Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dymarki i piece

ARTUR BRYKNER (95) 722 57 72 [email protected]
Teren komandorii templariuszy w Chwarszczanach wraz z otuliną ma zostać parkiem kulturowym.

Od roku przy XIII-wiecznej kaplicy templariuszy archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prowadzą prace wykopaliskowe. Każdy może przyjrzeć się z bliska ich badaniom. Położona w Chwarszczanach, w połowie drogi między Dębnem Lubuskim a Kostrzynem, komandoria była prawdopodobnie najważniejszym ośrodkiem templariuszy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dymarki i piece

Ubiegłoroczne i prowadzone w tym sezonie badania potwierdziły przypuszczenia archeologów, że ludzie osiedlali się tutaj zanim na wzgórzu nad Myślą w 1232 r. swoje gospodarstwo wybudowali templariusze. Odkryto około 16 tys. fragmentów ceramiki oraz całe naczynia, które datowane są nawet na 500 r. p.n.e. Odkopano także prymitywne dymarki oraz zwykłe piece. Zdaniem historyków przed średniowieczem istniała tutaj osada.
Na razie znaleziska są katalogowane i trafią do Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Niewykluczone, że w Chwarszczanach powstanie stała ekspozycja poświęcona templariuszom, w której znajdą się zdjęcia z wykopalisk i odkryte przez archeologów eksponaty. Po ostatnich publikacjach o templariuszach, szczególnie sensacyjnej książce "Kod Leonarda Da Vinci" Dana Browna, zainteresowanie zakonem jest coraz większe. Chcą to wykorzystać Boleszkowice.

Komandoria w parku

Wykopaliska on-line

Bez ruszania się z domu możesz sprawdzić jak przebiegają wykopaliska w Chwarszczanach. W tym roku umieszczono tam dwie kamery, które co 100 sekund przekazują obraz z wykopów zlokalizowanych przed wejściem do kaplicy. Obraz z kamer można zobaczyć na stronach: www.gazetarycerska.pl i www.odkrywca-online.com

W minioną sobotę przedstawiciele gminy przedstawili projekt utworzenia tzw. parku kulturowego. - Oznacza to, że w okolicy nie można byłoby lokalizować uciążliwego przemysłu, dużej hodowli, stawiać masztów telefonii komórkowej, a np. dachy musiałyby być wykonane z odpowiedniej, dopasowanej dachówki - tłumaczy historyk sztuki Błażej Skaziński. W zamian można się będzie ubiegać o wsparcie Unii Europejskiej np. na tworzenie miejsc pracy związanych z ochroną terenu i udostępnieniem go zwiedzającym.
Wniosek o utworzenie parku kulturowego ma trafić na sesję rady po wakacjach. Byłby to początek formalnej drogi do utworzenia parku. Procedury potrwają co najmniej pół roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska