Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa miliony złotych wydali kierowcy pod Świebodzinem na mandaty

Piotr Jędzura 68 324 88 25 begin_of_the_skype_highlighting              68 324 88 25      end_of_the_skype_highlighting [email protected]
- Tylko mandaty działają na kierowców, pouczenia się nie sprawdzają – przyznaje Marek Zawadka ze świebodzińskiej drogówki.
- Tylko mandaty działają na kierowców, pouczenia się nie sprawdzają – przyznaje Marek Zawadka ze świebodzińskiej drogówki. fot. Piotr Jędzura
Trwa ogólnopolska akcja "Weekend bez ofiar". - Jeżdżą jak szaleńcy i bezmyślnie giną - tak policjanci mówią o piratach drogowych. Główne przyczyny tragedii to nadmierna prędkość i nieprawidłowe wyprzedzanie.

Od początku roku, tylko za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekraczanie prędkości policjanci ze Świebodzina wystawili już 5 743 mandaty. W tym 3960 kierowców dostało grzywny za przekroczenie prędkości. - Za nieprawidłowe wyprzedzanie wypisaliśmy 1 783 mandaty - wylicza nadkom. Rafał Wawrzyniak, szef świebodzińskiej drogówki. To największa liczba w całym województwie. Przyjmując, że średnio mandat wynosi 350 zł, daje to sumę ponad dwóch milionów złotych.

Kierowcy, niestety, są nieostrożni. Policjanci mówią oschle, że wiele osób jeździ jak szaleńcy. Przykłady można mnożyć. Jedziemy policyjnym fordem mondeo krajową "dwójką" pod Świebodzinem. Za kierownicą Marek Zawadka ze świebodzińskiej drogówki z wieloletni stażem.

- Wiele już widziałem, dlatego lepiej studzić kierowców mandatami niż ma dojść do kolejnych tragedii - mówi. Po chwili kamera w fordzie rejestruje pędzące volvo. Kierowca mija tabliczkę "czarny punkt" i mknie na wiadukt koło miejscowości Mostki. To bardzo niebezpieczny odcinek drogi. Wypadki na nim w ciągu lat zabrały już wiele ofiar. Volvo jedzie z prędkości niemal 100 km/h. Można jedynie 50 km/h. Po chwili kierowca zostaje zatrzymany. Dostaje 300 zł mandatu. Na pożegnanie, złośliwie rzuca do policjantów, żeby się "zajęli robotą, a nie wlepianiem mandatów".

Czytaj więcej **

Nocna akcja świebodzińskiej policji **

I tak jest przez cały czas. Policjanci studzą zapały kierowców surowymi mandatami. Nie mają innego wyjścia. Ruchliwym odcinkiem krajowej "dwójki" każdej doby przejeżdża około 25 tys. samochodów. W wakacje jest ich znacznie więcej. Droga jest niebezpieczna. Ma tylko po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. - Wyprzedzanie tam jest bardzo groźnym manewrem - ostrzega Zawadka. Tylko mandaty się sprawdzają.

Czytaj więcej **

Policja łapie piratów drogowych**

Świebodzińscy policjanci dbają o bezpieczeństwo nie tylko patrolując trasę. Wnoszą również o zmiany na drogach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przebudowała już skrzyżowanie łączące drogi nr 2 i 3 pod Świebodzinem. Było jednym z najbardziej niebezpiecznych w kraju.

Wypadki na nim były normą. Dziś jest tam bezkolizyjne rondo. Policjanci często organizują duże akcje wymierzone w piratów drogowych. Współpracują z Inspekcją Transportu Drogowego. To daje widoczne efekty. W 2008 r. w wypadkach w pow. świebodzińskim zginęło 28 osób. Od początku tego roku, do dziś znacznie mniej - osiem ofiar.

W woj. Lubuskim weekend mija spokojnie. - Nie było wypadków ani innych poważnych zdarzeń drogowych do godz. 12.00 - mówi asp. Sławomir Konieczny, rzecznik lubuskiej policji. - Oby tak dalej - dodaje.

Cały czas trwa ogólnopolska akcja Weekend bez ofiar. Jej celem jest ograniczenie ofiar wypadków na drogach. Tylko wczoraj w kraju doszło do 152 wypadków. Zginęło w nich 19 osób, a 202 zostały ranne.

Akcja ma zwrócić uwagę Polaków na problem i pokazać, że może być lepiej. Więcej można przeczytać na stronie www.weekendbezofiar.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska