Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki maskotce w świat

(bat, roch)
Pluszowy Gorzuś został powolany do życia dzięki plebiscytowi gazety Lubuskiej.
Pluszowy Gorzuś został powolany do życia dzięki plebiscytowi gazety Lubuskiej.
Lajkonik i smok promują Kraków, koziołki - Poznań. A co może reklamować nasze miasto? To jest pole do popisu dla zdolnych zielonogórzan.

Warszawa kojarzy się z syrenką, Gdańsk z Neptunem. To niepodważalne symbole tych miast. I coraz więcej miejscowości szuka podobnych symboli. Teraz czas na Zieloną Górę.

Konkurs na maskotkę miasta ogłosił Urząd Miasta. Urzędnicy czekają na propozycje do końca lutego. Jak tłumaczy Elżbieta Polak z magistratu: - Liczymy na fantazję i niestandardowe rozwiązania.

Pomysł musi identyfikować się z wizerunkiem miasta. Przesłanie powinno być emocjonalne i oryginalne. Może Bachus lub Winiarka.

A może Myszka Miki...

Mieszkańcy podpowiadają też inne pomysły - Myszka Miki związana z klubem żużlowym, czarownica, sroki... Czekamy na kolejne podpowiedzi.

Zielonogorzanie już raz pokazali, że mają dobre pomysły. Logo miasta zostało wybrane w podobnym konkursie. Autorem znaku graficznego jest Eligiusz Grabowski. Jego logo zrobiło karierę - jest na prawie wszystkich gadżetach miasta.

Maskotka też może nieźle nas wypromować. - My wykorzystujemy wiele symboli Krakowa w swoich akcjach promocyjnych - mówi kierownik referatu turystyki krakowskiego magistratu Artur Żyrkowski. - Lajkonik jeździ na targi, pod pomnikiem smoka zbierają się wycieczki. Turyści wywożą z miasta lalki w strojach krakowskich, smoki, lajkoniki, szopki... Ich wizerunki są na widokówkach. Naszym nowym symbolem staje się też powoli Pan Twardowski.

Mają swojego orła

Również mieszkańcy Gorzowa wybrali swoją maskotkę w miejskiej zabawie. Gorzuś jest ich oficjalnym gadżetem od 2005 r. Do redakcji "GL" wpłynęło 120 projektów 90 autorów. W rankingu Czytelników wygrał projekt Jakuba Niciejewskiego.

Orzełek Junior, bo taką nazwę nadał mu autor, dostał aż 1,8 tys. głosów. Zgodnie z zasadami plebiscytu ostateczny głos należał jednak do kapituły konkursu i ona zdecydowała się na maskotkę nawiązującą do brandenburskiego orła z herbu Gorzowa, której projekt przygotował plastyk Dariusz Sapkowski.

Imię dla niej wybrali Czytelnicy "GL" w odrębnym plebiscycie. Maskotka została wyprodukowana w trzech wielkościach. Wielki Gorzuś zabawia teraz dzieci na miejskich festynach, pluszaki trafiają do zaprzyjaźnionych miast, otrzymują ją też goście. Gorzuś pojechał nawet do Watykanu, a co my wyślemy w świat?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska