MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Zielonej Górze i problemy. - Miasto wojewódzkie, a wysikać się nie ma gdzie! Chyba że w krzakach - skarżą się pasażerowie

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Dworzec kolejowy w Zielonej Górze. Zmodernizowany wraz z peronami czeka na podróżnych
Dworzec kolejowy w Zielonej Górze. Zmodernizowany wraz z peronami czeka na podróżnych Jacek Katos
PKP Zielona Góra. Dworzec wieczorami zamknięty. - To skandal, że nie można załatwić swoich potrzeb fizjologicznych - mówią pasażerowie. - Gdzie mamy się załatwiać? W krzakach? To samo słyszymy od stojących pod dworcem taksówkarzy.

Stacja Zielona Góra Główna wypiękniała. Najpierw przeprowadzono remont dworcowego budynku, by spełniał współczesne normy. Jego wygląd zmienił się bardzo, co dostrzegli pasażerowie, nie szczędząc pochwał. Mieli jedynie uwagi do elewacji od strony peronów, Pofalowane ściany kojarzą się im raczej z dawnymi czasami i eternitowymi dachami czy ścianami budynków. Niedawno zakończył się remont peronów i zadaszęń nad nimi, przedłużono także tunel podziemny, Nie kończy się on na peronie drugim, jak było dawniej, ale wychodzi na ul. Towarową. Dzięki tej inwestycji połączone zostały dwa rejony miasta.

Zmodernizowano też wiadukt nad ulicą Batorego. Wszystkie te inwestycje mieszkańców cieszą. Ale nie wszystko się im podoba.

Tyle kasy tu władowano, a toalety na dworcu PKP zamknięte

- Tyle pieniędzy władowano w te remonty. Wszystko wygląda nowocześnie. Zachęca do podróżowania. A jednak są rzeczy, które nad bardzo denerwują - napisał do nas Czytelnik. - Byłem na dworcu około 21.00. Jakież było moje rozczarowanie, że nie mogę skorzystać z toalety. Bo jest zamknięta. W największym w województwie pod względem liczby mieszkańców! To jest nie do pomyślenia!
- To skandal. Gdzie my żyjemy? Cofamy się w rozwoju? - denerwuje się Kamil, który wybiera się właśnie nad morze. - Gdzie mam się wysikać? Na środku dworca? Jak można zamknąć kible o tej porze?
- Jakie miasto, taki dworzec - komentuje pani Wanda, która też chciała skorzystać z WC. - Nie jesteśmy niestety Wrocławiem czy Poznaniem i mamy, jak mamy.

Dworzec PKP w Zielonej Górze i problemy. - Miasto wojewódzkie, a wysikać się nie ma gdzie! Chyba że w krzakach - skarżą się pasażerowie
Dworzec kolejowy w Zielonej Górze. Zmodernizowany wraz z peronami czeka na podróżnych Jacek Katos

Kiedyś tu była restauracja, duża poczekalnia

Wieczorem na stacji Zielona Góra Główna niewiele osób. Krzątają się po głównej hali. Zaglądają przez szyby zamkniętego kiosku. Czytają po raz kolejny rozkłady jazdy. Jedna osoba korzysta z automatu i kupuje kawę.
Pytamy starszego mężczyznę, co sądzi o zamkniętych toaletach.

- No ja już wiekowy pan jestem. To miałbym problem, gdybym musiał tu dłużej zostać. A ja tylko po żonę przyszedłem. Pojechała do córki i dziś wraca - śmieje się. - Ale tak na poważnie, to pamiętam, jak ten dworzec tętnił życiem. Tłumy ludzi tu były każdego dnia. Na górze był duży bar, wiele osób przychodziło to coś zjeść. Nie tylko podróżnych. Obiady były dobre. Wiele osób w oczekiwaniu na pociąg piło tu herbatę, kawę. A ci, którzy nie chcieli nic kupić, mogli posiedzieć na dole, tam była duża poczekalnia. A dziś? Na środku hali postawiono siedzenia i to wszystko. Ale widać takie czasy. Każdy woli jechać samochodem.

- Też się wkurzam, że toaleta zamknięta. Sklepy o tej porze już nieczynne. To chore - denerwuje się pan Krzysztof. - Ale jak tak na spokojnie pomyślę, to dochodzę do wniosku, że z ekonomią nie wygramy. Przecież to są prywatne punkty. Nikt nie będzie do interesu dokładał. Musi się opłacać. A jak ma się opłacać, skoro przez pandemię koronawirusa liczba podróżujących pociągami osób znacznie spadła. Widać zresztą, jakie są tu pustki.

Najemcą toalet na dworcu PKP w Zielonej Górze jest firma zewnętrzna

O sytuację na dworcu w Zielonej Górze pytamy w Wydziale Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A.
Najemcą toalet na dworcu w Zielonej Górze jest firma zewnętrzna, która decyduje o godzinach ich otwarcia i innych kwestiach związanych z ich funkcjonowaniem. Przed pandemią koronawirusa toalety na dworcu w Zielonej Górze były otwarte przez całą dobę. Obecnie najemca ustalił następujące godziny ich otwarcia - od poniedziałku do piątku są one otwarte w godzinach od 7 do 17, a weekendy od 8 do 16 - tłumaczy Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji PKP S.A.

ZOBACZ TEŻ

Konferencja prasowa na temat modernizacji mostów kolejowych - Zielona Góra 1 lipca 2020

Ruszają modernizacje dwóch mostów kolejowych. Pojedziemy szy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego lato sprzyja miłości?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska