Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duży ruch w Spalonym Lesie

Alicja Bogiel
Stelmet stawia już drugą fabrykę w strefie, w pierwszej produkcja ruszyła w ubiegłym roku
Stelmet stawia już drugą fabrykę w strefie, w pierwszej produkcja ruszyła w ubiegłym roku fot. Tomasz Gawałkiewicz
Z budową rusza Lumel i LUG, a Stelmet do końca lipca chce postawić drugą halę produkcyjną.

Największym inwestorem w zielonogórskiej strefie jest Stelmet. - Nasza fabryka działa tam już od połowy ubiegłego roku - przypomina prezes firmy Stanisław Bieńkowski. - Produkuje już taką samą ilość towaru jak zakład w Jeleniowie. Na razie są to proste wyroby, ale systematycznie wprowadzamy wyroby przetworzone.

W nowych halach Stelmetu pracę znalazło około 100 osób. Firma nie miała problemu ze skompletowaniem załogi. - Nieźle płacimy - komentuje prezes. - Podczas naboru zauważyłem jednak pewną prawidłowość: kobiety nie chcą pracować na produkcji.
W budowie jest druga fabryka Stelmetu w strefie. Tu już nowych pracowników ma być mniej niż 20, bo linia technologiczna będzie całkowicie zautomatyzowana. Stelmet ma też kolejne plany inwestycyjne, ale nie chce ich na razie zdradzać, bo trwa proces wprowadzania spółki na giełdę.

Ruszają z budową

Do budowy hal produkcyjnych w strefie przymierza się też Lumel. - Jednocześnie biegną dwa procesy: prywatyzacyjny i inwestycyjny - mówi prezes spółki Wiesław Ocytko. - Za dwa tygodnie chcemy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Lumel zamierza postawić w strefie odlewnię w hali o pow. 13 tys. mkw. oraz 2,7 tys. mkw. powierzchni socjalnej i biurowej. Budowa ma zacząć się wiosną, a zakończyć jeszcze w tym roku. - W planach mamy podwojenie produkcji odlewniczej - zapowiada prezes.
Szykują się miejsca pracy dla nowych pracowników, ale nie będzie ich zbyt wiele. Bo na teren Spalonego Lasu przenoszona jest produkcja z ul. Dąbrowskiego. Dawne budynki Lumelu przejmie miasto.

W strefie chce też postawić swoją fabrykę spółka LUG Light Factory. Będą tam produkowane lampy przemysłowe do oświetlania hal, marketów czy magazynów. LUG zamierza zainwestować 21,9 mln zł i zatrudnić aż 250 osób. Prace przy nowej fabryce ruszą niedługo, bo pozwolenie na budowę obiektu już jest.

Czekamy na kolejnych

Grunty w strefie aktywności gospodarczej mają także firmy: Ennbeton, MVP, Benix, Valdi, CeMB. W sumie ulokowało się tam już 11 przedsiębiorstw. Głównie produkcyjne, ale również logistyczne i spedycyjne. Część już działa, ale też są i takie, które już dawno zapowiadały rozpoczęcie inwestycji, ale na razie nawet dokumentów budowlanych nie złożyły. Na przykład Valdi Spectrum Group w tym roku miało już otwierać tam fabrykę, ale nadal inwestycja nie jest prowadzona.

W strefie zostały już tylko dwie wolne działki. Ale nie są idealne pod budowę, więc chętni raczej będą czekać na rozszerzenie strefy, które jest już przygotowywane. Miasto szykuje firmom działki przy samej Trasie Północnej (od skrzyżowania z ul. Poznańską).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska