Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki "naszej” kopalni wydobycie ropy wzrośnie dwukrotnie!

(pgnig.pl, paw)
Kopalnia powstała na pograniczu gmin Drezdenko i Międzychód
Kopalnia powstała na pograniczu gmin Drezdenko i Międzychód Materiały prasowe PGNiG
PGNiG może rozpocząć uruchamianie kopalni Lubiatów - Międzychód - Grotów, która znajduje się na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dokonało odbioru technicznego, który jest podstawą do rozpoczęcia prac rozruchowych. Dzięki tej inwestycji krajowe wydobycie ropy naftowej wzrośnie dwukrotnie, zwiększy się również wydobycie gazu.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem w pierwszym etapie rozruchu osiągnięte zostanie 25 proc. maksymalnych możliwości produkcyjnych. Etap ten potrwa około sześciu tygodni. Kolejne fazy rozruchu zakładają osiągnięcie kolejno 50 i 100 proc. możliwości produkcyjnych. Budowa kopalni LMG to jedna z największych inwestycji PGNiG w ostatnich latach, a złoża Lubiatów - Międzychód - Grotów należą do największych w Polsce.

Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej w rejonie Lubiatowa, Międzychodu i Grotowa wynoszą 7,25 mln ton, natomiast udokumentowane zasoby wydobywalne gazu ziemnego - około 7,3 mld m sześć. W wyniku realizacji tej inwestycji w kolejnych latach PGNiG będzie mogło znacznie zwiększyć wydobycie gazu ziemnego oraz podwoić wydobycie ropy do około 1 mln ton rocznie.

Koszt inwestycji to 1,7 mld zł brutto.Inwestycja polega na zagospodarowaniu 14 odwiertów na złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Na złożu Lubiatów przewidziano do zagospodarowania siedem odwiertów, na złożu Międzychód trzy odwierty, a na złożu Grotów cztery odwierty. W ramach tej inwestycji wybudowane zostały instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym LMG, Ośrodek Centralny LMG oraz rurociągi produktowe ropy naftowej i gazu ziemnego pomiędzy Ośrodkiem Centralnym i terminalem ekspedycyjnym.

Uruchomienie kopalni oznacza także wielkie zyski dla lubuskiej gminy. Do budżetu Drezdenka będzie wpływało kilka milionów złotych rocznie z podatków od wydobycia, nieruchomości i budowli. Dziś jednak jeszcze trudno wyliczyć dokładną sumę.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska