Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielni wojowie, piękne białogłowy i kupieckie kramy. Gdzie to wszystko? W Santoku!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Sporo atrakcji czeka na uczestników tegorocznego Dnia Grodu Santok.
Sporo atrakcji czeka na uczestników tegorocznego Dnia Grodu Santok. Archiwum GL
W Santoku znów pojawią się wojowie, urodziwe białogłowy i rzemieślnicy, którzy pokażą, jak wyglądało życie w średniowiecznej osadzie. To podczas zaplanowanego na najbliższą sobotę Dnia Grodu Santok. Impreza jest dobrze znana w regionie, ale jej organizatorzy co roku przygotowują dla uczestników nowe atrakcje, które nie pozwalają się nudzić.

Będzie wielka bitwa i nocne zwiedzanie

Najważniejszym punktem przedsięwzięcia tradycyjnie będzie wielka bitwa o santocki gród, która rozegra się wieczorem w Grodzisku. Rekonstruktorzy odtworzą potyczkę sprzed ponad tysiąca lat. Jaki był przebieg tej niezapomnianej walki? Tego dowiedzą się widzowie przy blasku pochodni, które przeniosą ich w średniowieczny klimat widowiska. Gdy bitewny pył już opadnie nadarzy się okazja do nocnego zwiedzania grodu.

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników historii i wyjątkowa okazja, żeby zwiedzić santockie grodzisko w nietypowy sposób, bo właśnie nocą. Zaplanowaliśmy w sumie pięć tur takiego zwiedzania i praktycznie wszystkie miejsca rozeszły się jak świeże bułeczki. Kto zechce zobaczyć, jak to miejsce wygląda po zmroku najpierw będzie musiał dostać się tam promem, co dla wielu już samo w sobie będzie sporą atrakcją - mówi Agnieszka Wiśniewska z Urzędu Gminy Santok.

Przeczytaj również: Gminne Centrum Ratownictwa w Santoku coraz bliżej. Była tam ważna uroczystość!

Rzemieślnicy zdradzą tajniki swojego fachu

Ale zanim wojowie chwycą za oręż, a odwiedzający gród nocą za pochodnie i latarki, średniowieczne życie będzie się toczyć swoim rytmem. Na santockiej promenadzie rozstawi się historyczny jarmark z kupieckimi kramami. Będzie co zobaczyć, bo swoje dzieła zaprezentują tam rękodzielnicy, którzy inspirując się epoką średniowieczną tworzą niesamowite przedmioty. Będzie też można poznać różne tajemnice, do których na co dzień zwykły śmiertelnik nie ma dostępu. Tajnikami swojego rzemiosła podzielą się bowiem kowale, szewcy czy rymarze.

Miejsce jest szczególne, dlatego zasługuje na szczególną oprawę. Staramy się, aby Dni Grodu Santok nawiązywały do jego średniowiecznej historii i żeby tę tradycje kultywować przez kolejne lata. Co roku modyfikujemy program imprezy i tym razem również każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i poczuć wyjątkowy, bo dawny klimat tego miejsca - mówi Paweł Pisarek, wójt gminy Santok.

Poza tym zaplanowano przedstawienia teatralne oraz koncerty muzyki dawnej. Będzie można nauczyć się tańców dworskich w rytm średniowiecznych dźwięków oraz zobaczyć prezentację dawnych instrumentów muzycznych.

Konkurs na średniowieczne przebranie

W ramach przedsięwzięcia organizowany jest także konkurs na najciekawsze średniowieczne przebranie. Aby wziąć w nim udział wystarczy tylko zgłosić się do fotobudki ustawionej w dniu imprezy przy santockiej promenadzie, wypełnić formularz zgłoszeniowy i zrobić zdjęcie w przebraniu stylizowanym na okres średniowieczny.

Zachęcamy do tego, aby dokładnie przejrzeć swoje szafy i zobaczyć, czy mamy w nich strój lub inne przedmioty, które mogą okazać się przydatne do stylizacji. Jeśli nic nie uda się wyszukać, to nie ma problemu, bo przy naszej fotobudce będzie można znaleźć kilka artefaktów do wykorzystania - mówi Agnieszka Wiśniewska.

Zwycięzcą konkursu zostanie osoba, której zdjęcie uzyska największą liczbę polubień na profilu gminy w mediach społecznościowych. Dzień Grodu Santok rozpocznie się w sobotę (11 czerwca) o godzinie 15:00 i potrwa do północy.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska