DZIEŃ NAUCZYCIELA w Polsce przypada w październiku. Data niezmienna od lat. W Dniu Nauczyciela uczniowie składają wtedy swoim nauczycielom życzenia, piszą wierszyki, przynoszą kwiaty, obdarowują ich skromnymi prezentami. Zazwyczaj Dzień Nauczyciela obchodzony jest uroczyście, ale nie jest to dzień wolny od szkoły. Nie pamiętacie, kiedy jest Dzień Nauczyciela? Wiecie, że w październiku, ale dokładna data wyleciała wam z pamięci? Podpowiadamy, którego dokładnie jest Dzień Nauczyciela.

Dzień Nauczyciela, to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 roku. Natomiast od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela święto obchodzone jest już jako Dzień Edukacji Narodowej. Zmiana została wprowadzona po to, aby świętować mogli wszyscy pracownicy oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Kiedy jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela obchodzony jest 14 października. W Polsce Dzień Nauczyciela obchodzony jest uroczyście. W szkołach organizowane są specjalne apele z bogatym programem artystycznym. Uczniowie dziękują pedagogom za ich pracę. Często przynoszą im kwiaty, drobne prezenty, ale przede wszystkim składają życzenia i podziękowania za ich pracę. Dla uczniów w wielu szkołach Dzień Nauczyciela jest również dniem wolnym od zajęć. Zamiast lekcji odbywają się wtedy uroczyste apele, spotkania, przedstawienia. Od wielu lat w Dzień Nauczyciela, pedagodzy otrzymują także różne wyróżnienia i nagrody.

***
W tym jednym z najważniejszych dni w roku szkolnym,
w dniu święta wszystkich nauczycieli,
chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości,
sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!

Sprawdź także: Życzenia i wierszyki na Dzień Nauczyciela. Belfrzy świętują 14 października. Jakie życzenia złożyć na apelu na Dzień Nauczyciela?


Inauguracja roku akademickiego 2018/19 Uniwersytetu Zielonogórskiego