Dzicza Ostoja i inne miejsca atrakcyjne dla pustelników i rozbójników

Eliza Gniewek-Juszczak
Nadleśnictwo Lipinki
Nadleśnictwo Lipinki przygotowało dla Lubuszan i wszystkich internautów zainteresowanych przyrodą prawdziwą kopalnię wiedzy, z której można korzystać, szukając ciekawostek i fachowych informacji.

W lasach Nadleśnictwa Lipinki kryją się miejsca, o których nie każdy słyszał, a pewnie tylko niewielu zobaczyło osobiście wszystkie ciekawe zakamarki. „Zielony Las” to kompleks leśny, który przylega do Żar od południowej strony. Pod tą samą nazwą na portalu nadleśnictwa powstała zakładka bogata w informacje.

Lodowiec w Żarach

„Las Żarski od stuleci był miejscem atrakcyjnym dla osadników, pustelników i rozbójników, czego dowodem są m. in. pozostałości grodziska kultury łużyckiej nieopodal „Żarskiej Arkadii”, pustelnia opata Franciszka II czy tzw. Góra Rozbójników” – czytamy po kliknięciu w „Zielony Las dawniej”.

Zdobywając wiedzę, można cofnąć się aż do czasów epoki lodowcowej. Ale wystarczy tylko przesunąć się w czasie o 3000 lat do tytułu, kiedy istniało tutaj grodzisko kultury łużyckiej. Wszelkie informacje na te tematy znajdziemy w zakładce „Zielony Las”.

Warto też wiedzieć, że od XIX w. „Las Żarski” był ważnym punktem turystyczno-rekreacyjnym. Dzięki informacjom przygotowanym przez Nadleśnictwo Lipinki, w jednym miejscu można przeczytać, którędy w województwie lubuskim przebiegał trakt pocztowy i np. co to jest „Żarska Arkadia”.

Co warto zobaczyć w Zielonym Lesie?

• Pomnik upamiętniający niemieckich żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej – usytuowany jest w północno-zachodniej części „Zielonego Lasu”, przy wyjeździe z Żar w kierunku miejscowości Łaz.

• Głaz „Głos Lasu" – znajduje się po prawej stronie szlaku turystycznym prowadzącego do Wzgórza Pałacowego.

• „Dawny Trakt Pocztowy” – swój początek ma przy miejscowości Łaz i prowadzi przez rejony „Dębowego Ogrodu", „Dziczej Ostoi", „Czyżykowej Góry", aż do „Wzgórza Pałacowego".

• „Żarska Arkadia” – „Wzgórze Pałacowe” znajdujące się w północno-wschodniej części Zielonego Lasu, niedaleko drogi prowadzącej do miejscowości Łaz.

• „Euterpe” – obszar w „Bukowym Wądole" z wyznaczonym niegdyś w formie kamiennego kręgu miejscem odpoczynku dla turystów.

Las pełen ciekawostek

Przez ponad 100 lat w Zielonym Lesie wydobywano węgiel brunatny. To nie przeszkodziło przyrodzie w jej rozwoju. Zachowało się także wiele historycznych pamiątek. Warto wiedzieć, że to właśnie tutaj jest najwyższe wzniesienie w całym województwie lubuskim. To Gołębia Góra o wysokości 229 m n.p.m. Na początku XX w. istniała tutaj skocznia narciarska, a jeszcze wcześniej kompleks parkowo – pałacowy, wybudowany na zlecenie Erdmanna II von Promnitza.

Warta uwagi jest wieża kamienna, jedna ze 240 - 250 wybudowanych na całym świecie, na pamiątkę rocznicy urodzin Otto von Bismarcka. Z kolejnej z wież w „Zielonym Lesie” – wieży widokowej przy dobrej pogodzie można zobaczyć Śnieżkę.

Zielony las – miejsce na lekcje o przyrodzie

Działalność informacyjna nadleśnictwa to nie tylko omówienie i przedstawienie w jednym miejscu wielu różnych zagadnień związanych z tematyką leśną. Zostały przygotowane edukacyjne punkty. Są miejsca w których całe klasy mogą przychodzić na wycieczki lub zasiadać do lekcji w terenie.

Kompleksowo potraktowano edukację leśną. Na przykład ścieżkę „Zielony Las" poprowadzono w taki sposób, aby zawierała jak najciekawsze przystanki tematyczne. Szkoły i inne placówki oświatowe mogą skorzystać z możliwości udziału w lekcjach organizowanych przy udziale przedstawicieli nadleśnictwa. Można najszybciej skontaktować się poprzez e-mail: [email protected] lub telefonicznie, nr 68 362 62 58.

Nie tylko do czytania, ale i oglądania

Coraz chętniej oglądamy i słuchamy. Tę prawdę marketingową wykorzystali pracownicy nadleśnictwa i zaplanowali cykl 9 odcinków programów telewizyjnych. W internecie opublikowane zostały 3 programy, a następne będą się sukcesywnie pojawiać. Tematy podzielono według najważniejszych dziedzin, którymi zajmują się leśnicy.

To ciekawe, że rocznie do lasów Nadleśnictwa Lipinki trafia prawie milion sadzonek gatunków iglastych drzew i pół miliona sadzonek gatunków liściastych, takich jak: dąb, buk i brzoza. Wbrew potocznym opiniom gospodarka leśna, to nie tylko wycinanie drzew potrzebnych w przemyśl, ale odnowienia setek hektarów leśnych terenów. Jak przebiega odnowienie lasu można obejrzeć w pierwszym odcinku cyklu programów telewizyjnych, które przygotowali pracownicy wraz z nadleśniczym Janem Lesserem.

Wypowiedzi nadleśniczego i innych fachowców to źródło przydatnej wiedzy dla każdego. Korzystać z tego źródła mogą zwłaszcza uczniowie, którzy chcieliby wiedzieć więcej o otaczającej przyrodzie, wybierają się do Technikum Leśnego lub już się uczą w tym miejscu. To także okazja do sprawdzenia wiedzy przez studentów wyższych uczelni o profilu leśnym.

Adresy odcinków:
Nadleśnictwo Lipinki odc. 1 Odnowienie Lasu

Nadleśnictwo Lipinki odc. 2 Użytkowanie lasu

Nadleśnictwo Lipinki odc. 3 Ochrona przeciwpożarowa

Informacje na temat kolejnych odcinków oraz wydarzeń, które mają miejsce na terenie Nadleśnictwa Lipinki można śledzić na stronie: www.lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie