Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa w Kostrzynie idą pod topór, ale mieszkańcy ich bronią

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W związku z przebudową ul. Kościuszki do wycinki wyznaczono 43 drzewa. Według protestujących wycinka to zły pomysł
W związku z przebudową ul. Kościuszki do wycinki wyznaczono 43 drzewa. Według protestujących wycinka to zły pomysł Jakub Pikulik
W związku z przebudową drogi miasto chce wyciąć 43 lipy. Nie wszystkim się to podoba. Urzędnicy: - Już nie pora na protesty.

- Przez lata z okna oglądałam te lipy. Widziałam, jak ptaki zakładają tu gniazda, jak co roku drzewa się zielenią. Nie wyobrażam sobie tej ulicy bez drzew - mówi Jolanta Sawicka. Jest jedną z osób, które sprzeciwiają się wycince.

- Gdy usłyszałem o planach miasta, sądziłem, że to jakiś żart. Później okazało się, że jednak prawda. Przecież ta ulica ma 10 metrów szerokości. Można ją zwężyć i wszystko się zmieści. Nie trzeba wycinać drzew - mówi Michał Wilkowski, który również stanął w obronie lip.

Inny z mieszkańców, Marcin Matysek, dokładnie przyjrzał się drzewom i znalazł na nich 11 ptasich gniazd. Wysłał już do burmistrza pisma, w których domaga się wstrzymania wycinki. O planowanej wycince mówi się już w innych miastach w Polsce. Wszystko za sprawą mediów społecznościowych.

- W Brandenburgii urzędnicy już dawno nauczyli się, jak prowadzić inwestycje w zgodzie z naturą. Remontują, budują i nie wycinają drzew. Przecież Brandenburgia leży tuż za miedzą. Dlaczego nasi urzędnicy nie skontaktowali się ze swoimi, bardziej doświadczonymi, kolegami? Wystarczyła tylko odrobina dobrej woli. Jeżeli władze Kostrzyna wytną te drzewa, wpiszą się do wstydliwego grona włodarzy, którzy tak postąpili. Uważam, że wycinka powinna zostać wstrzymana. Nawet kosztem zwrotu pieniędzy z dofinansowania - uważa Joanna Liddane z Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta. Swoją pomoc zaoferowało też stowarzyszenie Drogi do Natury.

Przeczytaj też: Ulice Kościuszki i Narutowicza w Kostrzynie nad Odrą idą do remontu

Na kosztujący 1,6 mln zł remont miasto dostało 50-procentowe dofinansowanie od wojewody. Przeciwni wycince mieszkańcy złożyli już do urzędu miasta petycję w obronie drzew. Zbierane są kolejne podpisy. Na razie pod sprzeciwem wobec wycinki podpisało się 20 osób, ale po mieście krążą cztery kolejne listy.

Władze miasta tłumaczą, że na zmiany w projekcie jest już za późno. - Organizowaliśmy kilka spotkań z mieszkańcami, były konsultacje społeczne. Wówczas nie słyszeliśmy głosów sprzeciwu. Wtedy był czas, żeby wprowadzać zmiany w projekcie - mówi Anna Suska, sekretarz kostrzyńskiego magistratu.

Faktycznie, o planach wycinki wiadomo było od dawna. „GL” pisała o tym już w styczniu, miasto informowało o wycince na swojej stronie internetowej i w biuletynie informacyjnym. - Problem w tym, że my o takich spotkaniach nic nie wiedzieliśmy. Może można było w lepszy sposób dotrzeć do mieszkańców? - zastanawia się M. Wilkowski.

W ramach inwestycji na ul. Kościuszki ma powstać ścieżka rowerowa. Niektórzy uważają jednak, że pomysł jest chybiony. Ścieżka nie będzie bowiem łączyła się z żadną inną na terenie miasta, a sama ul. Kościuszki jest mało ruchliwa. - Jak już tak mocno władze ścieżki rowerowe chcą budować, to może by zadbać o miejsca, gdzie rowerzyści są naprawdę w niebezpieczeństwie. Nie da się w cywilizowany sposób rowerem ani wjechać, ani wyjechać z miasta - uważa Jarosław Bąk, miłośnik turystyki rowerowej.

Jeśli nic się nie zmieni, inwestycja ruszy lada dzień.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁOWĄ DOKUMENTACJĘ DOTYCZĄCĄ PRZEBUDOWY UL. KOŚCIUSZKI W KOSTRZYNIE

TAK WYGLĄDA PROJEKT DROGI

Zobacz też wideo: Na terenie Przystanku Woodstock w Kostrzynie trwa wycinka drzew na wielką skalę

Przeczytaj też: Będzie remont ul. Kościuszki w Kostrzynie, a wraz z nim wycinka drzew

W związku z remontem ul. Kościuszki i planowaną wycinką drzew, do burmistrza Andrzeja Kunta skierowano list otwarty. Jego kopię otrzymała również nasza redakcja. Autorami listu są członkowie Zielonogórskiego Towarzystwo Upiększania Miasta
oraz Stowarzyszenia Lubuski Krajobraz Kulturowy. Poniżej treść listu:

W związku z informacją o zamiarze likwidacji alei lipowej w Kostrzynie przy ulicy Tadeusza Kościuszki, zwracamy się z apelem o odstąpienie od planowanej inwestycji ze względu na możliwość naruszenia przepisów o ochronie przyrody, w tym szczególnie o ochronie gatunkowej roślin i zwierząt . W konsekwencji może nastąpić szkoda w środowisku w rozumieniu ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U.2007 nr 75 poz 493 ).
Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 w sprawie ochrony gatunkowej, w okresie lęgowym ptaków zakazane jest, m.in.:
niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd, umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.
Po zapoznaniu się ze sprawą, wnosimy o ponowne rozpatrzenie konieczności likwidacji alei w związku z planowanym remontem ulicy i budową ścieżki rowerowej na tym odcinku, nie będącej częścią żadnego traktu rowerowego .
Jako świadomi obywatele nie zgadzamy się z tym, aby podczas modernizacji dróg i budowy ścieżek rowerowych likwidowano zielone elementy krajobrazu miasta . Wycinki powinny mieć oczywiste uzasadnienie przy wykorzystaniu maksymalnej ilości możliwości jakie daje sztuka projektowania.
Aleje są przyrodniczym i kulturowym składnikiem krajobrazu województwa Lubuskiego. Określają tożsamość regionu, i mają też wartości uniwersalne: posiadają istotne dla architektury krajobrazu wartości kulturowe, estetyczne i nad estetyczne, przyrodnicze, ekonomiczne i turystyczne.
Wraz z unicestwieniem alei następuje trwałe i nieodwracalne niszczenie unikalnego dziedzictwa i krajobrazu Ziemi Lubuskiej.
Konstytucyjnym obowiązkiem samorządów (art. 5 i 6 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe materialne i niematerialne, krajobraz kulturowy i zabytki są dobrem wspólnym, a dbałość o nie nakazuje art. 82 Konstytucji.
Art. 5. Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.
Wyrażamy zaniepokojenie faktem, że samorządy mimo obowiązków wynikających z Konstytucji wraz z napływem unijnych środków remontują drogi niszcząc na wielką skalę zieleń tworzącą krajobraz kulturowy którego aleje są nieodłącznym elementem. Pomimo, że od kilku lat społeczeństwo apeluje o ochronę zadrzewień przydrożnych i wskazuje przykłady zza zachodniej granicy gdzie wypracowano dobre praktyki zachowania drzew przydrożnych i remontów dróg samorządy nie przywiązują wagi do ochrony alei. W związku z tym projektanci wygrywający przetargi nie są obligowani przez władze do projektowania w taki sposób, aby zachować całkowicie lub w miarę możliwości zadrzewienia przydrożne a władze zdają się nie okazywać należytej uwagi i wykorzystywania wszelkich dostępnych możliwości jakie daje projektowanie.
Tylko w ubiegłym roku dokonano likwidacji charakterystycznych dla miejscowości alei lipowych w Otyniu, Studzieńcu i Zbąszynku.
Jeśli nic się w tej materii nie zmieni, wkrótce pod pozorem źle pojętego rozwoju nasze województwo straci to, co je wyróżnia na tle innych.
Należy dołożyć wszelkich starań aby projektować drogi z rozmysłem, wykorzystując wszelkie
możliwości techniczne i zdrowy rozsądek. Inwestować tam, gdzie rzeczywiście wymaga tego bezpieczeństwo ludzi, ale samorządy muszą dokładać wszelkich starań i współpracować z projektantami w celu zachowania tego unikalnego dziedzictwa i korzystać z doświadczeń krajów które wypracowały dobre metody.
Do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu niezbędna jest współpraca samorządów ze stroną społeczną która często pierwsza zauważa potrzebę i możliwości jego ochrony, tak jak to jest obecnie w przypadku Kostrzyna.
z poważaniem,
Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta
Stowarzyszenie Lubuski Krajobraz Kulturowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska