Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielenie kawałków unijnego tortu. Rolniku, wynik batalii może wpłynąć na Twój portfel

ES
pixabay.com
Pieniądze nie popłyną już tak szeroką rzeką - tylko brexit uszczupli unijną kasę o 10 miliardów euro rocznie. Jak to odbije się na gospodarzach? Dyskusja wchodzi w decydującą fazę.

Wśród rolników nie brakuje obaw. Temat jest gorący, mowa o potężnych środkach finansowych, a dokładniej - budżecie Unii Europejskiej po 2020 roku.

Polska deklaruje gotowość do zwiększenia kontrybucji do budżetu UE, aby zniwelować lukę powstałą w wyniku brexitu - można przeczytać w oficjalnej informacji naszego resortu rolnictwa.

Pieniądze dla sektora rolnictwa były jednym z tematów premiera Mateusza Morawieckiego i Andreja Babisza, premiera Czech, którzy spotkali się w Pradze. O Wspólnej Polityce Rolnej dyskutowali również szefowie resortów rolnictwa - Jan Krzysztof Ardanowski oraz Miroslav Toman.

- Nasze stanowiska są zbieżne w wielu aspektach. Drobne różnice nie mają znaczenia. Najważniejsze dla nas jest to, aby nasze kraje znalazły uznanie i sojuszników dla utrzymania wysokiego budżetu rolnego - zwrócił uwagę polski minister. Wskazał, że przy bardzo ograniczonym budżecie, nie da się rady zrealizować wszystkich celów stawianych przez WPR.

Dodajmy, że 94 proc. budżetu UE trafia do obywateli, regionów, miast, rolników i przedsiębiorstw. Wydatki administracyjne stanowią zaś około 6 proc. całkowitych wydatków.

Dlaczego dopłaty bezpośrednie są tak ważne dla rolników? Odpowiedzi przyniósł raport Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 18 proc. ankietowanych gospodarzy zaznaczyło zwiększenie dochodów gospodarstwa i poprawa jego kondycji ekonomicznej. kolei 14 proc. wskazało na możliwość finansowania inwestycji, rozwój i unowocześnianie gospodarstwa.

Dwie trzecie badanych uważało, iż przyszła WPR powinna być w większym stopniu związana z wielkością produkcji.

"Złożony, niesprawiedliwy i nieprzejrzysty oraz całkowicie niezrozumiały dla obywateli UE" - tak opisują europosłowie system źródeł unijnych dochodów. Podkreślają, że nowy pownien zmniejszyć bezpośrednie wkłady państw członkowskich opartych na dochodzie narodowym brutto. Domagają się m.in opodatkowania dużych przedsiębiorstw w sektorze cyfrowym.

Na liście ich priorytetów są choćby:

  • utrzymanie finansowania długoletniej polityki spójności i polityki rolnej
  • podwojenie środków na walkę z bezrobociem wśród młodzieży
  • potrojenie środków na program Erasmus+ (finansuje wyjazdy studentów na studia w innym kraju europejskim)
  • budżet programu "Horyzont Europa" (finansuje badania naukowe i innowacje) w wysokości 120 mld euro (Komisja proponuje 83,5 mld euro)

Źródła - KRIR za Parlamentem Europejskim, MRiRW, www.efrwp.pl

Barbara Kwiatkowska z Anielin AgroAktywną Kobietą Roku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dzielenie kawałków unijnego tortu. Rolniku, wynik batalii może wpłynąć na Twój portfel - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska