).

Dziś pryskanie

Opryski rozpoczną się dziś od lotów nad Wartą, Starą Wartą i Kanałem Ulgi. Opryskane będą też oczka wodne na Zawarciu i Zakanalu, a także jeziorko Błotne, Ruski Stawek, staw w Parku Wiosny Ludów, Kłodawka i Srebrna. Większość zbiorników wodnych zostanie spryskana dziś i jutro. W piątek natomiast simulin będzie wpuszczany do wszystkich jedenastu zbiorników przeciwpożarowych w mieście. W sumie do spryskania jest 613 hektarów, z czego aż 568 ha z powietrza.
Obrona Cywilna prosi mieszkańców o omijanie terenów pryskanych - dotyczy to zwłaszcza działkowiczów, wędkarzy i amatorów opalania. Urządzenia do pryskania naziemnego będą pracowały bardzo głośno, co również może być uciążliwe dla przebywających nad wodą, w parkach czy na łąkach. W trakcie oprysków należy chronić ręce, oczy i drogi oddechowe. Simulin i może też działać szkodliwie na rany i skaleczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska