Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie starsze mieszkanki Nowej Soli oszukane metodą na policjanta. Kobiety dobrowolnie oddały oszustom 60 tysięcy złotych

Opr. (EGJ)
- Niestety pomimo intensywnych działań profilaktycznych oraz licznych komunikatów medialnych przestępcom w dalszym ciągu udaje się ten haniebny proceder - podkreśla rzeczniczka nowosolskiej policji.
- Niestety pomimo intensywnych działań profilaktycznych oraz licznych komunikatów medialnych przestępcom w dalszym ciągu udaje się ten haniebny proceder - podkreśla rzeczniczka nowosolskiej policji. unsplash.com
Starszym kobietom zdawało się, że wykonują polecenia prawdziwych funkcjonariuszy. Jedna z pań wyrzuciła 40 tysięcy złotych przez balkon, druga położyła obok furtki 20 tys. - Policjanci nigdy nie proszą o oddanie oszczędności - przestrzega mł. asp. Renata Dąbrowicz–Kozłowska z KPP w Nowej Soli.

W przeddzień Dnia Babci i w dniu święta bezczelnie oszukane zostały dwie kobiety, 88-latka przez fałszywego funkcjonariusza CBŚP a 89-latka oddała naciągaczom 20 tys. złotych. - Przypominamy, aby ostrzegać starsze osoby przed oszustami i tłumaczyć im, że policjanci nigdy nie proszą o oddanie pieniędzy i oszczędności! - apeluje mł. asp. Renata Dąbrowicz–Kozłowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.

Kobieta wyrzuciła przez balkon 40 tysięcy złotych w reklamówce

W poniedziałek, 20 stycznia dyżurny nowosolskiej Policji otrzymał informację o wyłudzeniu pieniędzy od 88-letniej nowosolanki. Do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna, przedstawiając się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. - Przestępca poinformował seniorkę, że chce ją ochronić przed oszustwem i nakazał jej spakować do reklamówki wszystkie pieniądze jakie posiada w domu. Kobieta zrobiła tak jak polecił jej rozmówca i zgodnie z jego wskazówkami spakowane oszczędności wyrzuciła przez balkon. W ten sposób 88-latka straciła blisko 40 tysięcy złotych - informuje rzeczniczka nowosolskiej policji.

20 tysięcy położone obok furtki

W Dzień Babci, przed godziną 14 doszło do drugiego oszustwa. - Na numer stacjonarny 89-letniej nowosolanki zadzwonił mężczyzna, przedstawiając się jako policjant. Fałszywy funkcjonariusz poinformował kobietę, że jej dom jest obserwowany przez policjantów, którzy chcą złapać na gorącym uczynku włamywaczy. Polecił jej spakować do reklamówki kosztowności oraz pieniądze, jakie posiada i położyć je przed furtką. Kobieta w obawie przed kradzieżą spakowała 20 tysięcy złotych i postąpiła według instrukcji oszusta. Po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa - opisuje drugi przypadek rzeczniczka nowosolskiej policji.

Z apelem o ostrożność policja chce docierać też do młodych osób

Mł. asp. Renata Dąbrowicz–Kozłowska podkreśla, że przestępcy wykorzystują różne sposoby żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić pieniądze od osób starszych. - Niestety pomimo intensywnych działań profilaktycznych oraz licznych komunikatów medialnych przestępcom w dalszym ciągu udaje się ten haniebny proceder. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie seniorów przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę - wyjaśnia przedstawicielka nowosolskiej komendy.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiedzą jak zachować się w sytuacji niebezpiecznej

– Raz w roku, albo i dwa, powtarzamy spotkania na temat bezpieczeństwa. Nasi studenci są wyczuleni na takie sytuacje – przyznaje Wiesława Podsiadłowicz, sekretarz Nowosolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Ale my mamy czynnych członków 140 osób, w Nowej Soli jest znacznie więcej starszych osób. Trzeba jak najczęściej mówić o takich przypadkach, żeby ostrzegać mieszkańców.
Wiesława Podsiadłowicz przypomina, że podczas Forum Seniora, które NUTW zorganizował z Gazetą Lubuską, było wystąpienie policjanta. – Dosyć długo omawiał takie sytuacje, przytaczał przykłady. Występują coraz to nowe przykłady oszustw. Naciągacze udają, że reprezentują coraz więcej różnych instytucji, to już nie tylko oszustwa na wnuczka – przestrzega. – Dlatego trzeba być bardzo czujnym.

Forum Seniora, Nowa Sól, 4 listopada 2019 r.

NOWA SÓL. Forum Seniora pełne radości i dobrych rad. Spotkal...

Policja przypomina bezdyskusyjne zasady, których trzeba przestrzegać

  • Zawsze, gdy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, niezwłocznie poinformujmy o tym Policję;
  • Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi.
  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy.
  • Miejmy ograniczone zaufanie wobec osób, które telefonicznie podają się za krewnych.
  • Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc. Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc grożą utratą pieniędzy.
  • Nigdy nie ulegajmy presji czasu, którą wywierają oszuści.
  • Policja nigdy nie poprosi o nasze pieniądze!

WYDARZENIA DLA SENIORÓW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska