Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzonów i tajemnicze losy działa z... cmentarza

Dariusz Chajewski
Fotografia przedstawia działo podczas walk w Karelii
Fotografia przedstawia działo podczas walk w Karelii Lubuskie Muzeum Wojskowe
Te skarby nie są schowane w muzealnych magazynach. Ale mimo to skrywają tajemnice. T 34 kojarzy nam się oczywiście z czołgiem z „Czterech pancernych i psa”, czyli z „Rudym 102”. Skojarzenia wydają się jak najbardziej uzasadnione.

Od początku lat 60. stał jako pomnik na terenie byłej wojskowej składnicy na Westerplatte. U progu XXI wieku przestał się dobrze komponować w miejscu kultu Kampanii Wrześniowej. Nie do końca trafiały argumenty, że przecież 1. Brygada Pancerna nosiła imię Bohaterów Westerplatte. Zarówno wojewoda pomorski, jak i konserwator zabytków zaczęli szukać nowej „bazy” dla czołgu. Znalazł schronienie w Drzonowie.

Z Karelii do Drzonowa
Zatem działo SU 152 ma naprawdę niezwykłą historię. Muzeum w Drzonowie posiada dwa egzemplarze tej broni na trzy, które przetrwały. Wypatrzyli je historycy z muzeum na cokołach przy wejściu na wojenny cmentarz w Cybince. Szybko zorientowali się, że to dwa cymesy na gąsienicach. Były produkowane tylko w 1943 roku i taśmy montażowe opuściło raptem 700 sztuk.

Kliknij i zaplanuj wypoczynek. Zbierz kolekcję wszystkich 45 wyjątkowych Lubuskich Szlaków Turystycznych!

- Jak opowiadał nam mieszkaniec Cybinki, gdy ustawiano je na cokołach, przyjechały o własnych siłach - mówi Błażej Mościpan z Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. - Dopiero później wymontowano z nich silniki. Aby je przegrupować do Drzonowa, potrzebowaliśmy mnóstwo papierków i zezwoleń: od Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa po ambasadę rosyjską. Udało się i w zamian na cokołach stanęły dwie haubice. Podczas przypadkowego czyszczenia nagle ukazała się na wieżyczce jednej z nich liczba „200”. I czerwona gwiazda zachodząca na pierwszą cyfrę. Wówczas uświadomiłem sobie, że pojazd z tym numerem gdzieś wcześniej już widziałem i możliwe to było jedynie na fotografii. I znalazłem go. Na fotografii przedstawiającej walki w... Karelii.

W te wakacje, codziennie będziemy poznawali nowe historie związane z eksponatami w naszych muzeach. Ale zwiedzając z nami, „dotkniecie” każdy z zabytków. Czeka nas ponad czterdzieści wycieczek. Przemierzymy cały region i poznamy niesamowite historie związane z dziejami Ziemi Lubuskiej.

Sięgnijcie po kolekcję 45 Lubuskich Szlaków Turystycznych. Przygotowany przez dziennikarzy "Gazety Lubuskiej" przewodnik pomoże w odkrywaniu najciekawszych zakątków województwa lubuskiego.

Więcej o niezwykłej historii bronii z drzonowskiego muzeum przeczytasz w poniedziałek, 4 lipca, w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej".


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska